Snímek Titanic je plný do nebe volajících chyb: Obsahuje řadu historických nepřesností
Americký film Titanic, který v roce 1997 natočil režisér James Cameron, získal celou řadu ocenění včetně jedenácti Oscarů. Právem patří mezi nejúspěšnější snímky. Cameronovi se mistrovsky podařilo propojit historickou katastrofu s milostným příběhem, a to vše doplnit skvělými vizuálními efekty. Málokteré oko zůstalo po skončení filmu suché. Většina diváků si patrně ani nevšimne chyb, kterých je ve filmu jako máku, včetně historických nepřesností. Některé z nich ale doslova bijí do očí.
Uplynulo už 27 let od doby, kdy James Cameron vypustil do světa jeden ze svých nejlepších filmů, který se stal doslova hitem – Titanic. Romantický příběh dvou mladých lidí, pocházejících ze zcela odlišných sociálních vrstev, se odehrává na palubě luxusní lodi, která byla označována za nepotopitelnou. Film mapuje poslední cestu Titaniku, včetně okamžiku, kdy loď klesá ke dnu a zachrání se jen hrstka cestujících.
Historické chyby ve filmu Titanic
Jako v každém filmu, i v Titaniku se objevuje celá řada chyb. Některé jsou spíše banální, nad jinými však zůstává rozum stát. Ale i zde platí pořekadlo, že i mistr tesař se někdy utne. Na kvalitě to filmu však rozhodně neubírá.
Na samém začátku filmu slíbí Jack v podání božského Leonarda DiCapria krásné Rose (Kate Winslet), že ji vezme na horskou dráhu do Santa Monica Pier. Jenže horské dráhy v době potopení Titaniku ještě neexistovaly.
Další nepřesností, která se ve filmu objevila, byla noční obloha, na kterou se Rose podívala ve chvíli, kdy plula na dveřích v oceánu v samotném závěru filmu Titanic. Této chyby si patrně běžný divák nevšimne. Ovšem americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson upozornil Camerona, že souhvězdí z roku 1912 neodpovídalo obloze, která byla ve filmu zachycena.
Tyson se k tomu vyjádřil slovy: „Normálně se nezabývám chybami režiséra. Ale film byl uveden na trh jako historicky velmi přesný, tvůrci vynaložili velké úsilí na vytvoření dobového díla, a tak jsem chtěl poukázat na tento detail.“ Nutno podotknout, že hvězdný režisér si tuto výtku vzal k srdci a vše napravil pro 3D verzi, která vznikla v roce 2012.
Další významná historická chyba je viditelná na ruce jednoho z pasažérů, který nastupuje do záchranného člunu. Při záběru jsou na jeho ruce vidět digitální hodinky, což je anachronismus, protože Titanic se potopil dlouho předtím, než byly tyto hodinky vynalezeny.
Před malováním obrazu s Rose Jack obdivuje obraz od Moneta, který však byl namalován až pět let po potopení Titaniku.
Nelze opomenout ještě jednu velkou nepřesnost. Když Jack se svým kamarádem kouří na palubě lodi, má cigaretu s filtrem, jenže tyto cigarety se v té době ještě nevyráběly.
Další historickou nepřesností, kterou filmaři podcenili, je jezero, které v té době neexistovalo. Jack vypráví Rose o jezeru ve Wisconsinu, kde v dětství chytal ryby. Jenže šlo o umělé jezero, které bylo vytvořeno až o pět let později.
Rose přijede k lodi autem, jehož model pochází z roku 1914, tedy o dva roky později, než Titanic vyplul.
Ostatní chyby, které Titanic nepotopily
Čeho si však může každý velmi dobře všimnout, je fakt, že když Jack vyzývá Rose k tanci, jeho vlasy jsou sčesané na patku. V dalším záběru však má účes ulíznutý dozadu a vzápětí opět na patku.
Problém s vlasy se nevyhnul ani Rose. Když ji Jack maluje, má vlasy rovné, přestože je po celou dobu nosila vlnité.
Scéna, kdy je Jack uvězněný v poutech. Tehdy na sobě má kšandy. Jenže ve chvíli, kdy mu Rose přijde pomoci, už kšandy na sobě nemá.
Ve chvíli, kdy voda zaplavuje halu s kupolí, jsou patrné hodiny, které se ztrácejí pod vodou. V dalších scénách jsou však tyto hodiny stále více než z poloviny vidět.
Možná si také vybavíte scénu, kdy Rose spěchá na pomoc Jackovi, který je uvězněný v místnosti pro zločince. Rose se podívá do malého okénka, v němž si pozorný divák může všimnout odrazu kameramana i s kamerou.
V jedné scéně lze spatřit cestující první třídy, jak si dávají oběd na horní palubě na terase Palm Court. Ve skutečnosti však tato terasa sloužila pouze k malému občerstvení.
Možná jste si také všimli proměny barvy očí Rose. Zatímco mladá Rose má hnědé oči, Rose jako stará dáma, která příběh vypráví, má oči pomněnkově modré.
Když Rose útočí na číšníka a udeří, má ruku od krve ještě dřív, než k samotné ráně dojde.
I přes všechny tyto nedokonalosti je třeba uznat, že film Titanic se skutečně vydařil. I po tolika letech od premiéry stále baví diváky a právem mu náleží označení jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob.
A jakých nepřesností jste si v Titaniku všimli vy? Napište nám do komentářů.
Zdroj: kfilmu.net, maomai.cz, fdb.cz, csfd.cz