Smích byl jeho osudem: Louis de Funès – komediální génius, který obětoval vlastní život pro radost diváků
Louis Germain David de Funès de Galarza, známý spíše jako Louis de Funès, svůj neuvěřitelný talent a jedinečný smysl pro humor prokázal ve více než 120 filmech, ve kterých účinkoval. Přes své počáteční profesní výkyvy se nakonec stal jedním z nejvýznamnějších komiků a hereckých legend své doby.
De Funès se narodil 31. července 1914 v Paříži a původně se věnoval různým povoláním, jako například fotograf, kožešník, dekoratér, aranžér, účetní či prodavač. V roce 1941 začal navštěvovat hereckou školu René Simona a získal své první malé divadelní a filmové role. Jeho schopnost improvizace a vlastní tvorby gagů ho vynesla na vrchol popularity.
Mezi nejznámější filmy, ve kterých Louis de Funès účinkoval, patří série filmů o četníkovi ze Saint-Tropez, která zahrnuje například snímky „Četník ze Saint-Tropez“ (1964), „Četník v New Yorku“ (1965) a „Četník se žení“ (1968). Dále je třeba zmínit i jeho roli komisaře Juvea v sérii filmů o Fantomasovi, jako například „Fantomas“ (1964) a „Fantomas se zlobí“ (1965).
De Funèsova herecká kariéra pokračovala nezadržitelným tempem a vytvořil si nezaměnitelný styl, ve kterém kombinoval fyzický humor, gesta a mimiku. Jeho výkony ho katapultovaly na vrchol komediálního žánru a stal se symbolem francouzského filmu. Jeho popularitu u nás podtrhl také vynikající dabing Františka Filipovského, jenž byl oceněn i samotným Funèsem.
Louis de Funès byl také oddaným rodinným člověkem. V roce 1936 se oženil s Germaine Carroyer (1915–2011), a spolu měli syna Daniela (* 1937). Ovšem v roce 1942 se jejich manželství rozpadlo. Louis se však nenechal odradit a o rok později se znovu oženil, tentokrát s Jeanne Barthelémy de Maupassant (1914–2015), která byla příbuznou slavného spisovatele Guye de Maupassanta. S Jeanne měl Louis dva syny: Patricka (* 1944) a Oliviera (* 1949). Patrick se vydal lékařskou dráhou, zatímco Olivier se několik let věnoval herectví a dokonce si zahrál ve filmech po boku svého otce. Později se však rozhodl jiným směrem a stal se pilotem letadel Concorde pro společnost Air France. Louis de Funès byl oddaný rodině a zbožňoval svoji zahradu a svět filmu. Od roku 1967 žil na zámku Clermont na Loiře u města Nantes, který byl dědictvím jeho manželky po její tetě. Velkou část svého volného času trávil ve skleníku, kde se s láskou věnoval pěstování růží.
De Funèsovy filmy jsou plné klasických scén a ikonických postav, které diváky baví dodnes. Jeho schopnost přetvářet se do různých rolí, od nervózních a výbušných postav po nenápadné až komicky trapné postavy, ho přivedla k úspěchu. Jeho výrazný herecký projev, gesta a grimasy ho učinily jedinečným a nezaměnitelným komikem.
De Funès neustále pracoval na zdokonalování svého umění a stále hledal nové způsoby, jak rozesmát publikum. Během své kariéry spolupracoval s mnoha významnými režiséry a herci, a vytvořil tak nezapomenutelné partnerské dvojice a komediální situace. Je třeba zdůraznit, že se de Funèsova popularita neomezovala jen na Francii. Jeho filmy byly úspěšné po celém světě a překonaly jazykové a kulturní bariéry. Diváci si ho oblíbili pro jeho univerzální humor, kterým dokázal rozveselit lidi různých generací a národností.
De Funèsovo dědictví nezávisí jen na jeho filmových rolích. Jeho výrazný herecký styl a charakteristický smysl pro humor ovlivnily mnoho dalších komiků a hereckých talentů. Stal se inspirací pro generace za ním a jeho odkaz žije dál prostřednictvím dalších umělců.
Bohužel, de Funèsova kariéra byla předčasně ukončena jeho smrtí v roce 1983, kdy mu bylo pouhých osmašedesát let. V pozdějších letech de Funès totiž bojoval se srdečním onemocněním, které bylo důsledkem přetížení po jeho komediálních vystoupení. Po utrpění dvou srdečních infarktů způsobených tímto vysilujícím stylem práce, ho v lednu 1983 postihl infarkt třetí, jenž byl fatální. Tato událost tragicky ukončila jeho život jen několik měsíců po dokončení jeho posledního filmu Četník a četnice. De Funès byl pohřben na Cimetière du Cellier, který se nachází na pozemcích Château de Clermont. Avšak jeho odkaz a dědictví v oblasti komedie a herectví přetrvávají dodnes. Jeho filmy si stále udržují popularitu a milují je generace diváků po celém světě.
Památka na Louise de Funèse je uchována také prostřednictvím muzea, které bylo otevřeno v jeho rodném městě Courbevoie. Toto muzeum přináší fanouškům možnost lépe poznat jeho život a dílo a ocenit jeho výjimečný přínos světovému filmu.
Louis de Funès zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě komedie a hereckého umění. Jeho vtip, nadání a jedinečný talent si získaly srdce diváků po celém světě. I přes uplynulé desítky let od jeho smrti zůstává jeho dědictví živé a inspirativní pro další generace umělců.
Geniálního herce si mohou diváci připomenout ve čtvrtek v podvečer ve filmu Senzační prázdniny (1967) na Nova Cinema, v pátek ráno ve filmu Tetovaný (1968) na ČT2, v pondělí odpoledne ve filmu Lakomec (1980) na Prima Max a v úterý večer snímkem Smolař (1965) na ČT2.
Zdroje: NY Times, frenchfilms.org, imdb.com, CSFD.cz