Šokující pravda: Kde ve světě jsou Vánoce stále zakázány?
Prosinec již běží v plném proudu a Vánoce se tím pádem nezadržitelně blíží. Většina z nás je považuje za samozřejmost a tradici, kterou slaví od nepaměti. Pečeme cukroví, zdobíme stromečky, sháníme dárky. Po celém světě pak mají Vánoce celou řadu forem. Dětem dárky nosí různé postavy, datum se případně mírně liší. Jádro věci však všude zůstává stejné. Existují však země, kde se Vánoce neslaví, nebo jsou dokonce zakázané.
Asi málokdo z nás by si dokázal představit, že by mu vláda zatrhla slavit Vánoce. Konec konců, je to jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků a k závěru roku neodmyslitelně patří. Jedná se o čas, který sdílíme se svojí rodinou a předáváním dárků vyjadřujeme svoji náklonnost bližním. V celém západním světě se pak Vánoce slaví, byť mnohdy v různých odlišných formách. Ne vždycky tomu ale tak bylo a v některých zemích světa se Vánoce neslaví dodnes.
Zákazy Vánoc v minulosti
Příkladem západní země, která v minulosti zakázala Vánoce, je Velká Británie. V ní v 17. století působilo puritánské hnutí, které Vánoce považovalo za nekřesťanské. To, co způsobovalo nelibost puritánů ve věci Vánoc, byly hlavně jejich pohanské kořeny. Původ Vánoc totiž koření v pohanských oslavách zimního slunovratu. Zároveň pak byl ovlivňujícím faktorem fakt, že během Vánoc figuruje vánoční stromek. Tato skutečnost byla puritány identifikována jako pohanské uctívání stromů.
Renesanci ve Velké Británii pak zažily Vánoce až v 19. století. Někteří lidé se domnívají, že to bylo způsobeno i romány Charlese Dickense. Ten totiž ve svých knihách Vánoce vždy vyobrazoval jako vyloženě kouzelné. A vzhledem k tomu, jak populární jeho díla byla, prosáklo toto přesvědčení i do širší veřejnosti a svátek tak byl opětovně etablován.
Víra rozděluje lidi
Hlavním důvodem, proč dochází k zákazu Vánoc, je pak hlavně náboženská víra v jednotlivých zemích. Však i příklad Velké Británie a jejího zákazu, který platil v minulosti, je založen na velmi přísném pojetí křesťanské víry ze strany puritánů. V současné době je pak velkým tématem rozdíl, mezi křesťanskou a muslimskou vírou, kdy tento rozkol je hlavním důvodem zákazu tohoto svátku.
Muslimská víra totiž, podobně jako britští puritáni, shledává pohanské kořeny Vánoc jako problematické. Zároveň je problematickým téma uctívání Ježíše jako božího syna, což je pojetí, které je v přímém rozporu s muslimským pojetím boha jako netělesné a neviditelné entity.
Kde jsou Vánoce zakázané?
V současnosti existuje na světě hned několik zemí, kde jsou Vánoce zakázané a primárně se jedná o země muslimské víry. Nejpřísnější zákaz platí v Tádžikistánu. Tato postsovětská země, která je zároveň velmi sekulární, se hlásí k muslimské víře. Ministerstvo školství tam tak v nedávné době vydalo vyhlášku, která zakazuje vystavování vánočních stromků ve školách.
Další zemí, kde jsou Vánoce zakázané, je pak Severní Korea. Důvod je zde však odlišný než v případě Tádžikistánu. V zemi jsou totiž Vánoce považovány za symbol západní dekadence a vláda Severní Koreje dělá vše pro to, aby izolovala své občany od jakýchkoliv znaků západního světa.
Mezi další muslimské země, kde jsou Vánoce zakázané, pak patří například Somálsko. Jedná se o zemi, která v roce 2009 přijala právo šaríja, které výrazně omezuje jakoukoliv symboliku spojenou s křesťanskou vírou. Vánoce jsou tedy i v Somálsku omezeny zákonem.
Další muslimskou zemí, která Vánoce omezuje, je například Saúdská Arábie. Tam v minulosti například došlo k události, kdy policie zatkla 40 lidí kvůli podezření z příprav Vánočních oslav. Jiné muslimské země, které však figurují jako světová obchodní centra, se k zákazu Vánoc staví laxněji.
Potichu je to v pořádku
V řadě muslimských zemích jsou Vánoce sice zakázány zákonem, avšak stále dochází k jejich slavení v soukromí. Tak tomu je například v obchodních centrech nacházejících se v perském zálivu, jako je Dubaj či katarské Doha. Vánoce jsou sice zakázány vírou, ale pokud se člověk jejich slavení věnuje v ústraní a v soukromí, perzekvován není.
Dokonce i samotná Saúdská Arábie, která oficiálně omezuje slavení Vánoc, je nucena občas přivírat oči. V zemi totiž pracují stovky zahraničních zaměstnanců, kteří mají jiné kulturní pozadí. A pokud si chce tato země udržet tuto pracovní sílu, musí zkrátka občas projevit toleranci.
zdroje: blesk.cz lidovky.cz investujeme.cz tn.nova.cz