Superlov: Doktor Vševěd přiznal své slabiny. Neumí řídit a problém mu dělají i další triviální činnosti
Možná jste se vy sami kolikrát podivili, co všechno historik Jiří Martínek alias Doktor Vševěd ví. Jak je možné, že má tak rozsáhlé všeobecné znalosti a dokáže na všechno s přehledem odpovědět. Avšak každý z nás má svou „Achillovu patu“ – a platí to i o obávaném Lovci.
Jiří Martínek pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR, vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a rovněž se věnuje i popularizaci vědy. Je také autorem několika turistických průvodců a dětských knih. Výčet jeho dalších aktivit a životních zkušeností je však daleko obsáhlejší.
Přezdívku Vševěd si Martínek vymyslel sám
Když produkce TV Nova Jiřího kontaktovala, aby se účastnil vědomostní soutěže, byl zrovna na dovolené. Po další telefonní urgenci Jiřího konečně dostali na casting, kde absolvoval kamerové zkoušky a vědomostní testy.
Už na fakultě Martínkovi přezdívali Databanka ČTK a když se rozhodovalo, jak se bude Jiřímu přezdívat v pořadu Na lovu, bylo jasno. „Přezdívku jsme si měli vybrat sami. Zkusil jsem něco jako Živá encyklopedie. S tím jsem však neuspěl, a tak přišel Vševěd,„ vzpomínal na začátky svého nástupu do TV Nova Martínek pro jeden rozhovor.
V povídání pro ujep.cz se také Jiří rozpovídal o tom, jak ho lidé poznávají. „Bylo důmyslně vymyšleno, jak budu na obrazovce vypadat. Jednak proto, abych nebyl poznat na první pohled, jednak proto, abych vypadal líp než ve skutečnosti. Teď jsem byl na obědě a slečny od vedlejšího stolu se chtěly se mnou vyfotit. Možná je to i tím, že můj charakteristický hlas vyměnit nejde. Rád bych mluvil srozumitelněji. Ale špatně slyším a nejsem schopný zachytit, jak rychle mluvím. Omlouvám se, že moc drmolím, ale prostě se neslyším.“
Cizí jazyky mi nejdou, přiznal Vševěd
Abyste mohli vyhrát milion korun, musíte v Superlovu projít přes Lovce. Není divu, že největší strach mají soutěžící právě z Doktora Vševěda, který v soutěži předvádí ohromující vědomostní výkon. „Nejdou mi cizí jazyky a ve škole jsem měl problém i s výtvarnou výchovou nebo pracovkama,„ přiznal Martínek pro Super.cz. „Nešla mi ani matematika, hlavně geometrie a fyzika,„ doplnil.
V rozhovoru pro pragmoon.cz navíc Vševěd přiznal, že není ani technický typ. „Neřídím auto. Řidičák sice mám, ale použil jsem ho asi před třemi lety. Ve značkách se vyznám, ale jak funguje auto? Poznám tachometr a podívám se na budíky, to je maximum.“ Jak se tedy zdá, Vševěda bychom mohli lehce nachytat na otázkách týkajících se motorismu nebo techniky.
Problém se ale sem tam objeví i v dalších odvětvích otázek. „Medicina a biologie. Tam to taky není úplně ono a vaření rovněž není moje silná stránka. Na to tam máme jinou specialistku,“ přiznal se Martínek s odkazem na kolegyni Belladonnu, která podle něj zvládne uvařit úplně všechno.
V celebritách se kupodivu vyzná
Pokud byste si mysleli, že slabinou Vševěda bude moderní hudba nebo světové celebrity, jste na omylu. Jiří si totiž každý den čte po cestě do práce noviny. V tramvaji je dokáže přelouskat za jednu cestu a dle svých slov se dostane i k bulváru. Tím má dokonalý přehled o všech možných celebritách a jejich tvorbě i soukromí.
Historik má i velice dobrou paměť na fakta. Dokáže si zpětně vybavit informace, o kterých třeba jen okrajově slyšel. Někdy si z novin zapisuje na papír důležité zprávy. Tyto sepsané archy pak pečlivě přenáší do počítače, kde na ně má určenou speciální složku. Informace pak používá k přednášení nebo přípravě na výuku.
Vrcholem manuální práce je pro Martínka smontování poličky
Přísloví Čím je člověk chytřejší, tím je méně použitelný sedí na Vševěda dokonale. Jak sám přiznal, vrcholem jeho manuální práce bylo sestavení skříňky podle návodu, a tím jeho zručnost končí. Že by měl něco opravit nebo smontovat je dle jeho slov nemožné. Je tedy pravděpodobné, že bychom jako soutěžící mohli Martínka v Superlovu nachytat na otázky týkající se i stavitelství nebo ručních prací.
Zdroje: ujep.cz, super.cz, tvnova.cz, pragmoon.cz