Show Jana Krause: Herečka, která se ráda válí, vycepovaná tenistka a světlonoš, který varuje před zmenšováním varlat
V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Alena Mihulová, tenistka Lucie Šafářová a světelný expert Hynek Medřický. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 21. června ve 21.35 na Primě.
Prvním dnešním hostem je oblíbená herečka Alena Mihulová, jejímž manželem byl významný český režisér Karel Kachyňa. Moderátor Jan Kraus přizná, že ho měl moc rád, že pro něj hodně znamenal a že na něj velmi rád vzpomíná, i když byl velmi svérázný. „Ne nadarmo se mu říkalo Železný dědek,“ pokyvuje hlavou paní Alena a spolu s moderátorem vzpomíná na to, že byl báječným, ale také přísným režisérem. Poznala ho podle svých slov „ještě jako dítě“, tedy předtím, než jí bylo osmnáct let, jeho ženou se pak stala v osmadvaceti. Mají spolu dnes již dospělou dceru Karolínu.
Po smrti manžela v roce 2004 se Alena vrátila s plnou vervou k hraní, nyní ji tedy můžeme vidět například v rámci Letních Shakespearovských slavností. „Shakespeara jsem určitě nechtěla hrát,“ prozrazuje herečka, která se prý pro roli Pauliny nechala přesvědčit až od režiséra Pavla Kheka. „Dneska jsem mu vděčná,“ dodává s úsměvem. Z filmových rolí jsou pak pro ni prý po všech stránkách klíčové Sestřičky. Film z roku 1983, který točila pod vedením právě Karla Kachyni a ve kterém se objevila po boku Jiřiny Jiráskové. „Byl to vstup do filmového světa, byla to první filmová role,“ vzpomíná zasněně. Po natáčení začala s o více než čtyřicet let starším Karlem Kachyňou chodit, což trvalo asi deset let, než se vzali. „Pak jsme akorát měli doma ten papír na to a bylo to stejné,“ doplňuje.
Sama sebe považuje ve své profesi za velice pracovitou, a proto se pak ve svém volném čase ráda válí a čte nebo sleduje klasické detektivky. „Mám ráda třeba Maigreta, Marlowa, Agathu Christie,“ vypočítává rodačka z Brna, která ale již roky žije v Praze na Novém Světě. „Na letní scénu na Novém Světě to mám asi tři minutky, tam můžu dojít v papučích a v županu,“ popisuje se smíchem. Dům v tomto půvabném koutě Prahy nedaleko Pražského hradu prý koupil její muž jako ruinu a celý ho zrekonstruoval. „Myslím, že kolaudačka byla tak akorát včas, aby mu to mohlo zůstat,“ přemítá nahlas o tom, jaké měli štěstí. Karel Kachyňa prý vůbec rád rekonstruoval staré domy. „Dělal to, že každou tu chalupu koupil jako ruinu nebo takovou zdevastovanější, a pak ji celou dal do kupy. To miloval, ty práce na tom. A když byla hotová, tak ji prodal a šel s rodinou bydlet zase do nějaké jiné staré chalupy. Myslím, že je klika, že v těch sedmdesáti už neměl tolik energie, takže my jsme mohli zůstat na Novém Světě bydlet.“
Na červenou pohovku přisedne další rodačka z Brna, a sice Lucie Plekanec Šafářová. „V tenise dokud nepadne poslední míč, se to dá vždycky otočit,“ říká v úvodu ze svých dlouholetých zkušeností jedna z našich nejlepších tenistek a vzpomíná na turbulentní život profesionální sportovkyně, která se musí přemisťovat po celém světě. „Stane se třeba, že jste na jednom turnaji do konce, a další turnaj začíná v pondělí, takže jen přeletíte. Stalo se mi, že jsme hráli Fed Cup ve Španělsku, musela jsem se přes noc přesunout do Dauhá, a tam jsem hned šla na kurt a hrála,“ popisuje s tím, že pár kafíček člověk pomůže, aby se dal do formy.
Lucie je manželkou neméně slavného hokejisty Tomáše Plekance, o kterém bez zaváhání prohlásí, že je skvělý. A také prozradí, že je velice pořádkumilovný a že doma dělá komínky. „Já jsem pořádná skoro všude, kromě auta. Tam mi to nejde,“ přiznává. A také prozradí, že si s manželem stříhají o některé nepříjemné povinnosti, jako například uklidit místo po jídle po ročním synovi nebo uspat děti. Se stříháním má Lucie bohaté zkušenosti, protože se často používá i v tenise. „Já to mám natrénované. Dělalo se to u sítě, než se házelo mincí,“ podotýká sportovkyně, která se rozhodla ukončit svoji kariéru kvůli vleklým zdravotním potížím. „Věděla jsem, že nejsem schopna držet svoji výkonnost na tom svém nejvyšším levelu. Takže jsem si dala jeden takový rok, kdy jsem se s každým tím turnajem, který mám ráda, tak jako hezky loučila. Vnitřně. Nikomu jsem to neříkala,“ popisuje hráčka, která se dostala na přední příčky světového žebříčku WTA.
Své tenisové dovednosti se nyní snaží předávat manželovi. „Je to pro něj super doplňkový sport.“ Bavilo by jí předávat je i dál, ovšem nyní, když má malé děti, to zatím nepřipadá v úvahu. „Třeba v budoucnu by to bylo hezké,“ myslí si tenistka, která podle svých slov za svoji kariéru zlomila jen tři rakety. „Já jsem byla vycepovaná od tatínka. Nesměla jsem házet raketou.“
Jako poslední host si přisedne k dámám badatel a expert na světlo, Hynek Medřický. „Často mi říkají světlonoš,“ představuje sám sebe. „Ale světlonoš s malým ‚esʻ, protože ten s tím velkým byl Lucifer.“ Zároveň dodává, že není jen expertem na světlo, ale také na tmu, což je prý velmi podstatné. „Půlka času je tma a půlka světlo. Světlo bychom měli mít denní, to znamená Slunce. A když je tma, tak má být tma,“ zdůrazňuje. „Melatonin stoupá večer za podmínky, že je tma.“ A to, že jsme načerpali málo melatoninu, poznáme až ráno tak, že se člověk necítí odpočatý. Navíc bychom měli spát optimálně osm hodin, v létě stačí i sedm. „Nebo se to pozná v průběhu dne, že se cítíte unavený a že si musíte dát šlofíka. Power nap je známka toho, že jste nekvalitně spal,“ vysvětluje pan Medřický a Jan Kraus mu zase objasní, na jaké straně je lepší spát. Vliv světla a tmy na lidský organismus přirovnává k hraní orchestru podle dvou různých partitur.
Jaký vliv má nedostatek spánku na mužská varlata? Jak správně svítit? A co má Jan Kraus lepit na lampy vydávající bílé světlo? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Zdroj: FTV Prima