Tajemství čerstvého stromku: Na co si dát pozor při koupi i doma
Vánoce se blíží nemilosrdným tempem a s nimi i povinnost každého z nás zajistit si do domácnosti pěkný vánoční stromek. Mnozí z nás se však potýkají s tím, že stromky, které zakoupí, moc dlouho nevydrží. Toto je velkým problémem zvlášť, pokud koupíte stromek s velkým předstihem před samotným štědrovečerním datem. Jak tedy postupovat, aby stromeček vydržel co nejdéle? A čeho si všímat přímo u samotné koupě?
Mnozí z nás budou jistě na poslední chvíli shánět stromek pro svou domácnost. Ideálně pak chceme nějaký pěkný, který by nám i rodině udělal radost. V tomto ohledu je důležité vybrat ten pravý stromek, který na první pohled působí, že nějakou dobu vydrží. Nemůžete však spoléhat jen na životnost stromku. Existují způsoby, pomocí kterých jeho životnost můžete prodloužit. A odměnou vám bude pěkné domácí zátiší se zdravě vypadajícím stromkem.
Začátkem je výběr stromku
Ze všeho nejdříve je tedy potřeba začít přímo výběrem samotného stromku. V tomto ohledu existuje hned několik věcí, na které je vhodné si dávat pozor. Rozhodně je vhodné kupovat spíše od menších, lokálních prodejců. Zajistíte si tím, že stromek bude čerstvější a zároveň pro vás bude jednodušší si jeho čerstvost ověřit.
Při koupi se pak dívejte na kvalitu jehlic stromku. Ty by měly mít živou barvu, neměly by být suché a na dotyk opadávat. Dalším faktorem je kvalita větví, které by neměly být zlomené či jinak poškozené. Po zakoupení si stromek nechte samozřejmě zabalit, abyste minimalizovali riziko poškození během přepravy.
Zároveň při koupi nezapomeňte upozornit prodejce na to, aby přizpůsobil průměr kmínku otvoru vašeho stojánku, do kterého bude stromek umístěn. Ušetří vám to spoustu práce a starostí.
Nepodceňujte skladování
Poté, co jste stromek zakoupili, je důležité vybrat místo pro jeho skladování. Toto je obzvláště důležité, když do Vánoc zbývá ještě vícero dní, během kterých může stromek chřadnout a oschnout.
Stromek je vhodné umístit na chladné, nepříliš prosvětlené místo. Ideální je pak stromek umístit venku, takže pokud vaše domácnost disponuje balkonem, máte výhodu. Neprosvětleným místem pak není myšleno vyloženě sklepení, kde by stromek mohl plesnivět. Je však důležité ho neumisťovat někam, kam dopadá přímý sluneční svit. I zimní slunce totiž dokáže stromek vysušit.
Způsob instalace a výběr místa je důležitý
Štědrý večer se blíží a vy chcete svůj stromek již umístit, abyste ho stihli ozdobit. Kam s ním? Rozhodně ho chcete umístit někam, kde bude mít dostatek světla dopadajícího přes okna. Stromek by neměl být umístěn v místě, kde sálá přílišné teplo. Proto je vhodné stromek umístit alespoň jeden metr od jakéhokoliv radiátoru, aby netrpěl.
Samotná instalace je také důležitá. Před tím, než stromek umístíte do stojánku, je vhodné uříznout z kmínku alespoň dvoucentimetrový plátek. Obnažený kmen tak bude schopnější vstřebávat vlhkost, což životnost stromku prodlouží. Co se týče stojánku, je samozřejmě nejvhodnější použít stojánek, do kterého lze nalít vodu a to ideálně pět litrů. Stromek se seříznutým kmínkem tak bude moci vodu pít a vydrží déle.
Jak o stromeček pečovat a jak se ho zbavit?
Stromek je zakoupen, umístěn a ozdoben. Jak o něj tedy pečovat v průběhu jeho sloužení? Kontrolujte, že v místnosti nejsou přílišné výkyvy teploty, které by stromek nemusel dobře snášet. Zároveň je pak vhodné vzít jednou za den či dva rozprašovač s vodou a stromek ze všech stran mírně ostříkat. Vlhkost bude jehličkám svědčit a zachovají si čerstvost o něco déle. V případě použití stojánku s vodou pak vodu občas dolijte, aby měl stromek co pít.
Poté, co role stromku skončí, je vhodné se zamyslet i nad vhodným způsobem likvidace. Většina z nás stromek jednoduše vyhodí před dům, kde ho opře k popelnicím a čeká na zásah popelářů. Ulice jsou pak ale mnohdy stromků zcela plné. Pokud chcete být šetrní, je vhodné stromek zkompostovat pro vlastní účely, nebo ho odvézt do sběrné stanice, která bývá v každé vesnici či městě alespoň jedna.
zdroje: zena.aktualne.cz jaktak.cz pribram.cz