Smutný osud krásné královny z Tří oříšků pro Popelku. Vlivný manžel jí zničil kariéru, protože ji chtěl jen pro sebe
Bez Tří oříšků pro Popelku si lze již jen těžko představit vánoční svátky. Představitele hlavních hrdinů si pamatuje snad každý, trochu pozapomenutá je ale německá herečka se švýcarskými kořeny Karin Lesch, která ztvárnila roli královny. Ta se po uvedení pohádky zcela vytratila z mediální scény a hrát přestala. Možná to ale nebylo její vlastní rozhodnutí.
Malá Karin se narodila ve Švýcarsku do umělecké rodiny. Její maminka Mathilde, která pocházela z Vídně, byla herečkou. Její otec Walter byl zase švýcarským režisérem. Poměrně brzy se ale pár rozešel, a tak se Mathilde, která se našla v levicové politice, i s malou dcerkou přestěhovala do Německa – konkrétně do jeho východní části, kde v roce 1949 vznikla NDR.
Že se Karin Lesch vydá po vzoru svých rodičů na uměleckou dráhu, nebylo velké překvapení, protože herectví měla jednoduše v genech. Její kroky proto vedly na berlínskou Státní dramatickou školu. Poté, co ukončila studium, vystupovala na několika divadelních scénách.
Brzy se také seznámila se svým manželem. Ten se jmenoval Hans Dieter Mäde a byl ředitelem státního filmového podniku DEFA. Pro německou filmovou scénu tak byl velmi významnou osobností, která mohla umělcům zásadně ovlivnit kariéru.

Královna z Tří oříšků pro Popelku ukončila kariéru
V roce 1973 vznikla pohádka Tři oříšky pro Popelku. Když došlo na obsazování rolí, německý producent doporučil pro roli krále německého herce Rolfa Hoppa. Tento úkol se mu rozhodl svěřit pod jednou podmínkou. Musel si k sobě sám najít herečku, která si zahraje královnu.
Rolf Hoppe ani na okamžik nezaváhal a vybral si právě Karin Leisch, se kterou si již v minulosti zahrál na divadelním jevišti. Protože dohromady dobře ladili, režisér Václav Vorlíček proti tomuto návrhu vůbec nic nenamítal.
Po uvedení filmu neměla sympatická umělkyně o další nabídky nouzi. Ona si ale zahrála již jen v jednom televizním filmu Die Geisterfälle a poté se věnovala již jen sporadicky divadlu. Působila také jako pedagožka na herecké škole v Berlíně. Její hlavní úlohou ale bylo vytvářet teplo rodinného domova pro svého manžela.
https://www.instagram.com/p/C0mnlLiMnij/
Za odchodem do ústraní měl stát její manžel
Její filmový manžel měl na její odchod do ústraní svůj vlastní názor. “Nemůžu o tom vyprávět. Je to mnohem více politické a komplikované. Karin Lesch byla manželkou ředitele DEFA a on jí potom už žádnou roli nedal. Přestala hrát a starala se pouze o svého muže, ale byla to báječná žena,“ sdělil podle Blesku pro týdeník Sedmička.
S novináři Karin Lesch téměř nekomunikuje, a tak se toho o jejím dalším životě příliš mnoho neví. S manželem žila desítky let nedaleko Berlína. Zda bylo jejich manželství šťastné, není známo. V každém případě ale zůstalo bezdětné. Hans Dieter Mäde, který zemřel v roce 2003, si ale do vztahu přivedl syna Michaela. Ten minulý rok podlehl těžké nemoci v poměrně mladém věku jednašedesáti let.
Teprve v roce 2013 se Karin Lesch rozhodla poskytnout jeden zcela výjimečný rozhovor pro švýcarský list Tagblatt der Stadt Zürich, ve kterém se rozpovídala především o svých vzpomínkách na slavnou pohádku.
Zdroje: Kafe.cz, Blesk.cz, ČSFD.cz, Desired.de