Třídění odpadu 2025: Co musíte vědět, abyste se vyhnuli pokutám
Třídění odpadu je pro mnohé z nás každodenní realitou, avšak ne každý zvládne být poctivý ve všech ohledech. To je však něco, na co bude dobré si do budoucna dát patřičný pozor. Začátkem letošního roku totiž budou přicházet v platnost změny v zákoně, takže se v některých otázkách třídění odpadu přitvrdí. Velké množství Čechů se v oblasti třídění odpadu dopouští chyb, za což jim teď mohou hrozit mastné pokuty.
Nejenže nás čekají změny v kategoriích tříděného odpadu, kdy optika státu se zaostří například na elektroodpad. Zároveň nás však čekají systémové změny, týkající se obcí a jejich způsobů nakládání s odpadem. Jedná se o dlouhodobou iniciativu, která nyní nabírá určitých tvarů právě s nově příchozími nařízeními. Jejich záměr je pak ušetřit prostředí z ekologického, ale i z ekonomického hlediska. Špatné zacházení a nelegální vyvážení odpadu s sebou totiž nese dalekosáhlé následky.
Evropská unie burcuje
Evropská unie volá po zlepšení způsobů třídění, kdy vizí je do roku 2030 recyklovat 60 % každodenního odpadu, přičemž třídění je pro následnou recyklaci nezbytné. Praha však v současné době třídí jen asi 30 % svého odpadu, stejně jako Brno. Ostrava pak ve srovnání třídí zhruba 50 % svého odpadu.
Stát kvůli tomu vypsal dotace na pořízení kompostérů či vybudování takzvaných re-use center, kde by mohlo ukládání nevyužívaných předmětů, které následně mohou najít uplatnění u někoho jiného. Na dotace pak půjde přibližně 400 milionů korun, kdy například dotace na pořízení kompostérů může být ve výši až 40 %.
Využití kompostérů pak není zamýšleno jen na individuální úrovni. Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí jejich uplatnění vidí i v rámci komunit. Umisťovat by se tak mohly v komunitních zahradách, školách, školkách a dalších veřejných institucích.
Cílem je omezení skládek
Jedním ze záměrů Evropské unie je omezení množství odpadů, který celosvětově putuje do skládek. Tento cíl je pak motivován především ekologickými, ale i ekonomickými záměry. Velké množství odpadu, který se nedostatečně zpracuje, poté putuje po celém světě, kde je ukládán v obrovitých skládkách. Ty pak ohrožují místní ekosystémy a zdraví lidí. Zároveň však pryč putuje množství materiálu, pro který lze stále najít využití, hlavně pak v případě elektrozařízení.
Na lokální úrovni to pak bude prosazováno zvýšením poplatku za skládkování. Ten by se ze současných 500 korun měl zvýšit až na 1850 korun v následujících letech. Obce však budou mít možnost využití třídící slevy. Ta spočívá v tom, že pokud obec dostatečně vytřídí požadované množství odpadu, bude moci ukládat komunální odpad za cenu zbytkového odpadu.
Jak bude vypadat třídění textilu?
V otázce třídění textilu dojde taktéž k určitým změnám. V současné době je třídění textilu zajišťováno buď neziskovými organizacemi či komerčními subjekty. Nově pak povinnost zřizování sběrných míst připadne přímo obcím. To pak může proběhnout například zřízením těchto míst v rámci sběrných dvorů.
Textilie pak budou recyklovány na nové oblečení, ale například i hadry či výplně do průmyslu. Část odpadu se bude taktéž vyvážet do zahraničí, kde bude podroben následné recyklaci. Dle záměrů Evropské unie by odděleného způsobu třídění textilu během letošního roku dosáhnout všechny členské země.
Elektroodpad a jaké za něj hrozí pokuty?
Další změny nás čekají například v otázce třídění elektroodpadu. Na něj sice existují sběrná místa, ale ve velké míře je v ČR zpracováván nelegálně a je vyhazován do komunálního odpadu. Takto nesprávně vyhozený elektroodpad potom totiž mnohdy nelegálně putuje do cizích zemí, což s sebou nese řadu ekologických a ekonomických následků.
Pokud se tedy fyzická osoba dopustí nelegálního vyhazování elektroodpadu, může čelit pokutě ve výši až 20 000 korun. V případě právnické osoby nebo podnikatele se pak pokuta může vyšplhat až na částku 50 000 korun. Toto pak mají na starosti místní úřady a Česká inspekce životního prostředí.
Pokud se tedy chcete vyhnout pokutám, bude pro vás nejvýhodnější být v tomto ohledu poctiví. Pokud si nejste jistí, kde se zbavit elektroodpadu, můžete využít sběrného dvora. Řada prodejců také nabízí odběr starých zařízení při koupi nových.
zdroje: novinky.cz rizikapolitika.cz techsvet.cz textil-eco.cz