Spousta lidí neumí mýt správně nádobí a hazarduje se zdravím: Jeden krok nikdy nesmíte vynechat
Mytí nádobí je každodenní činnost, kterou většina z nás považuje za rutinu. Napadlo vás někdy, že i taková zdánlivě jednoduchá věc může mít svá pravidla? Pokud stále myjete nádobí ručně, což je někdy nutné i v případě, že máte myčku, ale nechcete ji neustále zapínat, vězte, že dodržováním několika jednoduchých kroků zajistíte, že neohrozíte své zdraví ani zdraví svých blízkých. A pokud máte malé děti, je opatrnost ještě důležitější.
Existují dvě skupiny lidí. Jedni myjí nádobí ihned po jeho zašpinění, protože nechtějí, aby se jim hromadilo ve dřezu. Druzí to neřeší a umyjí vše najednou třeba večer, když už není kam položit další talířek.
Zásadní je dokonalé oplachování nádobí
Pokud máte ve zvyku oplachovat nádobí ihned po použití, často použijete jednoduše tekoucí vodu. Když je však dřez plný nádobí, je výhodnější napustit vodu s mycím prostředkem a nechat špínu odmočit. Ovšem pozor – pokud takto myjete nádobí, je velmi důležité nezapomenout na jeden zásadní krok: opláchnutí nádobí pod tekoucí vodou. Talíře, hrnce, sklenice i příbory se sice dobře umyjí ve dřezu s vodou a mycím prostředkem, ale pokud nádobí po umytí pouze otřete, zůstanou na něm zbytky čisticího prostředku. A jistě nechcete pít ze sklenice, ve které ulpěly zbytky saponátu, že?
Jak tedy správně mýt nádobí v napuštěném dřezu? Napusťte teplou vodu a přidejte trochu mycího prostředku. Abyste nevytvořili nadměrné množství pěny, přidejte prostředek až po napuštění vody – postačí jen pár kapek. Nejprve umyjte sklo, poté porcelán, následně plastové a dřevěné nádobí a příbory. Hrnce a pánve si nechte až na konec.
Po umytí ve dřezu důkladně opláchněte nádobí pod teplou tekoucí vodou. Nádobí můžete nechat volně uschnout nebo jej osušit čistou utěrkou a uložit. Je důležité ukládat do skříně suché nádobí, aby se zabránilo vzniku plísní v poličkách.
Pokud máte hodně nádobí, nezapomínejte vodu ve dřezu pravidelně měnit. Možná si kladete otázku, jak nádobí opláchnout, když ve dřezu máte ještě špinavé nádobí. Nejjednodušší je to, pokud máte dva dřezy, což však nebývá běžné. V takovém případě vám může pomoci lavór nebo škopek.
Naše babičky to tak dělaly. Neměly myčku, a často ani dva dřezy. Vypomohly si proto lavorem. Neměly na výběr, zatímco my naštěstí ano.
Ve dřezu, nebo pod tekoucí vodou?
Pokud řešíte dilema, jaký způsob mytí zvolit, vězte, že mytí nádobí pod tekoucí vodou se vám může prodražit. Na druhou stranu, jestliže chcete umýt například jen hrneček a talířek od snídaně, je to rozhodně jednodušší.
Při ručním mytí nádobí se zejména ženám doporučuje používat gumové nebo latexové rukavice. Kontakt pokožky s mycím prostředkem ji může vysušovat a u některých lidí může vyvolat i ekzém. Navíc v rukavicích vám nebude vadit i teplejší voda než obvykle. A čím teplejší voda, tím lépe se nádobí umyje.
Důležitou roli hraje také výběr houbičky na nádobí. Staré houbičky mohou obsahovat bakterie a nečistoty, což nejenže snižuje účinnost mytí, ale může také zanechat nádobí méně hygienické. Je důležité houbičky a hadříky pravidelně měnit.
Myčka versus ruční mytí
Myčku na nádobí dnes vlastní většina domácností. Pro mnohé je to stejně přirozené jako prát prádlo v pračce. Zvláště ve větších rodinách s dětmi, kde je spotřeba nádobí obrovská, je myčka doslova k nezaplacení.
Mezi největší výhody myčky patří úspora vody a času, nižší spotřeba energie, lepší výsledky při mytí a jistota, že na nádobí nezůstanou zbytky mycího prostředku. Pro představu, při mytí nádobí v napuštěném dřezu spotřebujete průměrně 50 litrů vody, což je samozřejmě lepší než mytí pod tekoucí vodou. Myčka však spotřebuje pouhých deset litrů vody.
Jestliže však žijete sami nebo nemáte velké množství nádobí, může být ruční mytí jednodušší a praktičtější volbou. A také je třeba podotknout, že ne každý si může myčku na nádobí dovolit.
Zdroj: zena-in.cz, trendyzdravi.cz, autorský článek