Sušíte bylinky? Vyhněte se těmto chybám, jinak o ně přijdete
O mocné léčivé síle bylinek věděli již dávní předkové. Dnes se spousta blahodárných efektů jen nadále potvrzuje různými moderními studiemi. Pozitivní vlivy na zdraví však nejsou jediným důvodem, proč bylinky konzumuje celá řada lidí. Dokážou totiž ještě posloužit jako perfektní dochucovadlo.
Problém může nastat, když chcete čerstvé bylinky uchovat na delší dobu. Pokud totiž s těmito dary od samotné matky přírody nebudete zacházet správně, mohou snadno přijít o svou intenzivní lahodnou chuť. Navíc by se z nich mohly vytratit i důležité živiny. Jak tedy bylinky uchovávat, aby nenastaly zmíněné negativní scénáře?
Tradičním způsobem je sušení
Mezi nejtradičnější způsoby konzervace bylinek patří sušení. Jenže i při této činnosti můžete udělat několik chyb. Jednou z nich je například nevhodný čas sklizně. Sklízet byste měli nejlépe tehdy, když krajině vládne dopoledne, které je zalité slunečními paprsky. Taktéž vezměte v potaz, zda předchozí den nebo v noci nepršelo. Pointou je, že by bylinky měly být před samotnou sklizní co nejvíce suché.
Nakonec je na řadě otázka, jakým způsobem je vhodné bylinky usušit. Máte na výběr z několika variant. Mezi nejčastěji volené patří:
- Sušení bylinek na vzduchu
- Sušení bylinek v klasické troubě
- Sušení bylinek v mikrovlnce
- Sušení bylinek v sušičce
Sušení bylinek na vzduchu
Patrně nejsnadnější metodou je sušení na vzduchu. Tento způsob je zároveň velmi šetrný.
Jak na to: Nasbírané bylinky shromážděte do malých svazků. Následně je svažte provázkem a pověste do místnosti, ve které se drží sucho. Nemělo by na ně zároveň dopadat přímé sluneční záření – jinak by mohly ztratit svou výraznou chuť. Světlu se však nemusíte vyhýbat úplně.
Co se teploty vzduchu týče, optimálně byste ji měli udržovat mezi 20 až 30 stupni Celsia.
Místnost, v níž bylinky sušíte, by měla být v neposlední řadě pravidelně větraná.
Ideální může být tedy například půda či kůlna, ale nemusíte se bát ani dětského pokoje či obýváku. Vyhněte se naopak koupelně nebo místnosti, ve které máte akvária. Zkrátka se orientujte podle výše zmíněných kritérií.
Sušené bylinky choďte pravidelně kontrolovat, aby se nepřesušily. Pokud je budete sušit příliš dlouho, mohou ztratit živiny a chuť.
Sušení bylinek v klasické troubě
Pokud chcete bylinky sušit v klasické troubě, musíte být velmi obezřetní. Tato metoda nepatří k těm nejšetrnějším. Proto musíte dodržovat základní pravidla.
Jak na to: Předehřejte troubu maximálně na 40 stupňů Celsia, ideální je však 30 stupňů. Vyložte plech pečícím papírem a následně na něj naskládejte nasbírané bylinky. Proces sušení byste měli zastavit po 2, nebo maximálně 3 hodinách. V průběhu procesu bylinky pravidelně kontrolujte. Alespoň párkrát je obraťte, ale buďte velmi opatrní.
Sušení bylinek v mikrovlnce
V neposlední řadě si můžete na pomoc přizvat mikrovlnnou troubu.
Jak na to: Bylinky rovnoměrně rozložte, nastavte mikrovlnku na co nejnižší výkon a zapněte. Ze začátku sušte ve velmi krátkých intervalech, které by neměly přesahovat 20 vteřin. Po každém intervalu bylinky zkontrolujte. Je-li to potřeba, proces opakujte. Sušení jednotlivých várek by mělo každopádně trvat po sečtení všech intervalů maximálně 2 až 3 minuty.
Sušení bylinek v sušičce
Další možností je sušení v sušičce. Tento způsob byste měli rozhodně preferovat, pokud sušičku vlastníte. V porovnání se sušením v klasické troubě nebo mikrovlnce se jedná o mnohem šetrnější metodu. Sušení na vzduchu je zase mnohem pomalejší.
Jak na to: V tomto případě stačí, abyste dodržovali doporučení výrobce. Doporučená teplota se nicméně obvykle pohybuje kolem 40 stupňů Celsia. Doba sušení se může lišit dle typu sušičky a bylin.
Zdroje: nkz.cz iprima.cz bylinky.info