Show Jana Krause: Miláčku, Evíku, nováček Zlaté kapličky a z Čech až na konec světa po svých
V dalším dílu Show Jana Krause se představí operní zpěvačka Eva Urbanová, herec Zdeněk Piškula a cestovatel Ladislav Zibura. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 27. září ve 21.35 na Primě.
Svým potleskem přivítají diváci dnes večer jako prvního hosta českou operní pěvkyni, sopranistku Evu Urbanovou, která se vedle operního zpěvu také ráda odváže na rockerských koncertech. „Je to moje srdeční záležitost,“ svěřuje pěvkyně se srdcem rockerky. Dále prozradí, že žije na venkově, kde může svůj hlas naplno trénovat, aniž by někoho rušila. A také to, že má dva mluvící papoušky: amazoňana modročelého jménem Rozárka a australana královského jménem Pepíček. „Jsou dost dlouhověcí, takže mě určitě přežijí,“ říká. „Ale mám už vymyšleno, že dám do závěti, že se o ně musí někdo starat, a pak za to dostane odměnu,“ dodává s tím, že si v rodině vychovává „chovatele náhradníky“.
To se hodí ostatně už nyní, protože je často mimo domov. „Rozárka se dobře snese s mojí švagrovou. Ona je jinak dost nesnášenlivá, protože je hodně fixovaná na jednoho člověka, a to jsem bohužel já.“ Je to prý typická náladová ženská, zatímco Pepíček je pohodový chlap, který ji oslovuje „Miláčku, Evíku“. Za uměleckým úspěchem Evy Urbanové stojí hodně dřiny, velká disciplinovanost a také péče o hlas. „Člověk musí ráno brzy vstát, aby se hlas probudil a aby už byl v těch deset hodin, kdy začíná zkouška, připravený,“ vysvětluje. „Nevstávat v devět, rychle se oblíct a utíkat do opery, protože to ten hlas ještě opravdu spí. Potřebuje alespoň dvě hodiny.“ A i když loni oslavila 35 let svého uměleckého působení a má skutečně bohaté zkušenosti, přiznává, že existují určité party, při kterých ji neopouštějí obavy, zda je zvládne. „Myslím, že každý se obává, protože ví, že je to těžké. Ve finále Pavarotti sám přiznal, že před každým vysokým tónem má obrovský respekt, má strach. Pavarotti! O kterém se říkalo, že ty vysoké tóny jen tak sází…“ líčí zpěvačka a dodává, že když to nevyjde, diváci to dobře poznají.
Jako příklad uvádí kolaps jednoho jejího kolegy v berlínské opeře při kusu Gioconda od Ponchielliho, kde je jedna těžká tenorovská árie, kterou nezvládl a po níž se namísto potlesku diváků rozhostilo zlověstné ticho. „Diváci byli jen zticha, nikdo nezabučel, nic, ale on se na tom úplně ukřiknul, a do konce té opery – a to bylo v polovině – vlastně na tom jevišti jenom šeptal. On už nemohl nic zazpívat,“ popisuje. Zároveň dodává, že při živých představeních je potřeba s takovými věcmi počítat. „Musíte si uvědomit, že při tom vysokém tónu třeba jen stačí, když se před ním nadechnete a trošičku se vám tam utrhne takový hleníček,“ ukazuje na krk, „no, tak je konec, protože si nemůžete odkašlat.“ Na závěr pak v kostce poodhalí svoji spletitou cestu od studia na farmaceutického chemika přes zaměstnání ve výpočetním středisku u železničního dopravce až po vystupování v Metropolitní opeře.
Na červenou pohovku usedne také další člen souboru Národního divadla, tentokrát ovšem čerstvý člen činohry, herec Zdeněk Piškula. Ten se kromě svých četných filmových rolí proslavil také tím, že v roce 2016 zvítězil v televizní taneční soutěži se svojí taneční partnerkou Veronikou Lálovou. „Vždycky v sobotu po přenosu jsme to šli všichni oslavit a v neděli už jsem byl doma,“ vzpomíná na svoji účast v osmé řadě soutěže a připouští, že vášni spojené s tancem a vůbec celé atmosféře okolo může člověk snadno propadnout.
Nyní se Zdeněk věnuje především divadlu a těší se na spolupráci s novým režijním vedením Národního divadla, které bude mít na starosti umělecké duo SKUTR. „Zkoušel jsem s nimi Bouři na Shakespearovských slavnostech a myslím, že jsme si dost rozuměli,“ říká mladý herec. „Oni mají dobrý cit, myslím, že pro Národní divadlo je to úplně ideální.“ Moderátor z něj také vytáhne informaci o tom, že má Zdeněk partnerku a že je ve vztahu spokojený. „Dělala u filmu, u kostýmů,“ prozrazuje a také to, že se s ní seznámil přes kamaráda. Online seznamky prý nejsou nic pro něj, ačkoli moderní technologie má rád a rovněž rád hraje počítačové hry. V tom si s Janem Krausem padnou do noty a v krátkosti si vymění několik zkušeností. „Můžeme dát někdy online,“ nabízí svému hostiteli.
Na závěr se oddáme volání dálek s cestovatelem a spisovatelem Ladislavem Ziburou, který svá cestovatelská dobrodružství absolvuje po svých. Tedy pěšky. Jeho první cesta vedla do ikonického města Santiago de Compostela ve Španělsku, kam proudí poutníci z různých koutů světa už asi od 10. století. To mu bylo osmnáct let. „Dozvěděl jsem se o tom, když mi bylo asi patnáct let a studoval jsem střední školu. Přemýšlel jsem, že bych se, až dostuduju, vydal rád za nějakým dobrodružstvím, a tohle mi přišlo fajn,“ vzpomíná na své cestovatelské začátky. „Je to tak krásný zážitek, že jsem se tam vydal potřetí, a vydal jsem se tam sám a proto, abych o tom napsal knížku.“
Zároveň ale přiznává, že si moc nepamatuje, takže když se vydal do Santiaga podruhé, nepoznával jediné místo. „Tak jsem usoudil, že si stačí oblíbit pár zemí a jednou za deset let si je člověk může všechny objet, a má zase nový zážitek,“ říká se smíchem cestovatel, který procházel pěšky třeba i Čínu nebo Nepál a který občas vyrazí na cesty i se svými rodiči. „Moje zkušenost, s tím že jsem prošel pěšky asi 15 nebo 20 zemí, je taková, že jsem všude narazil jenom na lidi, kterých jsem se neměl důvod absolutně bát. Zejména na venkově,“ zdůrazňuje. Jak plánuje svoje cesty? Jak se domlouvá s lidmi například na čínském venkově? A proč běhá bos? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Zdroj: FTV Prima