Strašný trapas při natáčení legendárních Chalupářů: Menšík nešťastnou náhodou zastřelil kance. Neuvěříte, jak se to stalo
I když si Vladimír Menšík někde zahrál jen menší roli, vždy byla nezapomenutelná. Národ tohoto úžasného baviče naprosto miloval a stejně tak byl oblíbený i u svých kolegů. Ne vždy to s ním ale měli snadné. Nebylo totiž žádným tajemstvím, že holdoval alkoholu. A občas jim tím při natáčení hodně zavařil. Jako třeba u populárního seriálu Chalupáři.
Hlavní role v normalizačním seriálu Chalupáři ztvárnili Josef Kemr a Jiří Sovák. Zato Vladimír Menšík se tu objevil jen v podružnější roli řidiče autobusu Tondy Čiháka. I tak ale diváky opět zaujal a jeho řidič rozhodně nebyl nudnou postavou. Stejně jako celé natáčení s ním nebyla nuda.
Jednou po skončení natáčecího dne se prý několik členů štábu vydalo na hon na kance. Přišlo jim to jako dobrá zábava. Na začátku 70. let byli kanci na Příbramsku přemnožení, a tak nešlo o nic nezákonného. Navíc jim to navrhli místní myslivci z obce Višňová (v seriálu Chalupáři se jmenuje Třešňová). A tak vyrazili, včetně Vladimíra Menšíka.
Vladimír Menšík střílet nechtěl
Nejlepší trofej nakonec získal právě Menšík. Vystřelil a kanec pohybující se po louce v tu ránu padl. Namísto radosti ale Vladimír Menšík hodně posmutněl. Prý schválně mířil mimo a kance vůbec trefit nechtěl. Svého činu velmi litoval a skoro si nad ním zoufal.
„Byl z toho úplně špatnej a styděl se,“ řekl pro Blesk jeden z místních pamětníků. Ale už se nedalo nic dělat a ve vesnici nastaly kančí hody. Kanec byl se šípkovou omáčkou, se zelím a dokonce prý i načerno. Všichni si na něm pochutnávali – kromě Vladimíra Menšíka. Ten se prý zařekl, že ho jíst nebude.
Na připomínku téhle památné události v místní hospodě zůstala kančí hlava. A je to právě ta z Menšíkova kance. Právě v hospodě měl prý televizní štáb svou základnu, takže bylo logické umístit ji právě sem – ostatně Menšík se o ni jakožto o svou loveckou trofej rozhodně nehlásil.
Trable s řízením autobusu
Ačkoliv je veřejným tajemstvím, že Vladimír Menšík hodně a rád pil alkohol, není zřejmé, že by k této nešťastné události došlo právě „pod vlivem“. V Chalupářích navíc režisérovi prý nedělal problémy ani tak s pitím, jako spíš s řízením.
Od jeho role řidiče autobusu se totiž samozřejmě očekávalo, že bude umět řídit. Ačkoliv v seriálu vozí lidi, tak ve skutečnosti za volantem vozidla plného lidí neměl sedět on. Nicméně, štáb od něho očekával, že přijde na místo řidiče, nastartuje a bude se tvářit, že jede. Což byl ale kámen úrazu.
Menšík totiž tvrdil, že jen co si sedne za volant, točí se mu hlava. Měl předtím chodit i na školení pro řidiče autobusu, aby si osvojil základy, ale objevil se tam prý jen jednou. Takže ve finále si při natáčení utrhl pěknou ostudu. A všechny záběry v autobusu za něj natočil dublér – skutečný profesionální řidič.
Menšík si s tím ale prý hlavu příliš nelámal. Raději dál holdoval alkoholu a cigaretám. Svého času jich údajně vykouřil až 80 denně. „Kouřil jsem americké cigarety v domnění, že jsou zdravější. Nebýt nemocný, tak bych kouřil pořád,“ přiznal Menšík ke konci života v televizním rozhovoru.
Právě v 70. letech ho navíc hodně trápilo astma, kvůli kterému častokrát skončil i v péči lékařů. A ti ho neustále hlídali. Nepřidalo tomu samozřejmě ani kouření, ani jeho záliba v pití. Přesto ho jeho kolegové měli rádi a brali ho s velkou úctou. Když předčasně zemřel, byla to pro všechny obrovská rána.
„Nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík – a lidé se smějí,“ prohlásil o něm tehdy Jiří Sovák, který si s ním zahrál mimo jiné právě v Chalupářích. A Menšíkovy Silvestry a další pořady diváky baví dodnes – i 36 let od jeho smrti.
Zdroje: lifee.cz, blesk.cz, csfd.cz