Oblíbený šplhoun Hujer alias Václav Lohniský zemřel v náruči Zdeňka Trošky přímo uprostřed natáčení
Herec Václav Lohniský, známý především svými nezapomenutelnými vedlejšími rolemi, to v životě neměl jednoduché. Jeho život plný výzev, které musel překonávat, nakonec vyhasnul přímo uprostřed natáčení filmu Krakonoš a lyžníci.
Václav Lohniský se narodil 5. listopadu 1920 v Holicích. Jeho rodiče si přáli, aby se stal knězem, ale on sám měl jiné plány. Vystudoval herectví a svou kariéru zahájil v divadle. Poté začal pracovat jako režisér v Ostravě a Plzni. Režíroval i opery Bedřicha Smetany. Od roku 1956 až do své smrti v roce 1980 pracoval jako šéfrežisér pražského Divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). V roce 1958 se stal jeho ředitelem. Hry, které režíroval, měly vysokou uměleckou kvalitu.
Jeho první manželkou byla herečka Zora Jiráková a měli spolu dceru Michaelu (78), která je také herečkou. Ta na tátu v rozhovoru pro Blesk.cz vzpomínala jako na perfektního vypravěče a milovníka muziky a zároveň uzavřeného člověka, který se se svými smutky a trápeními vypořádával vždy zásadně sám. „Ale hlavně byl neskutečně zaujatý svou prací. Divadelní režií, které se věnoval, opravdu žil. Film pro něj byl spíš taková zábava,“ uvedla Michaela Lohniská.
O Václavu Lohniském hovořili jen v dobrém také jeho herečtí kolegové: „Velmi vzdělaný člověk, zvyklý na disciplínu. Vyžadoval hereckou kázeň, kterou sebevětší smích nebo aplaus nesměl porušit. Lidsky rozporuplná osobnost, ale jevišti i hledišti rozuměl,“ vzpomínal před lety Radoslav Brzobohatý.
Milované práci byl oddaný doslova až do smrti
Lohniský byl nesmírně zapálený do své práce. I když měl za sebou tři infarkty, nepřestával hrát a režírovat a v pracovním tempu nikdy nepolevil. Bohužel, tento náročný životní styl si vybral svou daň. Václav Lohniský zemřel 18. února 1980 při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci, kdy dostal již čtvrtý infarkt.
Kariéra a filmografie
I přes nesporný talent dostal Václav Lohniský za svůj život vlastně jen jednu hlavní roli. Nicméně jeho vedlejší postavy se staly legendárními. Zahrál si například šplhouna Hujera v komedii Marečku, podejte mi pero, spravedlivého smrťáka v pohádce Dařbuján a Pandrhola a nezapomenutelného docenta Chocholouška v Jáchyme, hoď ho do stroje. Jeho výkony v těchto rolích zanechaly trvalou stopu v českém filmu a činí ho nezapomenutelným pro generace diváků. Herec pobaveně vyprávěl, jak ho těšilo, když na něj děti volají „Smrťáku!“, zatímco dospělí „Hujer, metelesku blesku!“.
Kromě těchto ikonických postav se objevil v mnoha dalších filmech a inscenacích, jako například Kdyby tisíc klarinetů, Dívka na koštěti, Pane, vy jste vdova! nebo Adéla ještě nevečeřela. Lohniský byl také aktivní v divadle, kde nejen hrál, ale hlavně režíroval.
Smutný konec
Osudný den, kdy Václav Lohniský zemřel, přišel během natáčení filmu Krakonoš a lyžníci. Režisér Zdeněk Troška, který byl v té době asistentem režie, vzpomíná, jak Václav Lohniský šplhal na vrchol kopce s lyžemi na rameni. Troška se snažil opravit nefunkční vysílačku, když si všiml, že si Lohniský lehl do sněhu. Postihl jej další masivní infarkt a ani rychlá pomoc nedokázala jeho život zachránit. Zemřel ve věku 59 let.
Osobní život
Václav Lohniský byl třikrát hospitalizován kvůli infarktu, ale přesto nikdy nepřestal pracovat. Na sklonku života byl v důsledku podlomeného zdraví velice unavený a těšil se, jak bude v důchodu režírovat v mimopražských divadlech. Toho už se bohužel nedočkal.
Václav Lohniský zůstává ikonou českého filmu. Jeho role jsou dodnes citovány a jeho herecký styl je považován za nadčasový. Hercův životní příběh se smutným koncem je důkazem oddanosti umění a odhodlání, které ho provázelo celý život. Předčasné úmrtí Václava Lohniského připomíná křehkost života a odraz neúnavné práce, kterou do svých rolí vkládal.
zdroje: osobnosti.cz, blesk.cz, iDNES.cz