Skutečný příběh Margaret Kean a jejích velkých očí: Od úspěchu přes soud až po členku svědků Jehovových
Jeden z největších uměleckých podvodů v dějinách, k němuž by v Česku nikdy nemohlo dojít. Prosté přechylování dámského příjmení by totiž nikoho nenechalo na pochybách, že autorkou obrazů dětí s velkýma očima je Margaret Kean(ová), a nikoli její manžel Walter, který to téměř deset let tvrdil celému světu.
Walterův marketing
Když Margaret potkala svého budoucího druhého manžela Waltera, považovala ho za dar shůry. Právě se totiž rozváděla a hrozilo, že dceru dostane do péče její manžel. Soudy v polovině padesátých let totiž nevěřily, že by se coby matka samoživitelka o dceru dokázala postarat. Za Waltera, který se stejně jako ona živil prodejem svých obrazů, se tak rychle provdala. Nic nenamítala ani tehdy, když Walter začal její obrazy prodávat. Až později zjistila, že Walter všem tvrdil, že jejich autorem je on, a své manželce nepřipsal vůbec žádné zásluhy. S jeho přístupem nakonec souhlasila a sama ho dokonce veřejně uznala jako autora maleb poté, co ji Walter přesvědčil, že o umění tvořené ženou by nikdo neměl zájem a v zájmu marketingu a prodeje se musí jako jejich autor tvářit on.
Odkud se dívají velké oči
První malby s velkýma očima se začaly prodávat v jazzovém klubu s názvem Hungry a jejich úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Už v roce 1957 byly velké oči vystaveny na zdi v Bank of America v Sausalitu, v New Orleans, ve Washington Square Park v New Yorku či malé galerii na East Side. Velké oči se následně dostaly všude – prodávaly se i na pohlednicích. Jeden z obrazů byl objednán i pro Světovou výstavu 1964–1965, ale nakonec na ní nebyl kvůli negativním recenzím vystaven. Ve stejném období se Margaret s Walterem, který mezitím na jejích dílech vydělal miliony dolarů, konečně rozešla a rozvedla.
Keane vs. Keane
K autorství obrazů se Margaret přihlásila až o pět let později, a to prostřednictvím vysílání v rádiu. Pro veřejnost i novináře šlo o tak neuvěřitelnou informaci, že jedny noviny ze San Franciska uspořádaly veřejnou „malířskou bitvu“. Walter a Margaret při ní měli předvést své malířské umění před veřejností na veřejném náměstí. Dorazila však jen Margaret. Ještě v roce 1986 panovaly pochybnosti, kdo je ve skutečnosti autorem obrazů – noviny USA Today za něj považovaly stále Waltera. Margaret proto je i Waltera samotného zažalovala. Soudkyně v případu rozhodla jednoduchým způsobem – nechala oba přímo v soudní síni namalovat během jedné hodiny obraz. Walter se omluvil z důvodu zdravotní indispozice a nemaloval. Margaret svůj obraz velkých očí dokončila za 53 minut. A bylo rozhodnuto.
Slzy štěstí
Po rozvodu se Margaret odstěhovala na Havaj, kde se stala členkou církve svědků Jehovových a potkala svého třetího manžela. Malovala po zbytek svého života, výraz jejích obrazů s velkýma očima se však změnil a byl mnohem optimističtější. Místo slz smutku se na jejich tvářích objevily slzy štěstí. Margaret zemřela loni, v nedožitých 95 letech.
Film Velké oči můžete zhlédnout na Prima MAX 4. září od 20:00 a 5. září od 17:50.
Zdroj: FTV Prima