Řekla „Lidl“ a telefon jí začal všude nabízet jejich letáky. Expert radí, jak odposlech zastavíte
Víte o tom, že vás váš telefon může sledovat? Ano, nejedná se o žádný vtip. A vy jste mu to pravděpodobně sami dovolili.
Už se vám někdy stalo, že jste se s někým o něčem bavili a pak jste tu věc viděli všude? Například jste s kamarádkou řešily nový kabát, pak jste vzaly mobil do ruky a najednou jste všude viděly reklamy na dámské kabáty. Skoro jako by vás ten telefon sledoval, že? Možná nejste tak daleko od pravdy. Telefon vnímá víc věcí, než si myslíte.
Poslouchání konverzací
Možná vás to překvapí, ale váš telefon opravdu může poslouchat, co říkáte. Dávejte si proto dobrý pozor, co v blízkosti svého telefonu říkáte. Soukromé hovory totiž nemusí zůstat jen ve vašem soukromí. Ptáte se jak je to možné? Odpověď je jednoduchá.
Všechny aplikace, které máte v mobilu, vás mohou požádat o oprávnění k přístupu do fotoaparátu, mikrofonu nebo k vaší poloze. Na tom by zprvu nemuselo být nic špatného, možná až na jeden malý detail – aplikace se i bez vašeho vědomí mohou dozvědět spoustu informací. V tomto případě se nemusí jednat pouze o dámské kabáty nebo tenisky na běhání. Může se jednat i o informace ze soukromých rozhovorů, u kterých nechcete, aby je někdo slyšel.
Telefon a přístup k datům
Většina z nás má telefon pořád v ruce nebo ve své blízkosti. Jsme zvyklí být stále k zastižení, ať už jsme doma nebo kdekoliv jinde. To skrývá své výhody i nevýhody. Jsme schopni zavolat pomoc kdykoliv, kdy je to potřeba. Nevýhodou však může být to, že telefon může být skvělým prostředníkem mezi vámi a hackery, kteří mají v zájmu zneužít vaše data.
Jestliže necháte telefon na stole a budete řešit soukromé věci, telefon se stane dostupným nejen pro ně, ale i pro ostatní osoby kolem. Zvláště pak pokud nemáte nijak zabezpečený telefon. Hackeři mohou mít přístup k vašemu telefonu i na dálku. Díky tomu si mohou bezstarostně zařídit odposlouchávání vašich konverzací, i když u nich zrovna nejsou.
Jak jsou na tom hlasoví asistenti?
Majitele chytrých telefonů nejspíš napadne otázka – a co hlasoví asistenti? Ti jsou totiž schopny na základě vašich příkazů vyhledat jakoukoliv informaci nebo například zapnout hudbu. Aktivovat je můžete pomocí předem nastavených povelů, ale to ovšem ne vždycky je stoprocentní. Vyvolat je totiž můžete i omylem.
Pokud jste uprostřed konverzace, nemusíte si zrovna všimnout, co se děje. V ten moment za vás ale dává pozor někdo jiný – váš telefon. Jakmile omylem aktivujete hlasového asistenta, začne zaznamenávat část vašeho rozhovoru. Jelikož se jej snaží analyzovat, odesílá ho na servery společnosti, která má konkrétního asistenta pod palcem.
Udělejte si test odposlouchávání
Pokud chcete zjistit, jestli vás telefon opravdu odposlouchává, udělejte si jednoduchý test. Přišli na něj vědci z NordVPN. „Test se skládá z několika kroků. Nejprve si zvolte téma, o kterém jste si nikdy nehledali žádné informace. Ideálně by mělo jít o téma, které je zcela mimo vaše zájmy – třeba exotická dovolená v zemi, kterou jste nikdy nenavštívili,” doplňuje server mobilmania.zive.cz.
O specifickém tématu mluvte, jako by nic, aniž byste konkrétní produkt nebo službu vyhledávali. Následně zkoumejte, jak se telefon chová. Jestli vám začne sám od sebe nabízet reklamy na danou věc, víte, že vás odposlouchává.
Jak se před odposloucháváním chránit?
Asi nikdo z nás nechce, aby naše citlivá data unikala do nesprávných rukou. Právě proto byste se měli chránit. Zabránit odposlouchávání konverzací a úniku dat můžete poměrně jednoduše. Jednou z možností je deaktivace mikrofonu při důležitých hovorech.
Telefon můžete současně odložit do jiné místnosti v momentě, kdy potřebujete projednat něco tajného. Zároveň se podívejte, kterým aplikacím udělujete práva. Takové informace nejčastěji najdete v sekci nastavení. Pokud si všimnete nějaké podezřelé aplikace, smažte ji. V neposlední řadě si nastavte zámek na telefonu. Jedině tak předejdete úniku dat z vašeho telefonu, pokud se ho někdo cizí zmocní.
Zdroje: prahain.cz, fonetech.cz, nypost.com