Režisér málem omdlel: Herec pronesl 1 větu mimo scénář a následky má dodnes
Věděli jste, že Humphrey Bogart byl vášnivým hráčem pokeru? Aby si s Ingrid Bergmanovou ukrátili čekání na natáčení, hrávali společně během pauz poker. A právě při něm vznikla slavná věta „Here’s looking at you, kid“ neboli česky překládáno jako „Nemůžu z Tebe spustit oči”, která se dostala do filmu „Casablanca“, aniž by byla součástí scénáře.
V „Casablance“ sledujeme Ricka, majitele baru, kterému osud znovu přivede do cesty lásku z minulosti. Je jí bývalá milenka͏ Ilsa,͏ která se během druhé světové ͏války nečekaně znovu objeví se svým manželem, odbojářem ͏pronásledovaným nacisty.͏ Ve ͏filmu se prolíná osobní konflikt s významnými historickými událostmi a díky nezapomenutelným dialogům dobře rezonuje u diváků všech pohlaví.

Film „Casablanca“ patří k těm, které znají snad všichni, minimálně z doslechu. Tenhle romantický příběh z válečného období se točil začátkem roku 1942 a i když od premiéry uplynulo už více než 80 let, stále dokáže uchvátit diváky na celém světě. Poprvé se promítal 26. listopadu 1942 v New York͏u. A získal tři Oscary z os͏mi nominací. Film͏ je ke zhlédnutí v černobílém i novějším barevném provedení. V recenzích se ale lidé shodují na tom, že považují původní černobílou verzi za ͏mnohem povedenější.
Tvůrčí chaos, ze kterého vznikl klenot
Věta „Here’s looking at you, kid“, v českém překladu zhruba „Nemůžu z tebe spustit oči“, kterou Rick během filmu pronese k Ilse, vznikla čistě náhodou jako Bogartova improvizace. Režisér tenkrát málem omdlel štěstím, protože tato věta skvěle zapadala do jeho scény a nakonec se opravdu stala legendární. Následky má tedy dodnes, samozřejmě pozitivní. A jak k tomu došlo? Během natáčení filmu byl scénář neustále upravován, někdy dokonce těsně před natáčením konkrétních scén.
Herci často dostávali upravené dialogy na poslední chvíli, což na place vytvářelo pořádný zmatek a nervozitu. Ingrid Bergmanová dokonce po letech prozradila, že po celou dobu natáčení neměla ponětí, jak její postava nakonec rozhodne. Skončí Ilsa po boku Ricka, nebo odjede se svým manželem Lászlem?
V těchto vypjatých chvílích, když štáb čekal na finální verze scén, si Bogart s Bergmanovou krátili čas hraním pokeru. A právě během těchto her Bogart pronesl onu slavnou větu, která se typicky používá při přípitku, když držíte karty s obrázky (královna, král, spodek), které na vás „koukají“.
Tajemství Humphreyho Bogarta
Role Ricka Blaina byla prvně nabídnuta Georgovi Raftovi, který ji odmítl. Když se později dozvěděl, že roli dostal Bogart, pokusil se své rozhodnutí zvrátit a kontaktoval přímo šéfa studia Warner Bros., Jacka Warnera. Ten však zůstal na straně svého producenta a role Bogartovi zůstala. O Bogart se vědělo, že rád hraje šachy, což se promítlo i do filmu. Rick, kterého hrál, je v první scéně zachycen, jak hraje šachy sám proti sobě.
Když herci vezmou scénář do vlastních rukou, následky zůstanou dodnes
Bogartovo „Here’s looking at you, kid“ samozřejmě není jediným případem, kdy herci během natáčení improvizovali. Pojďme se podívat na několik dalších slavných příkladů. Vezměte si třeba ve filmu „Kmotr scénu“, kdy Don Corleone hladí kočku. Kočka se na natáčení objevila neplánovaně a Brando ji během natáčení vzal do náruče. Podobně vznikla i slavná scéna z Taxikáře, kde De Niro stojí před zrcadlem a opakuje „Mluvíš se mnou?“. Scénář byl v tomto bodě velice strohý, stálo tam pouze: „Travis mluví sám se sebou v zrcadle“.

„Casablanca“, přestože vznikla v době, kdy Spojené státy aktivně bojovaly proti hitlerovskému Německu, se vyhýbá prvoplánovým propagandistickým sdělením. Film vypráví především lidský příběh lásky a odvahy. Nicméně obsahuje i několik působivých protiněmeckých momentů. Nejsilnějším z nich je bezpochyby scéna, kdy hosté v Rickově podniku povstanou a začnou zpívat Marseillaisu, aby přehlušili německé důstojníky pějící nacistickou píseň „Wacht am Rhein“.
Zdroje: csfd.cz, looper.com, backstage.com