Stačí chvíle a váš dům lehne popelem: Než za sebou zabouchnete dveře, každou místnost pořádně zkontrolujte
Všimli jste si, že některé vaše domácí spotřebiče jsou v zásuvce zapojeny celý den, a to i přesto, že je nepoužíváte? Věděli jste, že když necháte zařízení zapojené v zásuvce, spotřebovávají energii, i když je vlastně aktuálně nepotřebujete? Můžete díky tomu platit nejen vyšší účet za elektřinu, ale vaší domácnosti hrozí i různá nebezpečí – třeba riziko požáru.
Odpojit spotřebiče ze zásuvky je snadné. Raději se třikrát vraťte domů a zkontrolujte, že je všechno vypojeno, než aby vás pak doma čekalo nepříjemné překvapení v podobě vyhořelého bytu. Běžná domácnost obsahuje cca 20 spotřebičů. Pokud zůstávají všechny zapojené v zásuvce, zbytečně vám odebírají energii. Některé spotřebiče dokonce spotřebovávají energie víc než si myslíte. Co není potřeba mít neustále v zásuvce jsou menší domácí zařízení jako třeba toustovače, kávovar, mixér, fritéza nebo kuchyňský robot. Ukliďte je pod kuchyňskou linku a vyndávejte je jen v případě potřeby.
Nabíječky na mobil a na notebook jen na dobu nezbytně nutnou
Pokud používáte nabíječku na mobil nebo notebook denně, nemusíte se bát, že jí tím nějak škodíte. Přístroje jako je právě váš telefon jsou navrženy tak, aby je bylo možné neustále a opakovaně připojovat k elektřině. Pokud necháte mobil zapojený v zásuvce na delší dobu než je nutné, budete tím zbytečně snižovat kondici jeho baterie a tím omezíte i její životnost. Odborníci dokonce tvrdí, že telefon by se měl nabíjet pouze na 80 % kapacity baterie. Mobil tedy není potřeba mít zapojený v zásuvce na celý den. To stejné platí i pro naše notebooky a tablety. Rozhodně se také nedoporučuje nabíjení mobilu skrze levné nabíječky. Hrozí riziko požáru.
Žehlička na vlasy patří do zásuvky jen na chvíli
U žehliček a kulem na vlasy je problém, že nevydávají žádný zvuk. Může se proto snadno stát, že odejdeme do práce a žehličku necháme zapojenou v zásuvce. Žehličku bychom měli z elektřiny odpojit ihned poté, co dojde k úpravě vlasů. Nikdy nenechávejte podobné spotřebiče poblíž vodovodních baterií nebo umyvadel a rozhodně je co nejdříve po použití vypojte. Klasická kulma na vlasy může během chvíle dosáhnout až 200 stupňů a tento druh tepla pak napáchá spoustu škody, zvlášť když přístroj zůstane zapojený v zásuvce na půl dne.
Pozor na herní konzole
Než odejdete do práce nebo se chcete od domova vzdálit na delší dobu, rozhodně nenechávejte v zásuvce ani herní konzole. Jedná se o zařízení, které se snadno přehřívá. Pokud dojde k selhání tohoto přístroje vlivem tepla, mohou se jeho funkce nenávratně poškodit. Při větším přehřátí rovněž hrozí riziko požáru. Herní konzole by navíc měly stát na pevném podkladu. Neměli bychom je překrývat žádnou krabicí nebo látkou. Dobře je chraňte před svým puberťákem a jeho oblečením, které může snadno přistát právě na těchto přístrojích.
Víte, jak správně používat ventilátor?
Ventilátor je skvělým řešením hlavně v létě, kdy se potřebujeme zchladit. Při jeho používání je ale třeba dbát na několik bezpečnostních pokynů:
- ventilátor si pořiďte s bezpečnostní mřížkou, která zakrývá lopatky
- z přístroje pravidelně odstraňujte prach, který by mohl omezit funkci větráku a způsobit jeho přehřátí
- větrák vypojujte ze zásuvky pokaždé, kdy odcházíte z domu
- umístěte jej na stabilní místo daleko od dětí a zvířat
Nezapomeňte, že i malý zkrat může vést k neštěstí a požáru. Právě tím, že odpojíte nepotřebné spotřebiče ze zásuvek, snižujete u sebe doma riziko toho, že by se mohlo něco stát. Přístroje nenechávejte ani v pohotovostním režimu. Pokud odjíždíte na delší dovolenou, vypojte raději i všechny velké spotřebiče jako je televize, lednice nebo pračka. Dovolená by měla být bez stresu a tímto krokem se určitě vyhnete zbytečnému nervování po návratu domů.
Zdroje: redakce, unitedwelsh.com