Sci-fi horor Vetřelec je plný úsměvných chyb: V jedné scéně je vidět, že má herec místo hlavy meloun
Když režisér Ridley Scott natočil dnes již kultovní horor Vetřelec, odvedl bezesporu skvělou práci. Ne vždy se ale filmařům podaří vyladit všechny detaily na sto procent, a tak i v tomto téměř bezchybném snímku najdeme některé detaily, které se tak docela nepovedly. Většinou ale vyvolávají spíše úsměv – jako třeba meloun místo hlavy jednoho z herců.
Když posádka vesmírné lodi Nostromo zachytí nouzové signály z neznámé planety, rozhodne se situaci řešit. Na místě ovšem narazí na podivný organismus a řadu znepokojivých detailů. I přesto, že se astronauti z planety stáhnou, se ale nákaza nebezpečným parazitem dostala na jejich loď.
Takto začíná příběh známého filmu Vetřelec, který se již dočkal řady pokračování, naposledy v letošním roce. Režisér Ridley Scott natočil prvního Vetřelce v roce 1979 a na tu dobu se jednalo o zcela přelomový sci-fi film. Filmové triky a další prvky, které se v podobném žánru nyní používají, ale v tu dobu ještě nebyly na tak pokročilé úrovni, a tak si filmaři museli poradit, jak se dalo. Ne vždy to ale vyšlo tak, jak si nejspíš představovali.
Vetřelec tak obsahuje několik více či méně do očí bijících chyb, kterých jste si dost možná nikdy nevšimli. Jakmile o nich ale nyní budete vědět, pravděpodobně vás při příštím sledování tohoto legendárního filmu velice pobaví.
Vetřelec je plný nesrovnalostí a omylů
Když se poprvé objeví Vetřelec, který se začne prokousávat Kaneovým hrudníkem, je znát, jakým způsobem maskéři ránu vytvořili. Při zpomaleném záběru je totiž vidět, jak k němu vzduchem letí lepkavá červená hmota, kterou po něm kdosi mimo záběr hodil.
Parker má zase v průběhu celého filmu na hlavě vlasy. Na tom by nebylo nic divného, jenže ve chvíli, kdy se mu Vetřelec zahryzne do hlavy, najednou žádnou kštici nemá. Je to proto, že pro účely brutální scény filmaři místo jeho hlavy poněkud neortodoxně použili meloun. Téměř se jim trik podařil, kdyby ovšem v jednom ze záběrů nebyla vidět černá melounová semínka uvnitř jeho lebky.
V další chybě tvůrci filmu podcenili jazykové znalosti diváků. Když se totiž Ripleyová pokouší zastavit autodestrukci lodě, čte si před tím instrukce. Jazykově vzdělaný pozorovatel si ale může všimnout, že se jedná o stejný text jako v návodu na spuštění autodestrukce, pouze je místo angličtiny psaný francouzsky.
Maskérům a rekvizitářům se Vetřelec občas vymkl z rukou
U autodestrukce ještě chíli zůstaneme. Když se jí totiž Ripleyové nepodaří zastavit, utíká skrz místnost s plynem. V této scéně si ale omylem zahrál jeden z osvětlovačů. Hned vedle jednoho ze světel, kolem kterého žena probíhá, je vidět nedokonale ukrytá ruka člena štábu.
Když se Vetřelec chystá zabít Bretta, je zase možné všimnout si drátů, které jsou připevněny k jeho zádům a které rekvizitáři nedokázali ukrýt tak, aby je diváci nemohli postřehnout.
Na samotném konci filmu se zase objevila chyba týkající se chybného načasování destrukce. Odpočet Matky, jak se jmenuje lodní počítač, ukazuje třicet vteřin do zničení plavidla. Pokud si ovšem stopky zapnete u televize sami, zjistíte, že ve skutečnosti tento časový interval trvá o pět sekund déle, než se Matka tváří.
Zdroje: ČSFD.cz, Kinobox.cz, Topzine.cz