Starci na chmelu slaví 60 let: Muzikálová komedie se měla původně dočkat pokračování, ve světě drží unikátní prvenství
O chmelových brigádách nám dnes mohou leda tak vyprávět naši rodiče nebo prarodiče. V minulosti byly ale takové zemědělské brigády úplně normální. A o jedné z nich vznikl veleúspěšný muzikál Starci na chmelu. Měl premiéru už v roce 1964 a dodnes je to skvělá podívaná. Celosvětově drží i jedno zvláštní prvenství.
Není snad nikdo, kdo by muzikál Starci na chmelu ještě neviděl. A pokud by to byl váš případ, můžete to napravit na Voyo nebo až ho zase některá z televizních stanic bude reprízovat.
Režisér Ladislav Rychman v tomto skvělém snímku odvedl výjimečnou práci a obsadil do něj i řadu prvotřídních herců jako Josefa Kemra, Irenu Kačírkovou, Vladimíra Pucholta, Ivanu Pavlovou nebo Miloše Zavadila.
Ve „zlatých šedesátých“ se z filmu stal okamžitě hit. A nejen proto, že šlo o první československý muzikál. Divákům se zalíbil děj i písně – dodnes se v rádiích hraje skladba Milenci v texaskách od Karla Štědrého, ale oblíbenou se stala třeba i píseň Chmel je naše zlato. O hudbu se v muzikálu postaral populární Orchestr Karla Vlacha.
Zvláštností je, že mnohé později populární písně jako Život je bílý dům nebo Kdyby sis oči vyplakala se ve snímku vůbec nezpívají, ale jen recitují – k jejich nahrání došlo až posléze. A přesto si je se Starci na chmelu neodmyslitelně spojujeme.
Hlavní hrdina je úplně nemuzikálový
Příběh o lásce dvou studentů, kteří se spolu ocitli na chmelové brigádě, je dojemný a sladký zároveň. I po 60 letech se na něj dá dívat a naplno si ho užít. Mohou za to i představitelé hlavních hrdinů, kteří hráli uvěřitelně a velmi dobře.
A právě s nimi se pojí i jedna zajímavost a doslova světový unikát. Jak jste si jistě už sami všimli, hlavní hrdina ani v jedné scéně netančí, stejně jako nezpívá. Což je naprosto nezvyklé a dnes by to snad ani nebylo možné. I tím ale muzikál Starci na chmelu zaujal.
Přitom natáčení se na počátku neobešlo bez komplikací. Zakázka byla původně nabídnuta režisérovi Zdeňku Podskalskému staršímu, který měl v 60. letech velké renomé. Ale ten ji odmítl, protože se mu prý vůbec nelíbil scénář (šlo o jeho osobní odpor k brigádám a nechuť točit romantický snímek o první lásce).
A dost podobný problém měl i Vladimír Pucholt – ten nabídku na roli Filipa také nejprve odmítl kvůli scénáři a nechtělo se mu pouštět se ani do muzikálu.
„Hlavní představitele jsme vybírali velmi, velmi těžce. Jako základ bylo potřeba sestavit skupinu asi třiceti sedmnáctiletých lidí, od nichž jsme chtěli, aby uměli hrát, zpívat a aby dokonce zvládli nějaký ten tanec. A to byl tehdy, před 36 lety, úkol nepředstavitelný,“ vzpomínal později na trable s přípravami režisér Ladislav Rychman.
Počítalo se s pokračováním
Přestože se natočení československého muzikálu Starci na chmelu zpočátku zdálo velmi náročné a skoro až nemožné, nakonec se to štábu podařilo. A ohlas byl nečekaně velký a dobrý. Diváci se zkrátka zamilovali a toužili po pokračování příběhu.
A tvůrci skutečně uvažovali, že „dvojku“ natočí. Dostala pracovní název Starci po chmelu a dlouho se přemýšlelo nad dějem i obsazením. Bohužel (nebo možná bohudík) nakonec nevznikla. A film, který je někdy označován za nejlepší tuzemský muzikál všech dob, je populární dodnes.
Úspěch přitom už tehdy překročil hranice Československa. Není žádným tajemstvím, že když snímek poprvé viděl tehdejší ředitel Vídeňské státní opery, byl tak nadšený, že představiteli Honzy Miloši Zavadilovi ihned nabídl hlavní roli v muzikálu West Side Story.
V současnosti se film už nevysílá v původní verzi ze 60. let – v roce 2016 se dočkal digitálního zrestaurování, a tak si ho můžeme naplno užít i v nových televizích.
Zdroje: csfd.cz, super.cz, radio.cz