Špenát je přírodní zázrak – ale pozor na častou chybu při vaření
Do nového roku si často přejeme hodně štěstí, ale hlavně hodně zdravíčka. Všichni se totiž asi shodneme na tom, že zdraví je ze všeho nejdůležitější. Mnoho z nás se proto snaží alespoň do nějaké míry vést relativně zdravý život. Základem zdravého životního stylu je pak samozřejmě potrava. Mnohdy hledáme zdravotní benefity u exotických rostlin a plodů. Přitom se však často stačí podívat i po něčem, co považujeme za obyčejné. Jako je například špenát.
Proč konzumovat špenát?
Při zmínce špenátu si mnozí z nás jistě vzpomenou na Pepka Námořníka a jeho ocelově pevné svalstvo. Ačkoliv zobrazení účinků je samozřejmě přehnané, inspirace pro hlavní motiv této pohádky se zakládá na reálných a validních informacích. Špenát se totiž skutečně řadí mezi super potraviny a obsahuje celou řadu prospěšných látek, jako jsou beta-karoteny, železo a vitaminy B a C.
Špenát tak při pravidelné konzumaci podporuje zdravou srdeční činnost, posiluje svalstvo, snižuje krevní tlak, podporuje krvetvorbu a pomáhá při zácpě. Dále pak pomáhá s podporou libida, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá odvodňovat tělo a pomáhá i při hubnutí.
Špenát se tedy vyznačuje skutečnou plejádou pozitivních účinků na váš organismus. I proto byste ho tedy měli zahrnovat do svého jídelníčku co nejčastěji. Zároveň si však přece jen dejte pozor. Dopřávejte si spíše malé porce, protože při nadbytečné konzumaci se účinné látky začnou ve vašem těle až příliš bít o to, jaká má přednost. A to s sebou může nést nějaké nežádoucí vedlejší účinky.
Zdravotní benefity konzumace
Pojďme si přiblížit zdravotní benefity špenátu trochu více. Nejprve je rozhodně vhodné zmínit skutečnost, že špenát je bohatý na antioxidační látky. Ty pak v těle slouží k odbourávání volných radikálů, čímž dochází ke zpomalování stárnutí, snižování rizika infarktu a prevenci rakoviny.
Špenát je také bohatý na zeaxanthin a lutein, což jsou karotenoidy, neboli přírodní barviva. V lidských očích, kde jsou tyto pigmenty obsaženy, pak slouží hlavně k ochraně očí před slunečním zářením. Zároveň existují studie, které uvádějí, že zeaxanthin a lutein mohou pomáhat při prevenci slepoty.
Ve špenátu jsou navíc obsaženy složky MGDG a SQDG, které kromě antioxidantů pomáhají podporovat organismus při prevenci vzniku rakoviny. Existuje například studie, která popisuje, jak tyto složky zpomalily růst rakoviny děložního čípku a zmenšily velikost nádoru. Několik studií navíc uvádí blahodárné účinky špenátu na prevenci rakoviny prostaty.
Jak na přípravu?
Jak tedy špenát přímo konzumovat? Jak jsme již zmínili v jednom z předchozích odstavců, základem je to nepřehánět. Špenátu byste si měli dopřávat pouze přiměřené porce, aby mělo vaše tělo dostatek času na vstřebání a zpracování veškerých látek, ze kterých chcete v rámci upevňování vašeho zdraví těžit. Používat se však dá v celé řadě pokrmů, ať už se jedná o polévky, zeleninová jídla, využití jako přílohy k masu, ale i v rámci jednoduchých smoothies.
Důležitou otázkou však zůstává, jestli je špenát vhodné vařit, nebo ne. Špenát je rozhodně lepší nevařit, protože při příliš intenzivním tepelném zpracování ztrácí velkou část vitamínů a dalších účinných látek, o které se nechcete ochudit. Vhodnější je proto připravovat špenát ve vodní páře. Pokud přidáte smetanu, nebo mléko, pomůžete neutralizovat účinky kyseliny šťavelové. Kravské mléko však zpomaluje vstřebávání železa, takže některé recepty doporučují ho nahradit za mléko rostlinné.
Má vůbec nějaká negativa?
Jelikož nic v životě není zcela přímočaré, i špenát bohužel nemá jen pozitivní účinky. Pokud si na některé věci nedáte pozor, můžete si konzumací špenátu spíše zavařit. Pokud je u vás například zvýšené riziko tvorby ledvinových kamenů, se špenátem to rozhodně nepřehánějte. Vzhledem k tomu, že špenát je bohatý na vápník a oxaláty, může vznik ledvinových kamenů zvyšovat.
Dále se pak špenátu spíše vyhněte, pokud máte předepsané léky na ředění krve. Špenát totiž obsahuje vitamin K, který podporuje krevní srážlivost. Jeho účinky by tak vůči účinkům léku byly protichůdné, což by mohlo vést k problémům. Zároveň je pak vhodné se špenátu vyhnout, pokud trpíte na dnu.
zdroje: spektrumzdravi.cz mojezdravi.cz feelgoodpal.com