Šokující pravda o Švýcarsku: Nemá hlavní město a způsobuje to pořádný chaos
Švýcarsko je v mnoha ohledech fascinující země. Má nádhernou přírodu, vysoké hory, vedou tam famózní vlakové trati a ze Švýcarska pochází řada velmi kvalitních produktů. O to podivuhodnější je, že tento stát de facto nemá žádné hlavní město.
Pokud si do internetového vyhledávače zadáte pojem „Švýcarsko“, dozvíte se mnoho zajímavostí. Tou první zprávou, která na vás ale vykoukne, bude, že hlavním městem Švýcarska je Bern. Totéž se dozvíte i v Atlasu světa. Ale není to tak docela pravda. I když se totiž Bern celosvětově považuje za hlavní město tohoto státu, doopravdy jím není.
Specifikem Švýcarska je to, že ačkoliv jde o jeden státní celek, není to republika. Je to Švýcarská konfederace. A už samo slůvko „konfederace“ naznačuje, že s územním dělením to bude jinak než u drtivé většiny zemí světa. V tomto státě se totiž území dělí na jednotlivé kantony, kterých je celkem 26. Dalo by se říci, že jde o něco jako tuzemské kraje, ale ne tak úplně. A z toho vyplývá i problém s určením hlavního města.
Kanton Bern a město Bern
Kantony jsou jednotlivé administrativní celky. To znamená, že každý z nich má svou vládu, svůj vlastní soudní systém i své zákonodárce. Podléhají sice hlavní vládě, což je federální vláda, ale jinak si zachovávají poměrně velkou autonomii.
Každý z těchto kantonů Švýcarska tak má přirozeně i své hlavní město. A často i svůj jazyk. Proto pokud se cizinec vydá do Švýcarska, může se rázem začít potýkat s mnoha problémy a s velkým nepochopením tamního systému.
Co se týká města Bern, které je celosvětově považováno za hlavní město Švýcarska, tak to leží ve stejnojmenném kantonu. A je oficiálně jeho hlavním městem. Toť vše. Tak jak se to stalo, že je Bern považován za hlavní město celého Švýcarska?
Sídlo federální vlády
Důvodem, proč všichni Bern považují za hlavní město celého tohoto státu, je, že je sídlem federální vlády. A obvykle platí, že právě město, v němž sídlí vláda, je hlavním městem. Takže i když mají jednotlivé kantony své vlády a svá hlavní města, tak díky tomuto drobnému „detailu“ je za hlavní město státu považován Bern.
Poněkud úsměvné je, že ve švýcarských zákonech není vůbec nikde Bern ustanoven jako hlavní město státu. Nezmiňuje se ani v Ústavě. Prostě to tak nějak vyplynulo z okolností.
V Bernu tak sídlí i nejdůležitější úřady potřebné pro chod země, hlavní soud a tak dále. Je to zkrátka oficiálně neoficiální centrum moci a reprezentativní město. Nemusí to tak ale být navždy. Existují případy, kdy se některé země rozhodly pro změnu svého hlavního města – takže třeba se jednou i Švýcaři rozhodnou, že za jejich jediné a pravé hlavní město bude vyhlášeno nějaké úplně jiné.
Švýcarsko má problém i s jazykem
Když už řešíme podivuhodnosti švýcarského systému, neměli bychom opomenout ani jeho jazyk. Pokud žijete v přesvědčení, že je jím švýcarština, pak vás zklameme. Nic jako švýcarština totiž neeexistuje.
V tomto státě se hovoří několika různými jazyky. A obvykle platí, že v každém kantonu převažuje jiný. Setkat se tam tak můžete s němčinou (převažuje zhruba u 63 % obyvatel), francouzštinou (hovoří jí asi 23 % obyvatel), italštinou (je vlastní 8 % Švýcarů), rétorománštinou (hovoří jí asi 0,5 % lidí) a angličtinou.
Nedávno se navíc objevila i zpráva, že Švýcarsko bude brzy měnit i své hranice. To je pro většinu států také něco nemyslitelného. Ve Švýcarsku je ale možné ledacos – a tak se tamní vláda dohodla s tou italskou, že kvůli tání ledovců bude nutné jejich hranici posunout. Dohoda už je oficiálně schválena a čeká se jen na posouzení italské strany. Pak stačí jen její podpis, aby došlo k oficiálnímu posunu.
Zdroje: seznamzpravy.cz, wikipedia.org, jagranjosh.com