Smrt krásných srnců: Změna obsazení kvůli režimu, obava z milostné scény, nominace na Oscara a další zajímavosti
Letos v září uplynulo již 36 let od premiéry dodnes divácky oblíbeného filmu režiséra Karla Kachyni Smrt krásných srnců. Hořká komedie se skvělým hereckým obsazením je každoročně vysílána na našich obrazovkách a stále láká diváky k jejich obrazovkám. Snímek získal spoustu ocenění a v roce 1987 byl nominován na Oscara jako zástupce československého filmu v kategorii cizojazyčný film.
Film vznikl na motivy povídek vzpomínkové knihy spisovatele Oty Pavla. „Je to knížka mého srdce a ta ústřední povídka, podle níž je nazvaný celý soubor, je jedna z nejhezčích, nejlaskavějších, ale také nejkrutějších, které znám,“ uvedl v jednom rozhovoru Karel Kachyňa.
Obsazení ve Smrt krásných srnců
Lubor Tokoš ztvárnil malíře Nejezchleba. Původně jej však měl hrát Josef Kemr. Roli mu bohužel tehdejší režim odebral. A důvod? Kemr na pohřbu Jaroslava Seiferta veřejně zvolal: „Je- li s námi Bůh, kdo proti nám?“
Ne náhodou ztvárnil Jiří Krampol boxerského šampiona Hejtmánka. Sám herec totiž od mládí chodil na box. Dokonce dělal na Žižkově boxerům sparing partnera.
Strejdu Proška si zahrál legendární Rudolf Hrušínský již o pár let dříve, a to ve filmu Zlatí úhoři z roku 1979. I ten režíroval Karel Kachyňa podle předlohy Oty Pavla.
Na konci snímku si Roman Skamene zahrál pohřebáka. Stejnou postavu hrál o tři roky dříve, a to ve filmu Sestřičky. I tento film režíroval Kachyňa.
Zpěvačka ze slavného dua Kamelie Dana Vlková ztvárnila Irmu Korálkovou. Režisér si ji vyhlédnul již dříve, a tak stačil jeden telefonát z produkce. Z premiéry filmu Smrt krásných srnců však měla Vlková velké obavy. Bála se, co na milostnou scénu v maringotce řekne její otec. O této scéně později řekla, že jí ji celou dobu tajili a natáčela se až jako úplně poslední záběr, takže už nemohla couvnout.
Problémy s broukem
Záběr, kdy Leo Popper (Karel Heřmánek) leží v loďce a brouk mu leze po obličeji, se natáčel několik hodin. Proč tak dlouho? Režisér měl přesnou představu o tom, kudy a jak má brouk lézt. Než se však „netrénovaný“ brouk trefil Kachyňovi do jeho vize, zabralo to hodiny. „Davovou scénu na náměstí s vojáky a velkým komparsem natočil za chvilku, pak se ale dokázal hodiny piplat s jedním záběrem, kdy měl přes obličej přelézt brouk,“ řekl po ukončení natáčení Jiří Krampol.
Jméno Leo Popper bylo skutečné jméno tatínka Oty Pavla (vlastním jménem Otto Popper). Jeho otec byl židovský obchodník a stejně jako ve filmu i milovník rybaření.
Natáčecí místa z filmu Smrt krásných srnců jste možná již navštívili
Filmování probíhalo v okolí hradu Křivoklát, na řece Berounce, v Praze – Bubenči a v Karlových Varech. Dodnes oblíbeným místem turistů je Hostinec „U Rozvědčíka“. Scény na rybníku se natáčely na Rakovnicku v obci Velká Chmelištná.
Film Smrt krásných srnců můžete zhlédnout na Nova Cinema 18. listopadu od 8:20 a 21. listopadu od 9:20.
Zdroje: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz