Řidičský průkaz můžete získat zadarmo i v říjnu: Stačí se přihlásit
Řidičský průkaz je pro mnoho lidí nezbytností. Potřebujeme ho jak v běžném životě, tak třeba i v zaměstnání. Ale jeho získání není jednak snadné a navíc ani levné. Doby, kdy stál řidičák „jen“ pár tisíc, jsou dávno pryč. Přesto existuje způsob, jak ho získat levně nebo úplně zdarma.
Představte si tu situaci – najdete si nové zaměstnání a s nadšením do něj nastoupíte. Záhy ale zjistíte, že zaměstnavatel po vás požaduje řidičský průkaz, který nevlastníte. Pro výkon vaší práce je přitom nezbytný. Co s tím? Buď odmítnete, takže o práci nejspíš přijdete. Nebo se odhodláte vydat do autoškoly a řidičák si uděláte. Ale jak to bude s placením?
To je právě ta skvělá zpráva. Pakliže po vás zaměstnavatel pro výkon povolání požaduje řidičský průkaz určité skupiny, velmi často vám nabídne i jeho zaplacení. I když to může být poměrně hodně peněz, pořád se mu to vyplatí – získá totiž člověka, který pro něj bude pracovat a který nejspíš bude vděčný, že dostal takovýto finanční benefit.
Kdy se vyplatí začít?
Teoreticky kdykoliv. Hodně záleží na datu vašeho nástupu do nového zaměstnání nebo na době, kdy váš zaměstnavatel zjistí, že potřebuje zaměstnance s daným řidičským oprávněním. Nemusí to tedy být jen v říjnu – to se týká spíš studentů, kteří nastoupí do školy a chtějí si třeba zároveň začít dělat řidičák, aby to stihli ještě před zimou.
Pokud vám zaměstnavatel nabídne proplacení řidičského oprávnění, určitým způsobem vás to zavazuje. Minimálně se od vás bude očekávat, že se budete snažit, abyste se naučili řídit co nejlépe a testy složili na první pokus. Málokterý zaměstnavatel stojí o doplácení dalších a dalších pokusů závěrečných testů v autoškole.
Někdy si vás pod podmínkou zaplacení autoškoly zaměstnavatel také uváže ve své firmě – dohodne si s vámi třeba podmínku, že když vám autoškolu uhradí, budete pro něj muset pracovat dalších několik let, aby se mu to vyplatilo (a abyste s novým řidičákem hned nepřeběhli ke konkurenční firmě). I to je legální, ale nikdo vás nemůže nutit takovou dohodu podepsat, pokud vám není po chuti.
Rekvalifikační kurzy pro řidiče
V případě řidičských oprávnění, která takto můžete získat zdarma, se nejedná o typickou autoškolu. Většina takových lidí totiž už vlastní řidičský průkaz skupiny B a dosáhli už příslušného věku, aby si mohli požádat o řidičák na další skupinu vozidel. Zpravidla se tak tomuto procesu říká rekvalifikace řidičů. A ta může být různá.
Jinak se dělá řidičák na nákladní vozidlo, jinak na autobus a úplně jinak na tramvaj nebo metro. V podstatě se ale vrátíte do mládí a stanete se zase tím udiveným studentíkem, který užasle pozoruje, co vše dané vozidlo má, jak se ovládá a jaká jsou jeho specifika. Někdy to není snadné, ale naučit se dá všechno. A je třeba uvědomit si, že řidičský průkaz vám zůstane napořád, takže ho můžete využít i jindy v životě, nejen ve svém současném zaměstnání.
Podobné nabídky má kromě běžných zaměstnavatelů ale třeba i Úřad práce. Pokud jste uchazečem o zaměstnání a lákalo by vás třeba stát se kamioňákem, můžete na úřadě požádat o tento rekvalifikační kurz a udělat si „papíry“ na nákladní auto. I tady je velkou výhodou, že zpravidla vůbec nic neplatíte a vše za vás uhradí stát. Řidičský průkaz je následně jenom váš a můžete s ním nakládat podle svého uvážení.
Je běžné, že pokud si zvýšíte kvalifikaci nebo získáte nové dovednosti, pomůže vám to získat nové zaměstnání nebo lépe placenou práci. I to je důvodem, proč je právě řidičák zdarma často nabízen. Je to příjemný benefit pro zaměstnance i pro uchazeče o zaměstnání, který má celoživotní platnost – a nikdo už vás o něj nepřipraví (tedy pokud to nezapříčiní váš zhoršený zdravotní stav).
Zdroj: ridimauto.cz, Úřad práce