Retro kvíz: Zvládnete 8/8? Tohle si pamatují jen Husákovy děti. Mladší 50 let nemají šanci
Období socialistického Československa bezpochyby patří mezi ty nejsložitější etapy naší moderní historie. Doba, během které byla systematicky potlačována naše národní identita a byli jsme přesvědčováni, že bez Sovětského svazu nejsme a nemůžeme být nikým.
Život byl tehdy složitý, ale lidé se i přes to všechno snažili napříč svými dny procházet s grácií a noblesou, alespoň za pomoci těch prostředků, které byly dostupné. Pamatujete si některé z nich?
Když se řekne totalita
Po nástupu komunismu v naší zemi v roce 1948 došlo k nastolení téměř 40 let totality, která se zásadně podepsala na naší národní identitě až dodneška. Ulice plné architektury, ze které vlála budovatelská hesla. Ta byla nadužívaná takovým způsobem, že se stala parodií sebe sama. Když se řekne totalita, vybaví si řada lidí Tuzex, tajnou policii, donášení a nedostatek všeho. Byla to však také doba specifické módy, kultovních filmů a vzniku disentu, který zformoval naši zemi tak, jak ji známe dnes.
Život mezi paneláky
Jedna z věcí, kterou se komunisté v naší zemi podepsali, byla masivní výstavba bytových jednotek. Všudypřítomné paneláky, které dnes možná až příliš hanlivě označujeme jako králíkárny. Na první pohled jsou tyto prefabrikované domy zcela bez duše. Jeden je kopií druhého a společně vytváří zástavby, které by bez barevné výmalby působily až dystopicky.
Svého času však byly paneláky malým zázrakem a lidé se do nich stěhovali s chutí. Spousta lidí totiž před obýváním těchto drobných bytových jednotek žila v pavlačových domech, kde mnohdy byly jen sdílené koupelny a lidé často museli topit kamny s uhlím. Panelové domy tedy byl modernizací, kterou využíváme až dodnes.
Panelové domy však nejsou vynálezem komunistických architektů. Ti jen reagovali na nápad, který se zde zrodil již předtím. Jejich vznik je spjat s firmou Baťa a progresivním Zlínem, kdy pokusy o prefabrikované domy probíhaly již za druhé světové války. Po přejmenování Zlína na Gottwaldov se však konceptu chytili komunisté a postupně vznikly panelové domy tak, jak je známe dnes.

Pro luxus jen do Tuzexu
Socialismus se taktéž vyznačoval nedostatkem kvalitního zboží a to napříč mnoha oblastmi. Pokud jste si šli koupit potraviny, často jste se potkali s neúspěchem, protože jste stáli až na konci fronty a zkrátka se na vás nedostalo. Co se týče oděvů, móda byla skromná a mnohdy improvizovaná. Pokud jste chtěli nějaký skutečně unikátní kus, často jste se museli uchýlit k vlastní výrobě. Mnoho žen se tehdy věnovalo šití a z jejich rukou často vznikaly skutečně vkusné a ojedinělé kousky.
Pokud jste však zatoužili po zahraničním luxusu, v tradičních tuzemských obchodech byste nepořídili. Odpovědí na tuto potřebu se stal Tuzex. Tento obchodní řetězec umožňoval občanům socialistického Československa nakupovat tehdy luxusní západní zboží výměnou za valuty. Po návštěvě Tuzexu jste si tak mohli odnést džíny, nebo západní tenisky. A pro své okolí jste se stali skutečným frajerem.

Lidé vedli dvojí životy
Vzhledem k tomu, že v zemi v dobách normalizace panovala tuhá cenzura a korupce byla bezprecedentně rozšířená, lidé žili dvojí životy. Na veřejnosti jste si často museli dávat pozor na ústa, jinak byste se se zlou potázali. Zakazování studií či výjezdů celým rodinám bylo na denním pořádku. Pokud jste v dobách komunismu chtěli žít alespoň trochu spokojený a klidný život, museli jste mnohdy následovat názory vládnoucí garnitury.
Skutečné názory si pak lidé nechávali pro sebe a bavili se o nich v domácnostech nebo hospodách. Udavačství bylo rozšířené a dodnes můžeme být svědky kauz, kdy se řeší jaká celebrita spolupracovala nebo nespolupracovala s StB. Řada lidí se pokusila i z těchto důvodů emigrovat do zahraničí, ale ve většině případů byly tyto pokusy bohužel neúspěšné.
Žili jste za totality v Československu? Dost možná si pak stále pamatujete reálie, které tehdy byly denním chlebem. Vyzkoušejte si dnešní rychlý kvíz, který vám možná připomene, jaký byl váš život před Sametovou revolucí.
zdroje: zivotvcesku.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org