Spánkem tráví většina z nás až třetinu života, a tak je vedle správné matrace stejně důležitý i výběr polštáře. Je totiž klíčový nejen pro kvalitní spánek či zdraví páteře. Kvalita odpočinku a regenerace má zásadní vliv na to, zda se budíme odpočatí.
Tak v tom aby se vyznal čert! Napadne možná nejednoho zákazníka, když bezradně stojí u obřího regálu s polštáři v některé z prodejen, specializujících se na kompletní vybavení ložnic či zdravý spánek. Vybrat správný polštář není žádná raketová věda. Ovšem pár základních kritérií pro jeho nákup, a tím lepší kvalitu spánku a snížení rizika bolesti krční páteře a zad, tady přece jenom je. Když se totiž přehmátnete a sáhnete po špatném kusu, může vám to způsobit řadu komplikací. Od spánkové hygieny a vašeho pohodlí až po celkové zdraví. Možná také trpíte na bolesti krku a šíjových svalů, ramen či zad, nebo vás trápí bolesti hlavy, nespavost. Nebo snad dokonce zažíváte alergické reakce a problémy s dýcháním? Pak je rozhodně na čase polštář vyměnit.
Zorientovat se na dnešním přebujelém trhu nemusí být úplně jednoduché. Vždyť právě polštáře jsou v nabídce hned v několika kategoriích. Péřové, paměťové, z dutého vlákna, anatomické, pro alergiky, kojící, dětské či samonafukovací. To jsou jen některé typy, které na zákazníky „číhají“ v kamenných prodejnách či v e-shopech. Jak se v nich tedy vyznat, abyste se ráno budili s úsměvem od ucha k uchu, a ne s dunící hlavou a zatuhlým krkem? K nejdůležitějším vlastnostem polštářů patří pevná a pružná opora hlavy. O tom, jak moc by měl být polštář tvrdý, či měkký, ale rozhoduje nejvíce poloha, ve které nejčastěji spíte. Jestli spíte na zádech, což se považuje za nejzdravější pozici, měli byste zvolit spíše vyšší polštář, nejlépe anatomicky tvarovaný.
Zdravotní a anatomické z paměťové pěny mají totiž skvělé vlastnosti pro přizpůsobení se našemu tělu. Díky tomu poskytují dostatečnou oporu našemu krku a krční páteři. Jejich velkou výhodou je, že bývají konstruovány tak, aby se na nich dalo spát v jakékoliv poloze. Ráno bychom se tak měli probudit svěží a odpočatí. Spíte na břiše? Potom zvolte měkký a nízký polštář. Zhruba 60 % lidí spí v noci na boku. Jedná se o polohu, která se jeví jako nejvýhodnější při nespavosti a z hlediska trávení či pálení žáhy. I pro ně je vhodný anatomický polštář. Navíc je vhodné vložit si jeden menší polštář také mezi kolena, aby odlehčil přetíženým zádům. Pokud v noci často měníte spánkovou polohu, pak zvolte polštář univerzální. Nejlepší způsob, jak zjistit, který polštář je pro vás ten pravý, je vyzkoušet různé možnosti a nenakupovat přes internet. Některé obchody navíc umožňují polštáře testovat nebo nabízejí záruku spokojenosti.
V dnešní době je nejoblíbenější paměťová pěna, která se přizpůsobuje tvaru hlavy a krku. Ortopedický polštář z tohoto materiálu udržuje krk i celou páteř ve správné linii, což má pozitivní vliv na držení těla. Pokud jste náchylní k alergiím, vybírejte hypoalergenní polštáře, které jsou odolné vůči prachu a roztočům. Co materiál, to jiné vlastnosti. Zatímco se dnes vysoce oblíbená paměťová pěna přizpůsobí tvaru hlavy a krku a je tak ideální pro lidi s bolestmi krční páteře, to péřové a prachové polštáře jsou sice měkké a nadýchané, ale méně podpůrné. Hypoalergenní a cenově dostupné jsou polštáře z dutého vlákna. Navíc jsou vhodné pro alergiky a můžete je vyprat v pračce. Pevné, odolné a hypoalergenní jsou latexové polštáře. Poskytují také dobrou podporu.
Vhodné pro lidi, kteří se v noci hodně potí, jsou pak polštáře s chladivým gelem. Jestli máte speciální potřeby a jste například alergičtí na roztoče, zvolte polštář z hypoalergenních materiálů se snímatelným potahem, který lze snadno prát. Ortopedický polštář s ergonomickým tvarem by měli zvolit všichni, kteří se potýkají s bolestmi krční páteře. Samostatnou kapitolou jsou pak lidé, kteří v noci silně chrápou. I pro ně a jejich blízké je tady řešení: polštář, který udržuje hlavu ve správné poloze a zabraňuje tak chrápání.
I polštáře je potřeba čas od času vyprat, stejně jako ložní prádlo či další bytové textilie. Rozhodně je ale neperte každé dva až tři týdny, jako je tomu u povlečení. Doporučená doba praní polštářů je totiž maximálně dvakrát do roka, přikrývky by se pak měly prát ještě o něco méně častěji. Pokud spíte na zdravotním polštáři s paměťovou pěnou, stačí vyprat pouze potah. Vždy je potřeba řídit se pokyny na štítku každého polštáře, kde je uvedena maximální teplota praní. Peřiny a polštáře by se měly před spánkem natřepat a čas od času vyvětrat alespoň v létě na čerstvém vzduchu a nechat provonět na sluníčku. Polštář není až tak finančně nákladný, a proto se doporučuje měnit jej alespoň každé dva roky podle materiálu.
Redaktor: Hana Raiskubová