Babička to chtěla spálit v kamnech, chytrý vnouček slyšel cinkat peníze. Retro poklad prodal za 30 000 Kč
Plechový traktor se smotaným provázkem a oprýskanou barvou ležel roky ve sklepě. Babička ho chtěla vyhodit při velkém jarním úklidu. „Stejně to nikdo už nechce, kdo by si dnes hrál s tímhle krámem?“ řekla. Vnouček ji ale na poslední chvíli zarazil.
Traktor se ukázal být originální hračkou Kovap z 60. let – a jeden sběratel za něj nakonec ochotně zaplatil víc než 30 tisíc korun.
Nešlo o obyčejnou hračku
V době socialismu měly děti omezený výběr hraček, ale jedno bylo jisté – plechový traktor nebo tatrovka od Kovapu nechyběla skoro v žádném dětském pokoji. Kovové hračky, které se natahovaly na klíček, hýbaly se a vydržely skoro všechno, byly snem nejednoho dítěte.
Značka Kovap (Kovodružstvo Náchod) vznikla v roce 1946 a zaměřila se na hračky už v 50. letech. Výroba plechových vozidel – od traktorů přes popelářské vozy až po legendární Tatry – dosáhla vrcholu v 70. a 80. letech. Kovap si zakládal na kvalitním řemeslu, všechny hračky byly funkční a odolné. Mnohé z nich se dědily z generace na generaci.

Kovap se sice proslavil hlavně traktorovými modely, ale jeho nabídka byla mnohem pestřejší. Významnou roli hrály i hračky pro holčičky – například dnes ikonická plechová beruška na klíček, která po natažení vesele pobíhala po stole. Podobně oblíbené byly také plechové lanovky, které děti zavěšovaly mezi židle nebo stoly, a pomocí klíčku jezdily tam a zpět. Kromě traktorů Zetor a nákladních vozů Tatra se vyráběly i jeřáby, silniční válce, cirkusová auta či popelářské vozy – často v barevném lakování s pohyblivými částmi. Všechny tyto hračky měly společnou výhodu: byly celokovové, ručně sestavované a prakticky nezničitelné. Nezáleželo na tom, jestli si s nimi hráli kluci nebo holky – šlo o hračky, které vydržely roky a staly se součástí dětství celé generace.
Vybavení tehdejších domácností bylo podobné
Tak jako v každé kuchyni stály umakartové židle, v každém dětském pokoji leželo aspoň jedno kovové autíčko. Výběr byl malý, ale hračky byly poctivé. A hlavně – vydržely celé dětství i půdu dospělosti.

Dnes mají hodnotu i v horším stavu
Zatímco babičky se jich chtějí zbavovat, sběratelé po nich doslova pátrají. Traktory, tatrovky i nákladní vozy značky Kovap se dnes prodávají na aukcích i burzách za tisíce až desetitisíce korun. A není třeba, aby byly v perfektním stavu – sběratelé si cení i opravdové patiny a autentičnosti.
Nejvíce cenné jsou hračky s původní krabičkou, plně funkční, ideálně z 60. nebo 70. let. Na diskuzních fórech najdete příběhy jako z filmu:
„Měli jsme doma cirkusové auto Kovap – celé zrezlé, chyběla kola. A stejně za něj sběratel dal přes 7000 korun.“
„Tatrovku jsem jako malý roztloukl kladívkem. Dnes bych si rval vlasy – cena té samé v původním stavu přesahuje 12 000.“
Kovap hračky ve filmech: Vzpomínka, která zůstává na plátně
Plechové hračky značky Kovap se staly nedílnou součástí dětství mnoha generací – a není divu, že se objevují i v českých filmech. Ve snímcích z období 60. až 80. let se často objevují v pozadí dětských pokojů nebo na stolech ve venkovských chalupách. I když konkrétní modely nebývají vždy zřetelně vidět, jejich přítomnost doplňuje dobovou autenticitu.
To, že mají své místo i v moderní kinematografii, potvrzuje i film Padesátka (2015), kde se v jedné scéně mihne plechová lanovka Kovap. Krátký, ale výmluvný moment ukazuje, že i taková hračka může nést silnou vzpomínkovou hodnotu – a že retro žije nejen v našich vzpomínkách, ale i na filmovém plátně.
Najdete je v muzeu i na půdě
Pokud vás retro atmosféra zaujala, můžete navštívit Retro muzeum v Praze, kde jsou Kovap hračky součástí větší sbírky domácností minulého století. V mnoha menších regionálních muzeích najdete i tematické vitríny plné nostalgických hraček.
A kdo ví – možná i u vás na půdě nebo ve sklepě leží zaprášená hračka, která dnes může mít větší hodnotu, než si myslíte.