Oblíbený film Šimon a Matouš je plný chyb: Víte o nich? Tehdy je nikdo neřešil. Břicho v ohni, hořela ale záda
Kdo by si nezamiloval Šimona a Matouše, dva smolaře, kteří i přes notné peripetie dokázali vždy rozesmát diváky různými komickými situacemi a nezapomenutelnými bitkami? Filmy o této dvojici, ačkoliv se v nich neobjevili Bud Spencer a Terence Hill, se staly kultovními kousky plnými neuvěřitelných scén a kaskadérských výkonů. Ale co když vám řekneme, že tyto snímky mají své chyby, které by dnešní diváci možná neodpustili?
Filmy Šimon a Matouš byly natočeny v 70. letech minulého století, konkrétně v roce 1975, italským režisérem Giulianem Carnimeem. V hlavních rolích se objevili Antonio Cantafora a Paul L. Smith, kteří se snažili využít slávy legendární dvojice Buda Spencera a Terence Hilla. A nutno říci, že se jim to do určité míry povedlo.
Dobrodružství dvou smolařů bylo diváky velmi oblíbené
Šimon a Matouš jsou dvěma neuvěřitelnými smolaři, kteří nevědomky pašují diamanty a následně se dostávají do konfliktu s různými zloduchy. Jejich dobrodružství plné bitek a absurdních situací se stalo okamžitě oblíbeným mezi diváky. Přestože se filmy Šimona a Matouše těší velké oblibě, není pochyb o tom, že v nich najdeme několik do očí bijících chyb, které by dnes neunikly pozornosti žádného bystrého diváka.
Slon indický v Africe nebo hořící záda
V prvním díle, Šimon a Matouš jedou na riviéru, se najde spousta chyb. V jednom z klíčových momentů Matouš hodí Šimonovi diamanty, které by neměly být válcem tak jednoduše rozdrceny. V jiné scéně Šimon narazí do slona, který je indického původu, ačkoli se film odehrává v Africe. Při finální bitce v kuchyni jeden z mužů vlítne břichem do ohně, ale pak mu hoří záda.
Další nelogická scéna je na hranicích, kde Šimon otevírá ložnou plochu valníku zevnitř. Jak se tam dostal? Vylézt na korbu přes zavřené čelo a pak je sklopit by bylo pracné a nelogické. A když Šimon ochutnává olej a prstem prorazí plechovku, měly by otřepy logicky směřovat dovnitř plechovky, ne ven.
Pozorný divák najde chyby i v druhém díle
Ani druhý díl, Šimon a Matouš, není bez chyb. Ve filmu se nachází scéna, kde Paul (Riccardo Petrazzi) spadne z římsy hotelu a propadne se do půl těla do země. Při bližším zkoumání však můžete vidět kousek vedle hromadu vykopané hlíny, což jasně naznačuje, že se jedná o předem připravené místo.
Další scénou, kde je chyba zřetelná, je moment, kdy Matouš při hře se zbraní jednou vystřelí na Šimona a trefí kolo. Při přestřihu je však vidět, jak byly prostřeleny dvě pneumatiky kamionu, ačkoli vystřelil pouze jednou.
Proč tyto chyby nikdo neřešil?
Přestože jsou tyto chyby do očí bijící, diváci je v době jejich premiéry neřešili. Důvod je jednoduchý. Filmy jako Šimon a Matouš přinášely do kin především zábavu a smích, což bylo v těžkých časech obzvláště cenné. V tehdejší Československé republice, kde vládl komunistický režim, lidé často hledali únik od reality. A co je lepšího, než se smát nad komedií plnou akce a absurdních situací?
Diváci ocenili, že se mohou podívat na nějakou komedii, a neřešili, jaké má chyby. V těžkých časech, kdy byla svoboda slova a projevu značně omezena, byl každý moment úsměvu a smíchu velmi ceněný. Filmy Šimon a Matouš tedy sloužily jako balzám na duši a chyby v nich byly přehlíženy, protože hlavní bylo, že přinášely radost a zábavu do každodenního života.
Takže i když dnes můžeme vidět tyto filmy kritickým okem a odhalovat jejich chyby, v době jejich premiéry byly tyto nedostatky bezvýznamné. Filmy Šimon a Matouš tak zůstávají ikonickými kousky, které i přes své chyby dokázaly rozesmát miliony diváků a přinést jim alespoň na chvíli únik od reality.
Zdroj: vylevy.cz, fdb.cz, csfd.cz