Recept na dlouhověkost odhalen: 1 šálek kávy může prodloužit život o devět minut denně. Jak na to?
Káva nás umí povzbudit a příjemně naladit. Věděli jste ale, že kromě povzbuzení a ranního nakopnutí má daleko hlubší účinky na naše zdraví a dokonce i dlouhověkost? Vědecké studie totiž naznačují, že šálek kávy denně může být jedním z nejjednodušších kroků, jak si přidat pár let života. Jenže není káva jako káva a není jedno, kdy a jak ji pijete. Pojďme si spolu ujasnit, co dělat, aby vaše pauzy na kafíčko byly nejen příjemné, ale i prospěšné.
Možná vás překvapí, že káva patří mezi největší zdroje antioxidantů v naší stravě. Ano, dokonce je srovnatelná se zeleným čajem nebo některými druhy ovoce. „Káva má díky obsaženým antioxidačním látkám podobně příznivé antiaterogenní a kardioprotektivní účinky jako zelený čaj nebo červené víno. Vlastní obsah antioxidantů v kávě však závisí na druhu a způsobu úpravy kávových zrn,“ upřesňuje doc. MUDr. Kohout na webu Institut kávy. Tito malí „superhrdinové“ pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům, které způsobují stárnutí a různé nemoci.
Káva tak může podle vědců snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu, Parkinsonovy choroby nebo i některých druhů rakoviny. Ale pozor, i když je káva zdravá, nic se nemá přehánět. Ideální množství je tři až čtyři šálky denně, to je dávka, která vás povzbudí, ale nezatíží. Pokud byste to s kofeinem přeháněli, mohl by se efekt obrátit proti vám.
Kdy je nejlepší pít kávu
Bez ranní kávy by se většina z nás neobešla. Ale věděli jste, že byste ji vlastně neměli pít hned po probuzení? Vaše tělo si totiž po ránu samo vyrábí vysoké dávky kortizolu, což je hormon, který vás má přirozeně probudit. Když si dáte kávu hned po zazvonění budíku, efekt kortizolu potlačíte, a místo toho se dostaví únava dřív, než by měla. Zkuste si proto kávu vychutnat třeba až po půl nebo celé hodině po probuzení, kdy hladina kortizolu začne klesat. Další doporučený čas je mezi desátou a jedenáctou dopoledne nebo třeba odpoledne kolem druhé, kdy většina z nás zaznamenává menší energetický propad. Ale večer se kávě rozhodně vyhýbejte. Kofein zůstává v těle až osm hodin, takže pokud si dáte šálek po šesté, mohli byste počítat ovečky dlouho do noci.
Cukr a mléko: Ano, nebo ne?
Teď přichází ta citlivější část – cukr a mléko. Jasně, spousta z nás miluje sladkou kávu s mlékem, která nám připomíná dětství nebo staré dobré kavárny. Ale pravda je, že pokud chcete z kávy vytěžit maximum, nejlepší volbou je černá. Cukr nejenže přidává zbytečné kalorie, ale jeho přítomnost může rušit i některé pozitivní účinky kávy, jako je stabilizace hladiny cukru v krvi. Mléko je sice méně škodlivé, ale obsahuje kasein, který může částečně bránit vstřebávání antioxidantů. To neznamená, že musíte mléko zavrhnout navždy, ale zkuste ho občas vynechat – nebo si ho alespoň nepřidávejte velké množství.
Proč byste si kávu neměli odepírat
Pití kávy má spoustu benefitů, o kterých možná ani nevíte. Kromě antioxidantů, o kterých jsme už mluvili, káva stimuluje mozek a zlepšuje soustředění. Díky kofeinu se zvyšuje produkce dopaminu, což je hormon, který nám zlepšuje náladu. Navíc káva podporuje metabolismus a může pomoci spalovat tuky. To je jeden z důvodů, proč ji najdeme v mnoha produktech na hubnutí. Káva také obsahuje hořčík a draslík, které podporují správnou funkci svalů a nervů. Některé studie dokonce naznačují, že pravidelné pití kávy může snížit riziko vzniku depresí. Takže káva není jen tak obyčejný stimulant, ale i zdroj minerálů a zdraví prospěšný nápoj.
Ale jak to tak bývá a každá mince má dvě strany, tak i káva má své stinné stránky. Příliš velké množství kofeinu může vést k nervozitě, zažívacím potížím nebo nespavosti. Pokud máte citlivý žaludek, volte raději filtrovanou kávu nebo espresso místo turka. Vybírejte si vždy kvalitní zrnkovou kávu, zvažte různé metody přípravy a užijte si při její konzumaci okamžik klidu, prospějete tak i své psychice.
Zdroje: LiveScience.com, Institut-kavy.cz, cafemontana.cz, ČT24, prozeny.cz