Film Statečné srdce Williama Wallace nepřiměřeně zidealizoval: Ve skutečnosti to byl násilník a vrah omámený mocí
Pět Oscarů, Zlatý Glóbus, výdělek 210 milionů dolarů. A přitom spousta chyb a lží. Řeč je o velkofilmu Statečné srdce, ve kterém zazářil americký herec Mel Gibson. Jenže historici mu za to dodnes nemohou přijít na jméno. Příběh skotského národního hrdiny Williama Wallace je totiž přikrášlený, spousta věcí naprosto vymyšlených a Wallace byl podle mnohých jen vrah a násilník.
Statečné srdce reprízují televize několikrát ročně a pokaždé má solidní sledovanost. Je to fascinující příběh o boji za svobodu, kterému nechybí chrabrý hrdina, zakázaná láska ani zrada. To vše v divoké krajině Skotska a s dlouhovlasým Melem Gibsonem pobíhajícím po horách v kiltu.
Vypráví nám příběh Williama Wallace, bojovníka za nezávislost Skotska, který neváhal postavit se do čela povstalců a jít proti anglické armádě. A podle filmu šlo o šlechetného, inteligentního, tvrdohlavého a neskutečně odvážného muže, který navíc dokázal projevit i úctu a lásku k něžnému pohlaví. Zkrátka byl ztělesněním hrdiny.
Skotové ho za hrdinu skutečně dodnes považují. Jenže historici o něm mluví úplně jinak. „Události nejsou zachyceny správně, data nejsou správně, charaktery nejsou správně, jména nejsou správně, oblečení není správně, krátce – téměř nic tam není správně,“ kritizuje film například historička Sharon Krossa.
Nesmysly i chyby ve filmu
Mel Gibson se už před rolí Williama Wallace objevil v mnoha úspěšných filmech – Maverick, Muž bez tváře nebo třech dílech Smrtonosné pasti. Ale až historické drama Statečné srdce mu přineslo opravdovou slávu a od té doby šel z role do role. Jeho William Wallace se nám zapsal do povědomí nejen svou modro-bíle zbarvenou tváří, ale především svým bezchybným charakterem.
Ale tak to bohužel ve skutečnosti nebylo – Mel Gibson, který byl zároveň režisérem i producentem filmu, totiž hrál jiného Wallace, než jaký ve skutečnosti ve 13. století žil. „Statečné srdce je nesmysl. Mel Gibson byl skvělý, ale je to snůška lží,“ kritizoval film pro The Evening Standard herec Brian Cox.
S náloží kritiky Gibson bojuje už od uvedení filmu v roce 1995 a dodnes si do něj leckdo rád rýpne. Sám herec ale svůj filmový počin urputně brání. „Někteří lidé říkali, že jsme při vyprávění příběhu zničili historii,“ svěřil se deníku Daily Mail. „Ale mně to nevadí, protože vám zprostředkovávám filmový zážitek. Film má nejdřív pobavit, a teprve pak poučit a inspirovat,“ tvrdí herec.
V čem je tak velký problém? Zejména v tom, že Statečné srdce se nesnaží ukázat nám skutečného Williama Wallace, ale inspiruje se jen známou baladou o tomto skotském hrdinovi, jejíž autorství je připisováno středověkému bardovi jménem Slepý Harry. Díky jeho písním Skotové Wallace zbožňují a považují ho za svého osvoboditele od anglické nadvlády. Ale jak už to tak bývá, v baladách a písních není vše tak úplně pravda. A když si takový příběh vypůjčí filmaři, nemůžete čekat dokument – i když se tak Statečné srdce snaží často tvářit.
Skutečnost vs. fikce
O mládí Williama Wallace toho mnoho nevíme. Narodil se v roce 1270 ve skotském hrabství Renfrenshire a jeho otec byl rytířem. Zatímco ve filmu padl a o mladého Wallace se musel postarat jeho strýc, ve skutečnosti se dožil synovy dospělosti. A nejde zdaleka o jediný výmysl, kterým filmaři svůj historický příběh ozvláštnili.
Další je třeba historka o právu první noci. To sice existovalo, ale Wallace rozhodně nemusel zoufat nad tím, že neznámý šlechtic bude vyžadovat noc s jeho tajnou láskou Murron (zahrála si ji Catherine McCormack). Ve skutečnosti to bylo tak, že se Wallace z neznámých důvodů dostal do křížku s anglickými vojáky, dva zabil a pak utekl. Místní guvernér se ho pokusil vylákat tím, že zajal a popravil jeho údajnou manželku. To Wallace skutečně vylákalo a zavraždil v touze po pomstě onoho guvernéra.
Ve filmu se pak hrdina postaví do čela povstalců a svedou s Angličany bitvu u Stirlingského mostu. Ta se skutečně 11. září 1297 odehrála a opravdu tam Angličané prohráli – podcenili nečekaně úzký most a skočili Skotům do pasti. Ve filmu to tak sice nevypadá, ale ve skutečnosti šlo o velmi krvavou řež.
Podle dochované kroniky Wallace se svým přítelem Andrewem Morayem čekali, „až na druhý břeh přejde tolik nepřátel, kolik věřili, že dokážou zdolat“. Bylo to obrovské krveprolití, při němž zahynulo přes 5000 Angličanů – zachránilo se sotva pár stovek vojáků, kteří dokázali přeplavat zpět. Angličané pak nechali území povstalcům a most strhli. Wallace s Morayem na základě toho získali titul Ochránci Skotska.
Film Statečné srdce se nám snaží vnutit, že titul Statečné srdce také patřil Wallaceovi. Ale i to je výmysl – patřil skotskému hrdinovi Robertu Bruceovi, který se ve filmu objevuje jakožto zrádce. Což je opět historická lež.
Další důležitou etapou života Williama Wallace byly podle scenáristů milostné pletky Williama Wallace s královnou Isabelou (zahrála si ji Sophie Marceau). Což je ale historický nesmysl – v době bitvy u Stirlingského mostu jí byly pouhé 2 roky.
Poté svedl William Wallace ještě jeden boj s Angličany, ale bitvu u Falkiru Skoti prohráli. Následně se podle historiků Wallace vzdal titulu Ochránce Skotska a uprchl ze země – pravděpodobně do Francie. Po čase se ale vrátil. Vzápětí byl zajat a králem Eduardem I. odsouzen k smrti za vlastizradu.
Krutá poprava
Podle historiků tak rozhodně Wallace neměl tytéž charakterové vlastnosti jako jeho filmový obraz v podání šarmantního Mela Gibsona. Ve skutečnosti to byl vrah, užíval si svou moc, neváhal být násilnický a až tolik toho pro svou zemi zase nevykonal – jednu bitvu vyhrál, druhou prohrál. Na jeho životě je tak asi nejvíc fascinující jeho smrt. Ta totiž byla nesmírně krutá. A ve filmovém zpracování můžete vidět jen její slabý odvar.
Poprava Williama Wallace měla být výstrahou pro všechny, kteří by si dovolili vzdorovat králi. 23. srpna 1305 tak nejprve Wallace přitáhl kůň na náměstí k šibenici. Pak ho kat zbil holí a bičem. Poté ho oběsil na připravené šibenici. Ale nenechal ho úplně zemřít – včas ho odřízl. Na řadu přišla krutá kastrace. Jeho mužskou chloubu následně kat rozsekal na kousky. Poté mu nožem rozpáral břicho a začal z něj postupně vytahovat střeva. Ta vkládal do ohně, přičemž jeho pomocníci hlídali, aby Wallace bolestí neomdlel.
Nakonec mu kat vyřízl srdce, čímž se národní hrdina konečně dočkal vysvobození v podobě smrti. Jeho tělo bylo následně rozčtvrceno a jednotlivé části vystaveny v různých částech země.
Statečné srdce mělo světový úspěch
I když si Statečné srdce v mnoha pasážích vymýšlí a skutečné dějiny leckde překrucuje, pořád jde o úspěšný velkofilm. Jeho rozpočet byl asi 70 milionů dolarů a vydělal si celkem 210 milionů dolarů. A mezi lidmi vzbudil nenadálý zájem o skotskou historii.
Filmoví fanoušci rázem začali cestovat na místa spojená s životem Wallace a turismus zemi vynesl oproti předchozím letům miliony liber navíc.
U skotského monumentu Williama Wallace byla v roce 1997 dokonce vztyčena čtyřmetrová socha Willliama Wallace, která se nápadně podobala Melu Gibsonovi. Snesla se na ni ale taková kritika, že na svém místě vydržela „jen“ 11 let – v současné době ji má její autor Tom Church ve své soukromé galerii.
Meč, který Mel Gibson používal ve filmu Statečné srdce, se v březnu 2024 vydražil za neuvěřitelných 60 000 liber (asi 1,7 milionu korun).
Zdroje: csfd.cz, dotyk.cz, seznamzpravy.cz, forbes.com, fandomwire.com