Smutný konec Karla Nováka alias „prďoly, co čepuje pivo“ z Jáchyme, hoď ho do stroje: Spáchal sebevraždu kvůli nešťastné lásce
Oblíbená komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! je klasikou české kinematografie. V excelentním scénáři se střídá jedna lepší hláška než druhá a o herecké plejádě hvězd ani nemluvě. Tipnete si, která věta je z tohoto filmu vůbec ta nejoblíbenější? Ano, máte pravdu! „Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?“
První velká role pro Luďka Sobotu
Komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! vznikla pod režijním vedením Oldřicha Lipského v roce 1974. A byl to právě tento film, ve kterém mohl Luděk Sobota ukázat svůj herecký talent. Získal v něm totiž svou první velkou filmovou roli. A ta mu snad byla šitá přímo na tělo! Luděk alias venkovský automechanik František Koudelka se takřka přes noc stal v Česku jedním z nejoblíbenějších bavičů.
Hláškami nabitá komedie se s námi ponese ještě mnoho dalších let a oblíbila si ji i mladá generace. Karfík, Chocholoušek, Béda Hudeček, Gregor – to je jen slabý výčet postav (a psa), které budou ještě dlouho lákat k televizním obrazovkám všechny ty, kteří rádi vzpomínají na tuto českou filmovou legendu. A k tomu samozřejmě patří i ty nejlepší hlášky, které si umíme představit:
„Maminka vám posílá vejce.“
„Koudelko, já už tě sleduju dlouho. Já se kolikrát dívám jinam, ale pořád tě vidím. Ty jsi na nejlepší cestě k Chocholouškovi.“
„Slezte z toho lustru, Donalde. Vidím vás.“
Smutný osud Karla Nováka, filmového výčepního
Karel Novák si v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! zahrál žárlivého výčepního, jehož hláška s pivem se vryla do paměti všem divákům, kteří kdy film viděli. I přesto, že Novák byl spíše divadelním hercem, zahrál si v několika filmech jako např. Panelstory (1979), Kalamita (1980) nebo Ovoce stromů rajských jíme (1960).
Věnoval se i loutkoherectví, avšak později odešel do Naivního divadla Liberec, kde také účinkoval až do své předčasné smrti. Těsně před padesátými narozeninami totiž spáchal sebevraždu.
Závislost na alkoholu a nevěrná manželka
Jeho život bohužel provázel strašák jménem alkohol a problémy řešil i v osobní a partnerské sféře. Potíže s pitím však eskalovaly s jeho druhým manželstvím, kdy se k pití dostala i jeho manželka. Novák si ale uvědomoval, že celou situaci musí řešit, a rozhodl se pro léčbu této závislosti v Bohnicích.
Jakmile se ale herec po úspěšné léčbě vrátil domů, přistihl svou ženu při nevěře. Vzhledem k tomu, že ještě nebyl zcela zdráv, ani po fyzické, tak hlavně po psychické stránce, tuto zradu už vstřebat nedokázal. Jeho zoufalství a všechno, co do té chvíle zažil, ho dohnalo až k sebevraždě oběšením.
Karel byl pánembohem políbený herec, vzpomínají kolegové
Karel Novák tíhl k herectví už od mládí. Navštěvoval divadelní kroužky a po absolvování uměleckoprůmyslové odborné školy nastoupil coby loutkoherec do Krajského loutkového studia v Liberci. Vynikající byl také jeho herecký výkon v parodickém představení Carmen nejen podle Bizeta z roku 1968, kde před filmovou kamerou debutoval díky Studiu Ypsilon.
Právě režisér Studia a Novákův kolega Jan Schmidt vzpomíná na svého kamaráda jako na pánembohem políbeného herce. I ostatní jeho kolegové si v sobě nesou vzpomínku na Karla jako na skvělého přítele, hudebníka a všestranného umělce. Novák se totiž věnoval kromě herectví i truhlařině.
Další věcí, na kterou vzpomínají Novákovi přátelé, je jeho výtečné vaření. Miloval česnek a přidával ho úplně všude, a to i do sladkých pokrmů. Kupodivu to ale všem v jeho okolí velmi chutnalo. Herec byl vždy skvělým hostitelem a pro své přátele rád připravoval všelijaké pochoutky.
Zdroje: extra.cz, dotyk.cz, csfd.cz, kafe.cz