Snižte krevní tlak přírodní cestou: Tyto bylinky mohou nahradit
Jedním z největších strašáků dnešní doby jsou kardiovaskulární onemocnění, která jsou velmi často spojována s vysokým tlakem. Proti němu lze bojovat mnoha způsoby, a to i s pomocí bylinek.
O tom, jak mimořádně pozitivní vliv na zdraví mohou mít některé bylinky a jiné výplody přírody, věděly už naše babičky. Dnes jejich vědomosti potvrzují různé odborné studie, kterým lze důvěřovat. Co se prevence krevního tlaku týče, velmi dobrou volbou může být například libeček, petrželka nebo pažitka. Tyto dary přírody zároveň dokážou nahradit sůl, která zastupuje významnou roli ve zvyšování tlaku. Může za to fakt, že obsahuje výrazné množství sodíku.
Mrazuvzdorný libeček je zázrakem na poli bylinek
Libeček bezesporu patří k nejoblíbenějším a nejčastěji používaným bylinkám. Disponuje specifickou vůní, která lehce připomíná celer. Přirozeně se vyskytuje v Alpách, avšak velmi často ho najdete i v českých zahrádkách. Jeho pěstování totiž není nijak zvláště složité. Zároveň má půvabný vzhled, kterým dokáže rozjasnit nejeden rostlinný ráj.
V neposlední řadě se jedná o velice zdravou bylinku, díky čemuž si taktéž získala srdce dlouhých zástupů lidí. Libeček se pro léčitelské účely pěstoval již v dávné minulosti v klášterních zahradách.
Nejvýznamnější látkou v libečku jsou ze zdravotního hlediska silice, kterých se v něm nachází v porovnání s jinými rostlinami opravdu mnoho. Za zmínku stojí například estery kyseliny octové či valerové, karvakrol nebo sloučeniny kyseliny ftalové (někdy taktéž nazývané jako ftalidy). V kořeni můžete taktéž narazit na sacharidy, pryskyřice či kumarin.
Zejména díky obsahu silic má libeček mnoho pozitivních efektů na lidské zdraví. Má například očistné, močopudné, protikřečové, antibakteriální či expektorační (podporuje uvolnění a odstraňování hlenu, čímž usnadňuje vykašlávání) účinky.
Pokud jej tedy budete jíst pravidelně, dokáže vám očistit organismus od škodlivých látek, zefektivnit látkovou výměnu a celkově podpořit trávení, zlepšit náladu nebo zdokonalit stav vašeho nervového či kardiovaskulárního systému. V neposlední řadě má pozitivní vliv na krevní tlak. Tohoto efektu můžete velmi snadno docílit například tehdy, když ho začnete používat jako dochucovadlo na úkor soli.
Naprostý základ každé kuchyně je skvělým bojovníkem proti vysokému tlaku
Další rostlinou, jejíž konzumaci ocení kardiovaskulární systém nejednoho člověka, je petržel. Ta patří k nejzákladnějším surovinám celé řady našich tradičních jídel, takže ji zná nejspíše každý Čech.
Petržel sice působí poměrně skromně, ve skutečnosti je však velmi bohatá na zdraví prospěšné látky. Najdete v ní například vitamíny A, B1, B2, B3, B6 nebo kyselinu listovou (taktéž označovanou jako vitamín B9). Co se minerálních látek týče, za zmínku stojí třeba hořčík, draslík, fosfor nebo vápník.
Při pravidelné konzumaci petržel přispívá k čištění trávicího systému, zlepšuje trávení, posiluje zrak, pomáhá v boji proti ledvinovým kamenům a taktéž snižuje tlak. Právě díky tomu může působit preventivně proti vzniku srdečních chorob.
Sympatická rostlina s neobyčejnými účinky na zdraví
Mezi úchvatné výplody přírody, které snižují tlak, patří taktéž pažitka. Tato jemně pálivá travina obsahuje významný podíl alicinu, který lze najít například i v česneku či cibuli. Alicin dokáže snižovat tuhost cév, čímž pozitivním způsobem reguluje tlak. Zároveň je schopen odstraňovat krevní sraženiny v cévách. Tím snižuje riziko vzniku některých srdečních chorob a cévních onemocnění. Kromě alicinu obsahuje pažitka celou řadu jiných prospěšných látek. Za zmínku stojí zejména vitamín A, na který je obzvláště bohatá. Ve 100 gramech čerstvě natrhané rostliny najdete 140 až 150 % denní doporučené dávky. Díky obsahu zeaxantinu a luteinu má pak tento drobný zázrak pozitivní vliv (nejen) na zdraví očí.
Zdroje: zdravestravovani.eu rozhlas.cz medicspark.cz bylinkyprovsechny.cz magazinplus.cz