Tajemství lepšího spánku? Vyzkoušejte tento jednoduchý čaj
Klidná mysl a zdravý spánek jsou neodmyslitelně propojeny. Budete-li neklidní, bude se vám hůře usínat, a pokud budete špatně spát, nebudete na tom psychicky ani fyzicky nejlépe. Jedná se tedy o začarovaný kruh, který je vhodné rozetnout.
Mnoho lidí dnes (nad)užívá prášky na spaní či na uklidnění, jež se často souhrnně označují jako hypnotika. Pokud trpíte nespavostí, nebo vás sužuje duševní neklid, což jde obvykle ruku v ruce, můžete vyzkoušet i některé bylinky. Patří mezi ně i heřmánek, který je někdy označován jako nejúčinnější zklidňující rostlina na Zemi. Připravit si z něj přitom můžete např. čaj, který chutná dětem i dospělým. Jeho účinky navíc mohou být mnohem širší.
Heřmánkový čaj pro zklidnění a lepší spánek
Používání heřmánku jako bylinného léku je známé od starověku, pravděpodobně je však ještě starší. Jeho účinky přitom potvrzují i moderní vědecké výzkumy, takže zřejmě bude používán i v budoucnu. Tato rostlinka obsahuje různé bioaktivní fytochemikálie, které mají rozličné terapeutické účinky. Vyskytuje se v ní např. apigenin, což je flavonoid, který se váže na určité receptory v mozku. Výzkumy přitom dokázaly, že může mít tlumivé účinky na centrální nervovou soustavu (CNS).
Díky tomuto působení je tedy heřmánkový čaj možné vyzkoušet při nespavosti. Existuje rovněž studie z roku 2019, která říká, že heřmánek po dvou až čtyřech týdnech způsobil zmírnění příznaků u osob s generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD). Mluví se o něm navíc i v souvislosti s kladnými účinky na depresivní stavy. Zdá se tedy, že na jeho zklidňujících vlastnostech něco bude. Musíme ovšem doplnit, že je potřeba učinit více studií pro potvrzení vlivu (nejen) na spánek a psychiku.
Upozorňujeme: ačkoli nejsou výše zmíněné účinky heřmánkového čaje stoprocentně prokázány, nic nezkazíte, budete-li jej pít, pokud potřebujete zklidnit či máte problémy s usínáním. Při delších potížích tohoto typu nicméně určitě doporučujeme navštívit lékaře.
Další pozitivní účinky heřmánkového čaje
V souvislosti s heřmánkem se nehovoří „pouze“ o zklidnění mysli a lepším spánku. Vědecké studie totiž ukazují, že zdraví může prospívat i dalšími způsoby. Proč byste jej tedy měli minimálně vyzkoušet?
- Některé studie ukazují, že by heřmánkový čaj mohl kladně působit na trávení. Konkrétně se hovoří např. o pozitivním vlivu na průjmy.
- Daný nápoj může být vhodným doplňkem i při diabetu mellitu, tedy při cukrovce. Samozřejmě ale neslazený.
- Obsažené látky by mohly organismu pomáhat snižovat „zlý“ LDL cholesterol, jehož přítomnost v těle ve zvýšeném množství může mít fatální následky.
- Existují zprávy, že by heřmánek mohl podporovat imunitu, tedy obranyschopnost organismu.
- Heřmánkový čaj bývá doporučován i při bolestech v krku.
- Tato bylinky obsahuje hodně antioxidantů, takže působí proti vlivu volných radikálů.
- Dle některých výzkumů by obsažené látky mohly zmírnit úzkost a nepohodlí způsobené premenstruačním syndromem (PMS).
- Některá slibná zjištění vědců dokonce ukazují, že by výše zmíněný apigenin mohl škodit rakovinným buňkám, a to např. při rakovině prsu, kůže nebo prostaty.
Jak si heřmánkový čaj připravit?
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) roste na celém území České republiky. Sušené květy si navíc můžete bez problémů pořídit v mnoha obchodech. Postup přípravy čaje je přitom velmi jednoduchý. Jak na to?
- Do hrnečku nasypte 1 až 2 lžičky sušeného heřmánku.
- Poté je zalijte vroucí vodou.
- Výsledný nálev nechte zhruba čtvrt hodiny louhovat.
- Heřmánkový čaj je možné dochutit např. medem či citrónem.
Tip na závěr: někteří lidé hovoří o tom, že heřmánek účinkuje rovněž zevně. Může mít tedy kladný vliv i na zdraví pokožky. K dispozici ostatně máte různé kosmetické produkty s touto bylinkou. Z jejích květů si navíc můžete sami doma vytvořit léčivý obklad či z nich učinit přísadu do koupele.
Zdroje: MedicalNewsToday, National Library of Medicine, Healthline