Seriál Major Zeman byl plný chyb: Režisér v zrcadle a žigulíky, které předběhly dobu
Major Zeman je pojem, který stále vyvolává mnoho vášní. Na jednu stranu se jedná o seriál, který je po řemeslné stránce velmi dobře natočený. Bohužel téma je poplatné době vzniku, a tak je hlavním hrdinou příslušník StB. Přestože příběh je propracovaný a kriminální zápletky inspirované skutečnými událostmi baví fanoušky i dnes, kritici tomuto počinu vyčítají nepochybně propagandistický podtext.
Režisér Jiří Sequens vytvořil postavu Jana Zemana původně jako hrdinu, který měl být občanům za minulého režimu vzorem. S vývojem dějin se z něj stal svého druhu antihrdina. Přesto seriál o majoru Zemanovi představuje zajímavý pohled na prostředí bezpečnostních složek Československa a upřít mu nelze ani kvalitu kriminálních zápletek.
Přestože štáb odvedl po technické stránce skutečně fenomenální práci, přece jen mu pod rukama proklouzlo několik chybiček. Určitě je nepostřehl každý, ale opravdoví fandové seriálu o řadě z nich jistě dobře ví.
Při natáčení takto velkého projektu je potřeba ohlídat mnoho rekvizit a dalších detailů, které se během střihu mohou poněkud vymknout kontrole.
Major Zeman v detailech občas pokulhával
V epizodě nazvané Třetí housle lékárnice vsune vrchnímu do pravé kapsy saka stokorunu. Když se ji ale muž později rozhodne opět vyjmout, bankovka se záhadně objeví v kapse náprsní.
V jiné epizodě, a to konkrétně Konec velké šance, zase Bláha zapálí list papíru s dopisem. K plameni ho přiloží okrajem, když ho ale odloží do popelníku, je vidět, že oba konce papíru jsou zcela v pořádku a dopis hoří zcela nepochopitelně od středu.
Chyby se ale může dopustit také režisér. V dílu Kvadratura ženy, který připomíná známý případ rozčtvrcené mrtvoly, kterou vrah nacpal do kufru, se totiž omylem objeví odraz Jiřího Sequense. Při rekonstrukci případu je v obývacím pokoji kredenc, ve které je umístěno zrcadlo. V jednom okamžiku je vidět samotný režisér, který kolem projíždí na pojízdném režisérském křesle.
Občas major Zeman předběhl dobu
Kromě toho se Zeman zamýšlí nad podobností vražedné scény před sebou a již zmíněným skutečným případem Otýlie Vranské. Pronese větu „ten mord je ze čtyřiatřicátého“ – jenže ve skutečnosti Vranská zemřela v roce 1933.
V epizodě Třetí housle v jednom ze záběrů projede auto značky Lada 2106. V roce 1962, kdy se děj odehrává, je to ale naprostý nesmysl. Auta Lada a známé žigulíky se totiž začaly vyrábět teprve v roce 1970 a tento konkrétní model ještě o několik let později.
Velmi oblíbená epizoda Studna také ukrývá jeden logiku popírající moment. Když se Jan Zeman rozhodne do zmíněné studny slanit, opře se podstatnou částí svého oděvu o vlhké kamenné stěny, které jsou všechno, jenom ne čisté. Poté, co opět vystoupá na povrch, je ale jeho světlé oblečení zcela bez poskvrny.
Ve své době se jednalo o naprostý trhák
I přes tyto drobné nedostatky se ale jednalo o divácky velice úspěšný projekt. V době svého vzniku ho sledoval zcela rekordní počet diváků. Ani pecky jako Nejmladší z rodu Hamrů nebo Chalupáři přitom nedosáhly takového ohlasu.
zdroje: iRozhlas.cz, FDB.cz