Tohle je skrytý jed v domácnosti, který každý den dýcháme. Zbavte se ho dřív, než bude pozdě
Snad každý z nás preferuje, aby to v naší domácnosti příjemně vonělo. To se pochopitelně týká také toalety. V obchodech se dají zakoupit všemožné vůně, problém ale je, že naše zdraví nám za ně pravděpodobně příliš nepoděkuje. Některé přitom obsahují doslova jed.
Ať už ve vaší domácnosti používáte osvěžovač ve spreji nebo bloček, který jednoduše postavíte na záchodovou mísu, výsledek je stejný. Kromě libé vůně se totiž vaším bytem začne šířit také množství škodlivých látek.
Pravděpodobně vycházíte z předpokladu, že když tento produkt můžeme běžně zakoupit, neměl by být nijak závadný. To je ale bohužel omyl. Protože se nejedná o kosmetiku ani úklidový prostředek, se kterým byste přímo přišli do styku, jsou bezpečnostní normy značně rozvolněné. Z toho důvodu se může stát, že výrobci použijí také látky, o jejichž zdravotních dopadech je možné polemizovat.
Věda jasně upozorňuje na jed
Nejprve je nutné si uvědomit, na jakém principu ve skutečnosti všechny tyto osvěžovače pracují. Molekuly, které šíří nelibé vůně, totiž neodstraní, ale pouze je překryjí. Z toho vyplývá, že musí být ještě více intenzivní, než původní zápach. V Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemickotechnologické v Praze proběhla studie, která analyzovala jejich složení. Bohužel jsou výsledky značně znepokojivé. Byly v nich totiž nalezeny látky jako benzen, toluen, xyleny nebo styren, případně musk sloučeniny.
„Všechny tyto látky mají prokazatelně nežádoucí účinek na lidské zdraví a pro všechny je typická inhalační expozice. Škodí tedy nejvíc tehdy, když jsou vdechovány,“ varoval toxikolog Karel Bláha z Ministerstva životního prostředí.
Jak moc nám dané látky mohou uškodit, si nikdo netroufne odhadovat. Přesné množství jejich koncentrace totiž studie blíže nezkoumala. „Velikost rizika je pochopitelně dána nejen toxicitou látky, ale i přijatým množstvím,“ uvedla Jana Hajšlová, která tuto studii vedla.
Závažné zjištění se týká obsahu benzenu v některých výrobcích. Tato látka má negativní dopad na krvetvorbu v kostní dřeni a je prokázáno, že může být spojována s výskytem určitých druhů leukémie.
Normy příliš jasná pravidla nestanovují
Pochopitelně nelze zcela vyloučit, že se s touto sloučeninou setkáme ve volném prostoru kdykoliv během dne. Není ale příliš vhodné expozici této karcinogenní látce ještě dobrovolně navyšovat používáním produktu, bez kterého se můžeme obejít.
„Není žádná norma, která by určovala, kolik maximálně může být v bytě té či oné látky. Taková norma existuje jen pro průmyslovou činnost,“ překvapila Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu. Normy poté pouze vágně sdělují, že použité látky by měly být bezpečné, ovšem není detailněji definováno, co to přesně znamená.
Pokud tedy osvěžovače používáte, je jistě namístě popřemýšlet o tom, zda byste s tím neměli přestat. Existují totiž i jiné alternativy, které poslouží stejně tak dobře a nepoškodí vám zdraví.
Jed můžete nahradit zcela přírodními produkty
Bohužel se pro tyto účely nehodí ani vonné tyčinky, které kvůli hoření velmi často mohou uvolňovat nejrůznější rakovinotvorné látky. Můžete ale využít například esenciální oleje, které mají přírodní složení. Ty můžete buď klasicky nakapat do aromalampy, případně do difuzéru. Jedná se o skleněnou vázičku s bambusovými tyčkami, na kterých vůně ulpí a poté pozvolna provoní prostor.
Stále ale také platí to, co věděly už naše babičky. Nejlepší je vůně čistoty. Pokud proto máte dojem, že vaše toaleta nebo jakákoliv jiná část bytu zapáchá, soustřeďte se jednak na její důkladný úklid, jednak se pokuste lokalizovat další možné zdroje zápachu a vypořádejte se s nimi. Pravidelné větrání, ačkoliv to v uzavřených koupelnách může být náročné, také dělá divy.
zdroje: iDNES.cz, Nazeleno.cz, redakce