Show Jana Krause: Zpívající běžec, rajcovní výboje a eidam je socialistická záležitost a smažák emocionální vyprošťovák
V dalším dílu Show Jana Krause se představí zpěvák Ben Cristovao, kardiolog Petr Neužil a specialistky na smažený sýr Anna Lucie Helešic a Terezie Kučerová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 20. září ve 21.35 na Primě.
Prvním hostem, kterého dnes ve své talk show Jan Kraus přivítá, bude oblíbený zpěvák a tanečník Ben Cristovao. Na vrcholové úrovni nedělá však jen showbusiness, ale také sport – věnuje se brazilskému bojovému umění jiu-jitsu a účastní se turnajů po celém světě, kde sbírá tituly. „Jiu-jitsu je buď starší způsob boje, nebo to, o čem se teď bavíme, a to je brazilské jiu-jitsu, které bylo inovováno Brazilci a aplikováno na ulicích, tak aby se vyzkoušelo, co z toho reálně funguje, a dopracováno do dnešní formy, ve které se zápasí a ve které jsem mistr Asie,“ vysvětluje s úsměvem zpěvák a na moderátorovu otázku, jak by se bránil konkrétnímu útoku, popisuje ve zkratce princip jiu-jitsu. „Pracuje se hodně se vzdáleností od soupeře. To znamená, že když chce někdo udeřit, jsem lehký na nohách, a buď uskočím a nechám vás, nebo funguje přikrčit se a jít proti tomu. Půjdu vám vlastně po pelvisu a shodím vás na zem,“ popisuje s tím, že není univerzální řešení a že vždy záleží na situaci.
Aktivní sport mu ovšem přinesl také vážné zranění ramene při tréninku. „Jedna technika byla rychlejší, než jsem ji viděl, a než jsem stihnul na to zareagovat, tak najednou slyším takový divný zvuk a koukám na tu svoji ruku – to bylo poprvé, co jsem něco takového zažil. Ta ruka byla se mnou a vlastně ne,“ vzpomíná na nedávný závažný úraz levé ruky. Rameno mu nahodil zpět místní fyzioterapeut a pak šel do nemocnice. „Napřed jsem byl v Praze v nemocnici, kde mi řekli, že se to možná samo spraví. Dostal jsem nějaké zpevňovací cviky, ale pořád to vypadávalo.“
Nakonec podstoupil operaci v Olomouci. „Přišívali mi zpátky rameno nebo to labrum, které to rameno drží, a potom mi tam ještě přišívali biceps, který byl taky utržený,“ dodává. Tím to ovšem neskončilo a biceps mu museli spravovat ještě jednou. „Po koncertě ke mně běžela jedna taková slečna, která se rozeběhla, jakože mi skočí do náručí, abych ji chytnul, a já jsem zapomněl, že tu ruku nemám přetěžovat, takže jsem ji chytnul, a ta ruka udělala křup… slečnu jsem udržel, ale ten biceps jen říkal, tak znovu. Tak jsem šel znovu do Olomouce a to už doufám bylo finální.“ Kvůli sportu si musí samozřejmě pravidelně udržovat fyzičku a zároveň se připravuje na velký plánovaný koncert. „Běhám podél řeky a do toho si zpívám songy, ale bez hudby, a do toho občas skáču, takže když kolem mě běží lidi, tak si říkají, co je to sakra za vola,“ uzavírá vesele sympatický umělec.
Dalším vzácným hostem je špičkový kardiolog prof. Petr Neužil, který jako první provedl několik katetrizačních zákroků na srdci, které se pak začaly dělat i v zahraničí. „V kardiologii všechny ty progrese, které my dokážeme udělat, jsou závislé na tom, jak šikovně se k srdci dostaneme a co tam děláme,“ popisuje lékař s tím, že spektrum zákroků se neuvěřitelně rozšířilo. „Ještě před druhou světovou válkou byli kardiologové schopni natočit tak EKG. To dokonce ani nesměla dělat sestra. Dneska by někteří z doktorů ani nevěděli, jak to mají udělat,“ dodává a vysvětluje, že dnes se provádí diagnostika pomocí katetrů, speciálních tenkých drátků, které lékař zavádí do cév a do dutin. Jejich prostřednictvím může měřit srdeční činnost, zaznamenávat tlaky a průtoky, odhalit zúžení, defekty a anomálie. „My tam jedeme určitými dálnicemi a cestami. Nejdostupnější je stehenní tepna v třísle, ale i žíla. Pak máme ještě další přístupy – z krku a z předloktí. Taková ta nejklasičtější intervence a diagnostická katetrizace – říkáme tomu selektivní koronární angiografie – a posléze zavádění stentu, rozšiřování zúžených tepen dnes provádíme ze zápěstí,“ objasňuje charismatický expert. „Takže pacient může jít ten samý den domů.“
Vysvětlí nám také to, proč infarkt přichází většinou nad ránem a proč je lepší budit se ráno spontánně než prostřednictvím budíku. „Je hezké dostat infarkt myokardu v Čechách, třeba i oproti Polsku nebo Dánsku, protože když u nás dostanete infarkt myokardu a správně to podle bolesti určíte a zavoláte 155, tak ta vás už automaticky solí na katetrizační jednotku, kde už čeká člověk s drátky,“ vyzdvihuje dobrou úroveň našeho zdravotnictví zkušený lékař. „Co jsem se ale zhrozil, je prevence. Že třeba máme druhý nejvyšší výskyt diabetu v Evropě. Máme tady příšerné množství tlustých lidí a neumíme to ovládnout.“ Pan profesor nám také vtipně popíše své stravovací návyky, ovšem nezapomene podotknout, aby to lidé nebrali jako návod, že jeho styl rozhodně není zdravý. A zřejmě mnohé překvapí tím, kolik za den vypije oslazené kávy. „Cukr je ta energie, takže vlastně nemám pocit chutě k jídlu. Ale zubař mi říkal, že moc sladím, tudíž to musím mírnit.“ Rovněž se dozvíme, co jsou defibrilátory, jak fungují, komu se zavádí a že někdy může lékaře až překvapit, co všechno dokážou nad rámec svého původního určení.
Na závěr se nám budou sbíhat sliny při rozhovoru s Annou Lucií Helešic a Terezií Kučerovou. Obě dámy jsou totiž specialistkami na v Česku velice oblíbený smažený sýr. Mají dokonce speciální instagramový účet, jehož prostřednictvím hodnotí lidé kvalitu této pochoutky napříč celou republikou. „Máme asi přes tisíc hodnocení,“ doplňují s tím, že se jedná o jakýsi žebříček od lidí pro lidi, který má zhruba 32 tisíc sledujících. „Když uděláme například nějaký TOP 10 v Praze, tak je to vždy o tom, že my jdeme vždy vyzkoušet ten smažák jako první, než to zveřejníme,“ vysvětlují s tím, že i ve smažených sýrech a přílohách dochází k určitému vývoji. „Například klasický eidam třicítka je už trochu za zenitem. Předehnala ho gouda. Eidam je víceméně socialistická záležitost.“ Ostatně rozdíl v kvalitě tohoto fenoménu bude moct na několika vzorcích otestovat i Jan Kraus. Dámy navíc vytvořily „smažákovou mapu České republiky“, kterou už zhlédlo asi čtvrt milionů lidí.
Co je u smaženého sýru klíčové? Jak vzniknul nápad hodnotit tento fenomén? V jakých zemích se ještě smažák jí také s takovou oblibou? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Zdroj: FTV Prima