Sympaťák Mahoney z Policejní akademie zmizel z obrazovek. Neuvěříte co dělá teď
Filmový snímek Policejní akademie se stal fenoménem, snad neexistuje nikdo, kdo by tuto legendární komedii neviděl. Přehlédnout v ní rozhodně nešlo ani oblíbeného seržanta Mahoneyho. Ten však po úspěšné filmové sérii zmizel z obrazovek.
Kudrnatý sympaťák se šibalským úsměvem okouzlil nejednoho filmového diváka, nebo spíše divačku. Stal se totiž idolem dívčích srdcí. Hlavní role prostořekého policejního kadeta a následně policisty, kterou si zahrál v prvních čtyřech dílech Policejní akademie, z něj udělala hvězdu.
Z nevýrazného komparzisty opravdový herec
Herec Steve Guttenberg se narodil 24. srpna 1958 do židovské rodiny elektrotechnika a asistentky na chirurgii. Víra ovlivnila i jeho život, chodil do hebrejské školy v synagoze. Už na střední škole prošel několika hereckými kurzy a začal sbírat své první divadelní zkušenosti. Poté nastoupil na univerzitu a již během studia dostal nabídku na působení v reklamě. Protože tušil, že se jedná o příležitost, který by ho mohla dostat do povědomí široké veřejnosti, přijal ji. V reklamě na KFC hrál po boku plukovníka Sanderse. Díky ní pak dostával opravdu jednu nabídku za druhou a z nevýrazného komparzisty se stával opravdový herec.
Osudová Policejní akademie
Původně to však na žádnou hvězdnou kariéru nevypadalo. Rodiče ho viděli jako úspěšného lékaře, Steve se však vzhlédl v jeho kmotrovi, známém hollywoodském herci Michaelu Bellovi. Začátky pro něj ale nebyly jednoduché, agent mu dokonce řekl, že není ani talentovaný, ani hezký a vysmál se dokonce i jeho jménu, které prý pro úspěch není stavěné. V té době bylo běžné, že si umělci s židovsky znějícími jmény brali pseudonymy. Guttenberg si z toho ale nic nedělal a dál chodit na konkurzy. K prvním výraznějším filmům patří thriller Hoši z Brazílie z roku 1978. Přestože role přicházely, na tu hlavní si musel ještě pár let počkat. Konkrétně do roku 1984, kdy přišel čas jeho největší slávy.
Mahoneyho nic nepřekonalo
Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1984, když získal jednu z hlavních rolí v ulítlé komedii Policejní akademie. Zahrál si rebela, divokého, roztržitého a velmi neposlušného Carayho Mahoneyho, který dostane ultimátum: musí nastoupit buď jako student na policejní akademii, nebo půjde za přestupky do vězení. Zvolí si první možnost, plánuje však, že se tam dlouho neohřeje.
Tento snímek Guttenbergovu kariéru pořádně rozjel, v té době šel doslova z filmu do filmu a patřil k nejvytíženějším hercům Hollywoodu. Objevil se ještě v dalších třech dílech série a zazářil i v dalších filmech, k těm nejznámějším patří klasická sci-fi komedie Číslo 5 žije nebo americký remake film Tři muže a nemluvně. Že neměl jen komediální talent, pak prokázal ve výborném thrilleru Okno z ložnice. Tato role ale bohužel patří k jeho posledním úspěšným, další filmy již nedosahovaly takové kvality a s příchodem devadesátých let Guttenbergova hvězdná etapa pomalu končila.
A sláva pomalu upadala…
Na nedostatek práce si však přesto nemohl stěžovat. Točil několik filmů ročně, žádný z nich ale nestojí za zmínku. A to přitom patří k hercům, který diváky okouzluje nejen v televizi, ale i v divadlech či na Brodwayi. Měl však bohužel tu smůlu, že upadl do škatulky sympatických rošťáků a nedokázal zazářit sám o sobě. Jeho obsazení do hlavní role tak neznamenalo jistý hit, protože jeho velké projekty byly vždy o kolektivním hrdinovi. Postrádal zkrátka velké herecké komediální sólo. Přesto však na film nezanevřel, objevil se třeba v Turbotarantuli nebo čtvrtém díle Žraločího tornáda, dále v několik televizních seriálech, kde hrál vedlejší role. Teď to ale vypadá, že chytá druhý dech. Objevil se třeba v několika epizodách sitcomu Goldbergovi, chystá se také dramatický seriál Paper Empire či očekávaný televizní film How to Murder Your Husband. Herec se ale vzhlédl také v charitě, angažuje se především v organizacích pro bezdomovce a mladé lidi.
Zdroj: medium.seznam.cz, kinobox.cz, zena-in.cz