Šéf tržnice SAPA ženil syna. Neuvěříte, jaká přísná pravidla předcházela vietnamské megasvatbě za miliony
Není to tak dávno, co se webu Prahain.cz podařilo zjistit, že jeden ze šéfů tržnice SAPA oženil syna. Na tuto vietnamskou svatbu byly pronajaty celkem tři obrovské haly a jeden ze svatebních darů bylo luxusní Ferrari. Na honosnou svatbu konající se v Líšni na Benešovsku se sjela jen určitá sorta hostů. Všichni to byli vážení a majetní prominenti.
Web Prahain.cz veřejnosti potvrdil, že svatba syna jednoho z majitelů vietnamské tržnice SAPA proběhla za přítomnosti těch nejvýše postavených byznysmanů Prahy. Novomanželé měli údajně získat svatební dary v hodnotě několika milionů korun a podle jedné z průvodkyň vietnamské SAPY se takovéto luxusnější vietnamské svatby účastní klidně i tisíc svatebčanů. Někteří pravidelní návštěvníci tržiště se mohli také správně ptát, proč se svatba týkající se majitelovy rodiny nekonala – jak je zvykem – v prostoru Dong Do přímo v SAPĚ. Ovšem mladí Vietnamci už se na tomto místě údajně ženit a vdávat nechtějí.
Svatba se konala na místě, kde se natáčelo 30 případů majora Zemana
Zámek Líšno u Benešova je vyhledávaným svatebním místem. Jedná se o historické místo s kouzelnou atmosférou. Zámek je navíc vyloženě stvořený pro natáčení různých pohádek a filmů. Vznikl tu také jeden díl cyklu 30 případů majora Zemana. Podle Prahain.cz se právě na tomto místě uskutečnila vietnamská svatba, kterou zde zařídil majitel tržnice SAPA. Odehrát se měla někdy v půlce července a přípravy trvaly celé dva dny. Bylo potřeba složit stany, připravit zázemí pro catering, hudbu i všechny příchozí hosty. Jako parkoviště byla pro svatebčany připravena část rozlehlé louky. Podle dostupných informací se mělo na svatbu sjet až 120 vozidel.
Jak probíhá vietnamská svatba? Začíná večerem
Vietnamská svatba se od té české liší hned v několika zásadních bodech. Tím prvním je její začátek. Vietnamci se totiž na svatební „den“ sjíždí za snoubenci až v sedm hodin večer. Na většině svateb se nesedí, jak jsme zvyklí, u více stolů, ale vytvoří se obvykle dvě dlouhé řady stolů, které se spojí k sobě.
Na vietnamskou svatbu se nechodí ani v černém, ani v bílém oblečení. Dámy by se pak měly vyvarovat hlavně hlubokých výstřihů. Mohlo by to hostitele urazit. Přemýšlíte, jaké dárky nosí hosté novomanželům? Je to jednoduché. Obálky s penězi. Darovaná částka se pohybuje od jednoho tisíce výše na osobu.
Zajímavý je na vietnamské svatbě také její konec. Svatby totiž končí většinou už ve 23 hodin. To znamená, že si na vietnamské veselce moc nezatancujete. Vlastně se sotva dokážete s někým pořádně seznámit. Ze svatby si s největší pravděpodobností neodnesete ani výslužku. Platí zde pravidlo – jezte, pijte do sytosti. Ale nejspíš pouze na místě. Pochutnáte si. Mezi nejlepší vietnamská svatební jídla patří třeba krabí polévka, smažené krevety a obří pečené ryby.
Pozvali mě na pohovor, aby zjistili, proč si ji chci vzít
Před pár lety se přímo v SAPĚ odehrála i česko-vietnamská svatba. Ta má mnohem přísnější pravidla než klasická vietnamská nebo výhradně česká svatba. „Zájemce“ o nevěstu se nejprve musí postavit před schvalovací radu vietnamské ambasády. Při pohovoru se ho pak zeptají, proč si chce konkrétní ženu vzít za manželku. Musí samozřejmě předložit i lékařskou zprávu a dokázat, že netrpí psychickou poruchou.
Jeden z podobných procesů před svatbou zažil i Robert, který se pro web idnes.cz rozpovídal o tom, jaké zvyky musel na česko-vietnamské veselce absolvovat. „Neplatí zvyk, že nevěstu lze v šatech vidět až při obřadu. Naopak se novomanželé v šatech fotí i čtrnáct dní předem, jen aby jim jejich slavnostní den nic nenarušilo,“ nechal se slyšet. Robert zároveň dodal, že Vietnamci na svatebních hostinách rozhodně nešetří.
Zdroje: prahain.cz, prahain.cz/zivotvemeste, asijatka.cz, idnes.cz