Šťastný to národ. Už třetí den se hádá kvůli pohádkám. Autor, který označil jednu z nejoblíbenějších za čiré zlo, to schytal
Bouřlivé diskuse, které se objevily na sociálních sítích kvůli letošnímu vánočnímu programu, jemuž jako vždy vévodí staré i nové pohádky, leccos prozrazují o našem národě. Například, že díky nim se Češi alespoň v době Vánoc konečně dočkají vítězství dobra nad zlem. A jiné zase přitahuje, že jsou někdy docela vtipné a poskytují jim blahodárné okamžiky odpočinku a smíchu. Je přitom ale zajímavé, že navzdory nově natáčeným pohádkám diváci stále nejvíce obdivují ty nejstarší pohádkové klenoty.
Snad právě proto vyvolal tento týden dost velký poprask článek, zveřejněný na webu „Forum24.cz“, v němž jeho autor Jan Ziegler vyzývá: „Přestaňte už na Vánoce otravovat s Pyšnou princeznou.“ Jednu z nejoblíbenějších českých pohádek, kterou natočil skutečný mistr svého řemesla, režisér Bořivoj Zeman, poté tvrdě zkritizoval a dokonce napsal: „Tato tvorba je čirým zlem, které šíří nenávist vůči lidem, a je horší než otevřená rudá ideologická masírka, poněvadž je zákeřnější a také silně nepravdivá. Bohužel, i o letošních Vánocích byla tato prolhaná záležitost uvedena v televizi.“
Nenávist přímo inkviziční
Zatímco on „Pyšnou princeznu“ chápe jako socialistickou agitku, v němž podle něj Půlnoční království znázorňuje kapitalismus a země krále Miroslava socialistický ráj, fanoušci tohoto vánočního evergreenu, neskutečně dopálil. Mimo jiné i tím, že Pyšnou princeznu srovnal s nacistickými propagačními filmy. „Na to je třeba hodně zloby v duši, to už je nenávist přímo inkviziční,“ reaguje na autorovy názory čtenář Milan. Souhlasí s nim většina dalších a myslí si, že podobná kritika by se dala naroubovat snad na každou pohádku, v čemž mají pravdu. Navíc připomínají, že „Pyšná princezna“ je natočena na motivy pohádky Boženy Němcové „Potrestaná pýcha“.
Pohádky na indexu
Další velmi nelibě nesou, že samozvaní cenzoři chtějí v poslední době rozhodovat o tom, které dílo je závadné a které nikoliv a v této souvislosti třeba připomínají filmy, jejichž hrdinou je Vinnetou. Mnozí nejspíše ani netuší, že na index už se dostaly, například kvůli údajnému rasismu, slavné pohádkové snímky „Petr Pan“, „Kniha džunglí“ nebo „Dumbo“. Španělské školy již vyřadily z knihoven více než sto klasických pohádek, počínaje „Šípkovou Růženkou“ a „Karkulkou“ konče. Ve Spojených státech je na indexu i „Popelka“, protože prý jen sedí a čeká na bohatého prince.
Všechno úplně špatně
Mimochodem, nahnuté to možná má i nejnovější pohádka České televize „Krakonošovo tajemství“. Podle recenze „Kinoboxu“ je totiž v této verzi strážce hor Krakonoš „nebezpečný sociopat, který vězní děvečku Lidušku a nechá si od ní posluhovat.“ „V příběhu Krakonošova tajemství je špatně úplně všechno,“ píše Martin Svoboda. Bohužel má v lecčems pravdu. Především v tom, že pokud se nezmění od základu přístup českých filmařů k tomuto žánru, nemá smysl očekávat zlepšení.
Pozn.: Pokud jste Pyšnou princeznu na Vánoce v tv nestihli, je stále dostupná v iVysílání České televize, stejně jako Krakonošovo tajemství.
Zdroje: Forum24.cz, Kinobox.cz, Česká televize