Řízky vylepšíte jednoduchou vychytávkou. Maso bude dokonale šťavnaté a křehké
Na první pohled obyčejné jídlo: osmažený kus masa obalený v rohlíku. Přesto na něj ale nedáme dopustit a spolu se svíčkovou nebo smaženým sýrem ho řadíme mezi naše nejoblíbenější pokrmy.
Mnozí si ho zamilovali natolik, že ho servírují dokonce i na Vánoce, ať už místo tradičního kapra nebo jako doplnění sváteční tabule. Na stole se však objevuje i ve všední dny a společnost nám často dělá i na cestách vložený mezi dvěma krajíci chleba.
Z Milána až na císařský stůl
Řízek ale rozhodně neučaroval jenom nám. Pochutnávali si na něm prý už ve starověkém Římě, kde si císaři tuto dobrotu nechávali obalovat zlatým prachem, aby jí dodali extravagantní podobu. Řízek tak, jak ho známe dnes, pochází z poloviny 19. století, odkud pak v průběhu staletí doputoval do Itálie. V Miláně ho ochutnal slavný český maršál ve službách rakouského císaře Josef Václav Radecký. Byl jím natolik oslněn, že o něm v dopise básnil i samotnému Františku Josefovi I.
Recept na cotoletta alla milanese odvezl do Rakouska, konkrétně do Vídně. Ten původní však obsahoval parmezán, císařský kuchař ale pochopitelně tuto ingredienci v zásobě neměl, a tak ho nahradil moukou a vejcem a osmažil na přepuštěném másle. A vídeňský řízek, který se stal nedílnou součástí rakouské kuchyně a dokonce je chráněn zákonem, byl na světě. K jeho oblibě přispěl právě i císař František Josef I., který ho zařadil mezi své nejmilejší pochoutky.
Pokrm oblíbený napříč světem
Řízek se v nejrůznějších obměnách začal rychle zabydlovat v mnoha zemích a stal se doslova gastronomickým hitem. Třeba u Francouzů se zrodil proslulý cordon bleu, luxusnější podoba řízku, naplněný plátkem šunky a kvalitním sýrem a obalený v trojobalu. Doputoval také do Japonska, kde ho obalují ve strouhance Panko a podávají s rýží, strouhaným zelím a worcestrovou omáčkou. Proti gustu… Zásluhou českých kuchařek, které působily v Rakousku, doputoval také k nám, kde velmi rychle zdomácněl. A to i díky rychlé a jednoduché přípravě, smaženou dobrotu zvládne každá průměrná kuchařka připravit do půl hodiny.
České kuchařky si recept všemožně upravovaly. Pravý vídeňský řízek se připravuje výlučně z telecí kýty a na přepuštěném másle, vyniká také svým tenkým provedením. U nás používáme buď vepřové, nebo drůbeží maso, obalujeme ho v mouce, vajíčku a strouhance a smažíme na oleji. Servírujeme ho s bramborami, bramborovou kaší nebo salátem, jako příloha nechybí okurkový nebo rajčatový salát. Důležitou součást pokrmu představuje také citron, šťáva z něj totiž vylepšuje chuť řízku.
Za řízkem šťavnatějším a křupavějším
Přestože je řízek tradičním pokrmem, můžete při jeho přípravě pustit fantazii na špacír. Anebo nahlédnout do kuchyně nejlepších šéfkuchařů a nechat se inspirovat jejich tipy, díky kterým bude řízek ještě šťavnatější a křupavější. Vše začíná už u masa, nejlepší je vybrat méně tučnou, prorostlou krkovici. Použít můžete i kuřecí prsa nebo krůtí maso, které naložíte den předem do bílého jogurtu, krásně tak zkřehne.
Na obalování řízku zvolte namísto klasické hladké mouky tu hrubou, která do sebe umí „natáhnout“ přebytečnou tekutinu z masa. Podpoří tak křupavost řízku. Do rozšlehaných vajíček nikdy nepřidávejte žádnou vodu ani mléko, obal se pak nebude nafukovat ani opadávat.
Na strouhanku použijte čerstvé rohlíky, přidat k nim můžete také bylinky, oříšky, parmezán, eidam nebo mák. Za vyzkoušení stojí i tak trochu jiný trojobal složený ze strouhanky, vajíčka a strouhanky. Řízky v ní však obalujte vždycky až těsně před smažením. Zapomeňte na olej, podle šéfkuchařů řízku nejlépe sluší sádlo nebo přepuštěné máslo. Pokud chcete zdravější variantu, sáhněte po řepkovém oleji nebo je připravte v troubě při vysoké teplotě. Klasickou strouhanku můžete také zcela nahradit, třeba kukuřičnými lupínky nebo sezamem, záleží jen na vaší chuti.
Zdroj: idnes.cz,denik.cz, magazin.recepty.cz,