Šedivění vlasů je už minulostí. Vědci znají překvapivě snadný způsob, jak mu zabránit
Kdyby se tak dalo zastavit šedivění vlasů! Vědci kupodivu našli velmi snadný způsob, jak tento proces alespoň oddálit. Zvládne to úplně každý z pohodlí domova a nemusí na to mít vůbec žádné drahé pomůcky.
Šedivění vlasů je proces, který zažívá většina lidí. Někomu ovšem začne hřívu stříbro protkávat mnohem dříve než jiným. Toto má spojitost i s rasou, běloši si prvních šedivých vlasů začínají obecně všímat nejdříve, klidně už kolem třiceti let, Asiaté zhruba v pětatřiceti a u černochů se šedé vlasy vyskytují nejpozději, tedy zhruba po pětačtyřicítce.
Problém způsobuje široká škála faktorů
Kromě toho hraje významnou roli i pohlaví. Muži šedivějí zpravidla dříve, zatímco u žen tento proces daleko častěji souvisí s nejrůznějšími hormonálními změnami, které se odehrávají během menopauzy, ale také v rámci různých stresových období. Zajímavosti je, že vlasy, které zešedivěly právě důsledkem stresu, mohou později získat svoji původní barvu.
Svoji roli však sehrává také genetika. Například zrzkům s věkem přirozeně světlá barva vlasů do blond odstínů. Šedivá kštice může ale souviset i s autoimunitními chorobami nebo s poruchami štítné žlázy a projevit se tak může i u velmi mladých jedinců, třeba už kolem dvacátého roku života. V ten moment je dobré vyhledat lékaře, aby se vyloučily další zdravotní problémy.
Základem je dobrá strava
Šedivění je důsledkem snížení produkce pigmentu, kterému se říká melanin. Vlas pak působí bílé či šedě. Existuje i fenomén takzvaného předčasného šedivění, které má na svědomí kromě stresu také nedostatek vitaminů, zejména pak B12 a D3. Klíčovou roli však hrají i minerály jako třeba měď.
Tyto živiny jsou pro vlasy velmi důležité, pokud jich totiž nemáme dostatek, naše vlasové folikuly ztrácejí na pigmentu. Pokud už nějakou tu šedinu objevíme, možná je čas na to, abychom po konzultaci se svým lékařem, případně odborníkem na vlasy nebo kadeřníkem, zařadili do jídelníčku i doplňky stravy – třeba už výše zmíněné vitamíny.
Na prvním místě by však vždycky měla být zdravá a vyvážená strava, která může šednutí vlasů oddálit – tak snadné to je. Pojďme se tedy podívat, jak na to.
Jak doplnit potřebné živiny
Vitamín B12 najdeme především v živočišných produktech. Tím samozřejmě nechceme odrazovat žádné vegany, ani je strašit, pravdou však zůstává, že „béčka“ obsahuje nejvíce hovězí maso, játra nebo ryby a vejce. Z rostlinných variant pak můžeme zmínit například sójové mléko, nutriční droždí nebo nejrůznější fermentované potraviny.
Vitamín D3 je pak jednou z látek, které tělo nedokáže vyrobit samo. Získává se totiž ze slunečního světla. Pro lidi se světlou pokožkou je tak obecně vhodné během zimního období tento vitamín doplňovat. V potravinách jej určitě množství najdeme třeba v tučných rybách či vaječný žloutcích.
Měď pak obsahují mořské plody, kešu a mandle, tmavá čokoláda, houby nebo luštěniny jako například čočka či fazole. Tento minerál zároveň podporuje tvorbu kolagenu a je tak vhodný i pro zlepšení kvality pokožky.
Trhání vlasů: Ano, nebo ne?
Je nutno zmínit ještě jednu věc, a to rozšířený mýtus o tom, že vytrhávání šedivých vlasů způsobí, že nám začnou růst další. Ten ovšem není založen na pravdě. Vytrhávání vlasů se však obecně nedoporučuje, protože může způsobit to, že vlas přestane růst úplně.
Pokud takto vytrháme z pokožky několik vlasů naráz, můžeme si nechtěně způsobit pěknou lysinku, která už nedoroste. Navíc tím proces šedivění příliš neoddálíme a moc si tím tedy nepomůžeme. Jediným výsledkem budou spíše řidší vlasy. Je dobré mít také na paměti, že chemické odbarvování vlasy oslabuje a způsobuje jejich lámání.
Zdroje: medicalnewstoday.com, zena-in.cz