Statečné srdce: film plný chyb, přešlapů a nepřesností. Lze jej nazvat ještě historickým, či se jedná o pouhou fikci?
V roce 1995 byl uveden na světová plátna film Statečné srdce, který se stal jedním z nejúspěšnějších historických filmů všech dob. Režisér Mel Gibson se vydal do Skotska, aby zde natočil epickou podívanou o boji za nezávislost této země a stal se tím nejen hvězdou filmového průmyslu, ale i hrdinou skotského národa. Ve filmu Statečné srdce se však vyskytuje řada chyb a nesrovnalostí.
Jednou z prvních chyb je výskyt kulových střel, které se v té době ještě nepoužívaly. Kromě toho je zde chybně zobrazován i typ střelné zbraně, kterou Angličané používali. Ve filmu je také ukázáno, jak William Wallace a jeho muži používají několik praků na střelbu projektilů na nepřátelské vojáky. Nicméně, praky byly v té době již zastaralou zbraní a byly nahrazovány jinými typy střelných zbraní, jako jsou například lučištnické zbraně.
Další chybou je nesprávné zobrazování šperků, šatů a dalších dekorací, které nebyly v té době běžně používané. Stejně tak je chybně zobrazován i způsob výroby některých oděvů a materiálů. Ve snímku Statečné srdce se objevuje i bitva u Sterlingu, kde jsou skotští válečníci ukázáni v kiltu. Avšak ve skutečnosti se kilt jako klasický skotský oděv objevil až v 16. století, tedy několik století po době, ve které se film odehrává. V některých scénách filmu jsou vidět postavy, které jsou oblečeny v oděvech z jiných historických období. Například některé postavy mají na sobě oděvy, které byly populární v 18. nebo 19. století, což není v souladu s obdobím filmu.
V průběhu filmu se také vyskytují nesrovnalosti v časové posloupnosti událostí a vzdálenostech mezi jednotlivými místy a městy. Některé scény jsou také natočeny v jiných lokacích, než byly skutečná místa událostí. Hned v úvodní scéně filmu nám titulek ve spodní části obrazovky říká, že se píše rok 1280 n. l. a doprovodný komentář nám říká, že skotský král zemřel bez dědice atd. Alexandr III. Skotský však zemřel až v roce 1286 n. l.
V filmu jsou také chybně používány některé historické termíny a pojmy, které nebyly v té době běžně používány. Některé postavy také hovoří jiným dialektem, než bylo běžné v dané oblasti. Princ Eduard také nebyl málomluvným homosexuálem. Jeho homosexualita se stala zřejmou až poté, co se stal králem a začal si k sobě zvát mužské „kamarády“. Do té doby byl považován za dokonalého prince.
Kromě toho je ve filmu zobrazována i nesprávná strategie boje a výcviku vojsk. Některé scény jsou také zveličené a nepřesné, což snižuje historickou věrohodnost celého díla. Například Bitva u Stirlingu je ve filmu zobrazena nepřesně: Angličané a Skotové se seřadí na bitevním poli a pustí se do sebe, přičemž Skotové zvítězí a žádný most není v dohledu. Ve skutečné bitvě Angličané přecházeli po mostě přes řeku Forth. Most byl úzký, takže se museli seřadit do malých řad. Wallace a Skotové čekali na vrcholu kopce, dokud polovina vojska nepřešla, a pak, než se Angličané stačili přeskupit a zformovat bojové řady, Skotové zaútočili z kopce a nepřipravené Angličany zmasakrovali.
Jednou z dalších chyb je nesprávné zobrazování vztahů mezi postavami a událostmi, které se v pravdě nikdy nestaly. Některé charaktery jsou také zjednodušené a nevěrné skutečným historickým osobnostem. Když byl William Wallace v roce 1305 popraven, byla princezna Isabela teprve 13 letou dívkou žijící ve Francii. Za prince Eduarda se provdala až v roce 1308 a sňatek se konal v Boulogne, nikoli v Londýně. Film také naznačuje, že Wallace je otcem Isabellina dítěte (a předkem všech budoucích anglických králů a královen), ale Isabellino dítě (Eduard III.) se narodilo v roce 1312, sedm let po Wallaceově popravě v roce 1305. Ve filmu je také několik scén, kdy se William Wallace dostane do konfliktu s anglickým králem Edwardem I. Nicméně, v reálném životě se oba nikdy nesetkali a konflikty mezi nimi probíhaly převážně prostřednictvím písemných dopisů a zpráv.
Poslední chybou, kterou je vhodné zmínit, je nesprávné zobrazování náboženských a kulturních zvyklostí, které byly v té době běžné.
Ve filmu jsou také zobrazovány scény, v nichž filmařům utekl smysl pro historický detail. V některých scénách filmu jsou vidět elektrické dráty a osvětlení, což jsou zjevné známky moderní technologie, která ve skutečnosti v té době ještě neexistovala. Ve scéně, kde se William Wallace vrací do svého rodného domu, je na zdi vidět portrét, který byl namalován až v 19. století. V jedné ze scén, kde se William Wallace setkává s Robertem de Brusem, je vidět, že Robert drží v ruce sklenici, která byla vyrobena z moderního materiálu, a tudíž nebyla v té době k dispozici. Ve filmu je také několik scén, kde se objevují samurajské meče, které byly zřejmě použity kvůli svému estetickému vzhledu, ačkoli v té době v Evropě nebyly běžné.
Celkově lze tedy říci, že film Statečné srdce obsahuje řadu chyb a nesrovnalostí, které snižují jeho historickou věrohodnost. I přes to ale snímek získal 5 Oscarů včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii pro režiséra Mela Gibsona. Diváci si jej mohou připomenout v neděli ve 20:15 na Prima COOL.
Zdroje: imdb, csfd, moviemistakes.com