Skutečný příběh vraha ze Smrti stopařek: Somoru nezastřelili, ale odsoudili a oběsili v Bratislavě
Miroslav Somora šokoval svým hrůzným činem doslova celou tehdejší společnost. Je nechvalně proslulý kvůli vraždě dvou sotva dvacetiletých stopařek, které se dopustil v srpnu roku 1976. Nebyl ale na poli trestné činnosti žádným nováčkem. Možná i to mu výrazně přitížilo, když byl v roce 1979 odsouzen v Bratislavě k trestu smrti oběšením.
Somorovi bylo v době vykonání absolutního trestu 34 let. Jeho chladnokrevný a odsouzeníhodný čin byl následně inspirací k natočení celovečerního filmu Smrt stopařek. Brutální vražda nebyla ovšem prvním prohřeškem proti zákonu. Již předtím páchal loupežná přepadení a dopustil se dokonce i znásilnění. Tyto skutky byly ale jen předzvěstí toho, kvůli čemu ho mělo později znát prakticky celé Československo.
Od mladí nezapadal do společnosti
Slušným a řádným člověkem nebyl Miroslav Somora pravděpodobně nikdy. Přesto, že se oženil a s manželkou vychovával dvě děti, byla mu nařízena psychiatricko-sexuologická léčba pro případy sexuálných zločinů, kterých se dopouštěl. Ze střežené léčebny se mu ale podařilo uniknout.
Den před vraždou se dopustil znásilnění
Somora byl v době činu ženatý dokonce jedenáct let. Odporné vraždě dvou nevinných mladých dívek ovšem předcházelo ještě jedno znásilnění a opět se týkalo stopařky. Tu potkal budoucí vrah v městečku Bernáloko. Podle pozdější výpovědi se tato žena při aktu nebránila, a to ji pravděpodobně zachránilo život. Pachatel podle všeho trpěl mimo jiné patologickou sexuální agresivitou.
Jedná se o sexuální deviaci, při níž dotyčný dosahuje vzrušení díky překonávání odporu oběti za použití hrubého fyzického násilí, což je jedna z nejnebezpečnějších deviací vůbec. Později se svým vozem značky Roman odebral do Trenčína, kde měl zanedlouho potkat své budoucí oběti.
Zpoždění se jim stalo osudným
Téměř dvacetileté Slovenky Viera Kuklská a Tatiana Gangurová byly spolužačkami z trenčínského gymnázia. Společně se toužily vydat na dovolenou v Tatrách, avšak kvůli zpoždění jim ujel návazný vlak do Žiliny. Bohužel zaznamenaly opodál stojícího Miroslava Somoru, který se potloukal kolem nákladního auta. Požádaly ho tedy, zda by je na jejich cestě nemohl přiblížit, a on souhlasil.
Vražedná zbraň
Bylo velmi brzy ráno a dívky v zadní části vozu záhy usnuly. Somora však kousek za obcí Trenčianská Teplá zastavil. Ze svého auta si vzal masivní montážní klíč a velký kuchyňský nůž. Následně těmito předměty obě stopařky nemilosrdně zavraždil. Mnohokrát je těžkým klíčem udeřil a zasadil jim nožem smrtelné rány. Následně na obou tělech vykonal pohlavní styk.
Těla odhodil na skládce
Po činu odjel z místa i s těly mladých obětí přibližně třicet kilometrů k městu Valašské Klobouky. Z nedalekého stavení si vypůjčil lopatu pod výmluvou, že mu zapadlo auto. Mrtvoly následně zahrabal na skládce odpadu.
Všímavý svědek pomohl dopadení
Nedaleko předmětného místa zahlédl vraha opírajícího se o lopatu náhodou muž, který svážel uhlí. Bylo mu podezřelé, že opodál stojí zaparkované auto, a proto se rozhodl se na skládku vydat. Somera nezahrabal těla příliš pečlivě, proto si muž všimnul vyčnívajících končetin. Bezvládné oběti bez známek života byly objeveny již následující den.
Proces ho nechával chladným
Během vyšetřování se vrah prakticky ihned přiznal. Neprojevil žádnou lítost ani jiné emoce. Pouze stručně a chladně popsal, čeho se dopustil, a uvedl, že oběti ani příliš nekřičely a nebránily se. Podle webu kriminalistika.eu při výslechu uvedl: “Brzy zůstaly bezvládně ležet. Jedna na sedadle, druhá pod ním. Potom jsem vzal nůž dlouhý asi 30 cm a začal obě ležící dívky bodat. Kam a kolikrát jsem bodl, si už nepamatuji.“
Miroslav Somora byl následně odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 9. února 1979 v časných ranních hodinách ve věznici v Bratislavě.
Čin se stal inspirací pro film
Šokující vražda se ještě téhož roku stala režisérovi Jindřichu Polákovi inspirací pro natočení mrazivého thrilleru s názvem Smrt stopařek. Pro potřeby snímku byla skutečnost poupravena. Vrah ve filmu nebyl oběšen, ale zastřelen, když se pokusil utéct z místa činu. Role studentek a obětí se zhostily Dáda Patrasová a Jana Nagyová.
Zdroje: Kriminalistika.eu, Web ČT24, dotyk.cz, medium.seznam.cz, csfd.cz