Tajemství japonské dlouhověkosti. Tento čaj pijí každý den
Japonsko je velmi známé pro dlouhověkost svých obyvatel. Podle údajů z roku 2023 se průměrný Japonec dožije úctyhodného věku 84 let. Tato statistika dělá ze země vycházejícího slunce (jak zní takřka doslovný překlad slov, z nichž je název tohoto státu složen) zemi s nejvyšším průměrným věkem dožití.
Mnoho odborníků i zástupců laické veřejnosti se proto přirozeně ptá, čím je tento fenomén způsobený. Důvodů ve skutečnosti existuje hned několik. Kromě aktivního životního stylu plného chůze, bojových umění nebo skupinových cvičebních lekcí hraje významnou roli taktéž jídelníček. Japonci zpravidla konzumují velké množství ryb, mořských plodů, kvašených potravin, rýže a všech možných druhů zeleniny. Navíc se většinou nepřejídají, neboť jsou zvyklí na malé porce. V neposlední řadě si pak často dopřávají zelený čaj. Nejpopulárnějšími variantami jsou čaje sencha a matcha. Právě matcha disponuje celou řadou pozitivních účinků na lidské zdraví.
Historie čaje matcha je úzce spojená (nejen) s Japonskem
Dějiny čaje matcha, tak jak ho známe dnes, se začaly psát již před několika staletími. První důvěryhodné zmínky o něm pocházejí ze 12. století. O vzestup tohoto daru se v Japonsku zasloužil mnich Mjóan Eisai, který jej začal pěstovat a zavedl jeho obřadné pití. Seznámil se s ním na cestě v Číně, kde se věnoval studiu takzvaného učení Zen. Od té doby se matcha začala běžně používat v čínských klášterech Chan a japonských Zen.
Poptávka po matche následně neustále rostla. Proto Japonsko začaly obsazovat stále další zahrady, kde se pěstovala. Jenže pěstitelé z některých nových zahrad došli k zjištění, že jejich čaj nedosahuje takových kvalit jako ta, kterou pěstovali mniši u chrámů. Po usilovném bádání zjistili, proč tomu tak je. U chrámu totiž bránil les slunečním paprskům proniknout až k čajovým keřům, což mělo příznivý vliv na kvalitu čaje. Z toho důvodu začali budovat dřevěné konstrukce se slaměnými střechami, které bránily slunečnímu záření v průniku až k čajovým keřům. Navíc bylo prostřednictvím slaměných střech možné regulovat sluneční záření tak, aby dosahovalo optimálních hladin. Díky tomuto vynálezu přivedli pěstitelé z oblasti Kjóto matchu takřka k naprosté dokonalosti.
Na závěr nutno podotknout, že podle některých zdrojů se matcha používala již v 8. nebo 9. století, ale tehdy ještě nedisponovala svou dnešní práškovou podobou. Vyráběla se spíše ve formě malých čajových cihel nebo koláčků.
Čaj matcha je takřka synonymem pro tekuté zdraví
Jak bylo již zmíněno, matcha se může pyšnit nespočtem pozitivních účinků na lidské zdraví.
- Zlepšuje koncentraci a další kognitivní schopnosti – Matcha obsahuje kofein a L-theanin. Asi není třeba se rozepisovat o povzbudivých účincích kofeinu, avšak L-theanin tolik známý není. Jedná se o látku, která může mít blahý vliv na různé látky v mozku – například dopamin nebo serotonin. Podle některých studií má pozitivní vliv na reakční dobu, pozornost a paměť.
- Obsahuje potenciálně protirakovinné látky – V čaji matcha se nachází spousta antioxidantů. Bohatý je pak obzvláště na takzvané katechiny. Některé z nich se intenzivně zkoumají pro své potenciálně protirakovinné účinky.
- Podporuje činnost srdce – Některé studie naznačují, že pití zeleného čaje pomáhá chránit před onemocněním srdce a cév. Vztahuje se to i na matchu.
- Pomáhá při hubnutí – Matcha údajně podle několika výzkumů dokáže zrychlovat metabolismus, čímž napomáhá hubnutí. Tím teoreticky snižuje riziko celé řady dalších onemocnění, neboť obezita je jedním z faktorů, jenž zapříčiňují zdravotní problémy.
Zdroje: medlicker.com pubmed.ncbi.nlm.nih.gov zdravopedie.cz