Retro kvíz: Vzpomenete si na oblečení ze socíku, které se dnes vrací do módy? Plesnivé džíny jsou hit
Jak se říká, šaty dělají člověka. Móda prostupuje napříč celou lidskou historií a organicky se vyvíjí a reaguje na společenské poměry. Móda mnohdy vyjadřuje určitého ducha doby a zároveň umožňuje jedincům vyjádřit svůj charakter právě skrze svůj šatník. V dobách socialismu se mnohdy nosily úbory, které již tehdy působily legračně. V jiných případech si zase zpětně říkáme, jak něco takového mohl někdo nosit. Některé prvky se však vrací do hry i dnes.
Socialismus si pamatujeme hlavně kvůli tomu, že to byla nelehká doby, plná cenzury a omezování svobod. V průběhu této složité historické etapy naší země však stále probíhal každodenní život. Lidé se vždy chtějí těšit z drobností a cítit se dobře, nehledě na to, jaká zrovna panuje celospolečenská atmosféra. A určitého sebeurčení člověk často dosahuje právě skrze módu. O módě se často říká, že funguje v kruhu a periodicky se vrací. A v některých případech tomu tak skutečně je, jak si připomeneme v dnešním kvízu.
Socialistická móda byla jednoduchá
Socialismus v Československu si řada lidí pamatuje hlavně kvůli tomu, že byl nedostatek věcí. To se týkalo nejen potravin či hygienických prostředků, ale právě i samotné módy. Člověk, který se chtěl pěkně obléci, si tak mnohdy musel vystačit s poměrně omezenými prostředky. Příkladem mohou být ručně pletené svetry od prarodičů. Pokud jste však měli to štěstí, že se vám do ruky dostaly bony, mohli jste zajít na návštěvu slavného Tuzexu.
Tuzex obsahoval západní a jinak nedostupné zboží. S příchodem do tohoto obchodu se vám tak otevřel svět barevných a nekonformních oděvů, na které byla radost pohledět. Vrcholem normalizační módy tak bylo například pořídit si v Tuzexu nějakou pěknou džínovou bundu, kterou vám pak každý záviděl. Ideální bylo doplnit ji igelitovou taškou s logem cigaret Marlboro a byli jste za krále.

Heslo socialismu: vystačit si s málem
Pokud se v dobách socialismu chtěl člověk cítit dobře a módně, musel si mnohdy vystačit s málem. Ne každý měl možnost si zajít do Tuzexu koupit nějaký módní kousek, takže lidé občas museli improvizovat. To mělo za následek to, že si řada lidí doma šila své vlastní oděvy. Experimentovali s materiály, vzory i velikostmi. A mnohdy z toho vznikly poměrně zajímavé kusy, za které by se nikdo nemusel stydět.
Pokud tak někdo měl k dispozici kus látky a uměl alespoň trochu šít, měl vystaráno. Celá řada lidí se doma věnovala tomu, že si šila vlastní kusy oblečení. A pokud ne, tak alespoň upravovala staré oděvy, které již byly opotřebené, nebo zkrátka nebyly tak vkusné. Člověk však musel občas improvizovat i jinak. V určitém období byly například v módě silonky se silným švem na zadní straně. Pokud je nějaká dívka k dispozici neměla, uchýlila se často k tomu, že si šev na silonky namalovala tužkou na obočí.

Co se dnes vrací do módy?
Ačkoliv na některé z prvků socialistické a hlavně normalizační módy vzpomínáme s úsměvem a mírným pobavením, celá řada prvků se vrací zpět do módy. Perfektním příkladem může být mužský účes zvaný „mulet“, který dnes můžeme vidět na spoustě mladých chlapců. Označovaný často jako „vpředu byznys, vzadu party“ byl něčím, čemu měla celá řada lidí tendenci se smát. Dnes se však opět stává trendy účesem, který nosí řada lidí.
Džínové bundy, které za normalizace nosil každý frajer, módu neopustily snad nikdy. K nim se však v poslední době opět připojují například oblíbené kalhoty do zvonu, ale i manšestrové kalhoty či bundy, kterých si můžeme všímat stále častěji. Větrovky s šílenými barevnými kombinacemi v poslední době také chytají druhý dech. A mnohdy se s použitím těchto kusů povede člověku vytvořit poměrně zajímavý model. Otázka je, jak na tyto trendy budeme hledět za dalších třicet let.