Tajemství Baťova kanálu: Vodní ráj Moravy, který musíte zažít!
Tento uměle vytvořený vodní kanál na Slovácku je mistrnou ukázkou předválečného inženýrství. Navíc je spojený s jménem geniálního podnikatele, kterého obdivuje celý svět.
Ani hrady, ani zámky, rekordy v návštěvnosti trhá na Slovácku úplně jiná „památka“. Totiž unikátní vodní cesta, která v mnohém trumfne i legendární plavby po řece Vltavě či vodáky milované Ohři. Co na tom, že kritici namítají, že v okolí tohoto uměle vybudovaného kanálu, který vznikl za První republiky na popud jednoho z největších podnikatelů všech dob, se lze kochat tak maximálně kukuřičnými poli po jeho březích? A že vás tady komáři poštípou večer na hausbótu v přístavišti tak, že nebudete vědět, kam před těmi bzučícími vetřelci skočit. Pro ty, kteří se touto 53 kilometrů dlouhou vodní cestou vedoucí z Otrokovic do slovenské Skalice někdy projeli, je to od té doby zkrátka srdcovka.
Jedinečný vodní dopravní a rekreační systém
Tento důmyslný systém kanálů, zdymadel a propojení s řekou Moravou spojuje kulturní, historické a technické zajímavosti jižní Moravy a západního Slovenska. Od Výklopníku v Sudoměřicích, odkud se po vodní cestě dopravoval lignit z Ratíškovic do závodů v Otrokovicích a Zlíně, přes unikátní, ručně ovládané plavební komory, umělé kanály, různorodé mostní konstrukce a regulované úseky řeky Moravy. Až po historická města Uherské Hradiště či Strážnice, které nabízejí spoustu turistického vyžití. A navíc je to romantika, říkají ti, kteří zdejším rekreačním plavbám už propadli. I když je v posledních letech tento kanál čím dál víc frekventovanější, je tady prostě božský klid. A to i přesto, že se jím jen loni přepravilo 180 tisíc turistů. Řeč je o historickém Baťově kanále, známém také jako Průplav Otrokovice–Rohatec.
Přibude okružní trasa z Vnorov do Veselí nad Moravou
Baťák, jak se kanálu s oblibou říká, je jedním z mála českých vnitrozemských vodních kanálů, které jsou dodnes provozuschopné. V některých úsecích navíc kombinuje kanál vodní cestu s tokem řeky Moravy, což je neobvyklé řešení. I proto je jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů jižní Moravy v hledáčku státu. Ten chce jeho oblibu ještě upgradovat, a dvojnásobně navýšit počet vodních turistů. Už koncem loňského roku avizoval, že v příštích letech do něj hodlá „napumpovat“ další dvě miliardy korun. K nedávno kompletně zrekonstruovanému přístavu ve Veselí nad Moravou přibude v roce 2026 nová plavební komora v Hodoníně. Díky ní se trasa pro čluny, lodě či oblíbené hausbóty prodlouží o dalších sedm kilometrů. Ředitelství vodních cest zaplatí za komoru 340 milionů korun. Investice zahrnují i rozšíření dvou stávajících přístavišť, a to v Rohatci a v Hodoníně. Právě tam vyroste rekreační přístav pro navýšenou kapacitu 80 lodí za 280 milionů korun.
Výtah pro lodě či transbordér
Nově budou moci lodě absolvovat také devítikilometrovou okružní plavbu mimo hlavní kanál. Díky zdvihadlu, které nemá v Česku obdoby, spojí už v roce 2027 s pomocí jakéhosi výtahu pro lodě Vnorovy s Veselím nad Moravou. Právě tam vodním turistům poslouží svým zázemím největší rekreační přístav v Česku pro zhruba 80 lodí. A v plánu je i transbordér, tedy lávka pro pěší a cyklisty přes řeku Moravu v přístavišti ve Vnorovech. Alespoň částečně se tak naplní odkaz světoznámého obuvníka Tomáše Bati, který svými vizionářskými projekty podporoval inovace v průmyslu, sociální oblasti i rozvoj infrastruktury. Možná by byl překvapený, že jeho někdejší nápad vybudovat vodní kanál je dnes živým dokladem toho, jak krásně jde industriální dědictví spojené s jeho jménem proměnit v moderní turistickou atrakci. Kanál totiž umístil do malebné krajiny jižní Moravy, podél lužních lesů a vinic, což z něj činí atraktivní místo pro cykloturistiku i pěší turistiku.
Na víno do starobylých Petrovských Plží
Pravidelné výlety na výletních lodích, jednodenní výlety na motorových člunech, vícedenní dovolené v kajutových lodích, kanoe, kajaky, rafty, pronájem lodi Ad Fontes na firemní či rodinné akce, ale i plavby vlastní lodí. To vše Baťův kanál nabízí. A pak je tady to všudypřítomné víno, které prostě musíte ochutnat. Nezapomeňte, že jsme na moravském Slovácku. Jen asi 3 kilometry z přístavu v Petrově, kde se na vodě houpe stylová plovoucí kavárna, můžete se skleničkou v ruce projít historický areál Petrovských Plží. Jedinečných slováckých vinných sklípků s typickou modrou podrovnávkou a slováckými ornamenty, které mají kořeny až v 15. století. Tento nejhodnotnější dochovaný celek lidových vinařských staveb na Moravě byl již v roce 1983 vyhlášen vůbec první vesnickou památkovou rezervací v České republice.
Zdroje: www.batacanal.cz, www.novinky.cz, novinykraje.cz, www.idnes.cz/brno, www.lideazeme.cz