Šafránková coby Maryška, koho měli hrát Neckář či Menšík, strach z krve a další zajímavosti z natáčení filmu Postřižiny
Jsou filmy, ke kterým se všichni i po letech rádi vracíme. Mezi ně rozhodně patří i legendární Postřižiny Jiřího Menzela. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. I když brzy uplyne již třiačtyřicet let od doby, co jej zhlédli první diváci v kinech, nic mu to neubírá na oblibě. Dokážete si představit někoho jiného coby ukřičeného Pepina než Jaromíra Hanzlíka?
Správný pivovar
Než se podařilo najít správný pivovar pro natáčení snímku Postřižiny, dalo to filmovému architektovi zabrat. Projel celé Česko a zavítal i na Slovensko. Navštívil přes sto míst, než se mu podařilo najít to správné místo. I když Hrabal příběh zasadil do Nymburku, exteriéry pivovaru se natáčely v Dalešicích na Třebíčsku. V době natáčení byl pivovar mimo provoz a fungovat začal až v roce 2002. Interiéry pivovaru se zase natáčely v pivovaru Studená (u města Telč).
Inspirace skutečnými osobami a původní obsazení
Do role hlučného Pepina uvažovali obsadit někoho jiného. Ztvárnit jej měl původně zpěvák Václav Neckář. Přemýšleli ještě nad tím, že coby Pepina obsadí jinou hereckou legendu, a to Vladimíra Menšíka. Volba však padla na Jaromíra Hanzlíka a ten se své role zhostil opravdu skvěle. Postava Pepina je inspirována skutečností. Předlohou pro něj byl Bohumilu Hrabalovi skutečný muž z jeho blízkého okolí – jeho strýc Josef (bratr jeho otce). Ten k nim původně přijel na 14 dní, ale nakonec zůstal po zbytek svého života.
O Libuši Šafránkové uvažovali do role Maryšky. Nakonec se však režisér rozhodl pro slovenskou herečku Magdu Vašáryovou. Jenže herečka měla v době natáčení svoje vlasy hodně krátké, takže musela nosit paruky. Během filmování jich Vašáryová vystřídala několik. Herečka také zjistila během natáčení radostnou zprávu, a to, že je těhotná. K tomu se symbolicky vztahuje i Maryščina poslední věta: „Nosím v něm pro tebe, Francine, spisovatele…“ Je to zároveň i narážka na spisovatele Bohumila Hrabala. Postava sládka je totiž inspirována jeho otčímem a sládkova žena Maryška představuje Hrabalovu matku.
Skrytý význam jména „Ludvíček“ a čtyři mrtvá prasata
„Ludvíčku“ – tak oslovují prase před porážkou. Toto jméno nebylo zvoleno náhodou, ale cíleně. Jiří Menzel jej vybral proto, že měl neshody s tehdejším ředitelem Barrandova Ludvíkem Tomanem.
Magda Vašáryová se velmi bála krve a scéna, ve které se Maryška máchá v krvi, ji velmi děsila. A to až tak, že se nakonec pro její natočení musela postupně zabít hned 4 prasata! Protože se zdráhala čerstvou prasečí krev míchat a než na natočení scény došlo, byla už krev sražená.
Vzhůru na komín
Kdo lezl na vysoký komín a jak se tato scéna natáčela? Představitelé Pepina s Maryškou vylezli jen na 1 a půl metru vysokou maketu komína. Tu umístili na střechu JZD v Dalešicích. S dubléry poté dotočili záběry toho, jak dvojice leza po žebříku na skutečný komín.
Postřižiny můžete zhlédnout na ČT1 ve středu 20. prosince od 21:45 a o den později od 16:20.
Zdroj: fdb.cz, csfd.cz