Tajemství těch nejkřupavějších bramboráků je v mouce: Kterou je potřeba použít?
Bramboráky patří k typickým českým jídlům. Jsou chutné, konzumovat se dají klidně i samotné a jejich příprava je neskutečně snadná. Přesto ale při jejich tvoření můžete udělat různé chyby, které vaše snažení totálně zazdí. A tou hlavní bývá výběr nevhodné mouky.
Pokud vyrazíte do supermarketu, setkáte se se třemi typy mouky – hladkou, polohrubou a hrubou. Každá se hodí na něco úplně jiného a je dobré mít doma po ruce všechny tři. Až se dáte do vaření, pečení a smažení, je ale potřeba ohlídat si, po které saháte. Jeden typ je například skvělý do houskových knedlíků, zatímco jiným úžasně zahustíte každou omáčku. Ale jak je to s těmi bramboráky?
Pokud byste na toto téma rozvinuli debatu se svými přáteli, asi budete překvapeni pestrým spektrem odpovědí. Někdo dělá bramboráky zásadně z hladké mouky, aby je dobře slepila a držely pohromadě. Jiní ale sází na polohrubou mouku, která je také v kombinaci s brambory a vejci dost dobře použitelná. A hrubá mouka? Ano, někdo dělá bramboráky dokonce i z tohoto typu.
Správná mouka do bramboráků
Teoreticky tak neuděláte chybu, ať sáhnete po mouce jakékoliv hrubosti. Bramboráky se vám mohou povést s každou. Ale výběr mouky může hodně ovlivnit jejich konzistenci, tuhost i to, jak dobře/špatně se vám budou smažit a otáčet. Výběr mouky má také velký vliv na to, kolik jí nakonec budete muset použít – některé stačí méně, jinou musíte hodně přisypávat.
Aby se vám bramboráky zaručeně povedly, byly dobré, voňavé a netrhaly se, je proto lepší vsadit na jistotu. A vědět, která mouka vám udělá nejlepší službu. A je jí polohrubá mouka. Už z jejího názvu plyne, že není tak hrubá, ale ani jemná. Je to takový zlatý střed, který je použitelný do většiny receptů.
Polohrubá mouka vám těsto na bramboráky dobře spojí, nemusíte jí používat přespříliš (pak by chutnaly víc moučnatě než bramborově), ale nestane se vám s ní, že by se rozpadaly. Chce to jen trochu trpělivosti, než se z kombinace nastrouhaných brambor, vajec a mouky s přidaným kořením stane skutečné těsto.
Pokud teprve s vařením začínáte a nemáte příliš zkušeností, mohla by vám ale polohrubá mouka nadělat trochu vrásek na čele. Proto je pro začátečníky lepší sáhnout po hladké mouce. Ta působí trochu jako lepidlo a najemno nastrouhané brambory k sobě dokonale spojí. Nic s ní nemůžete zkazit, ale ani tady se nevyplatí přehánět to s ní. Její velkou výhodou nakonec bývá, že bramboráky jsou díky ní nadýchanější a křehčí.
Jde to i bez mouky
Mouka je jednou ze základních složek receptu na klasické české bramboráky. Ale napadlo vás někdy, jestli by to šlo i bez ní? Kupodivu ano. Teoreticky ji můžete úplně vynechat a jen smíchat ostatní složky z receptu, načež budete smažit bramborové placičky.
Ale obdobně tak mouku můžete nahradit jinou surovinou. A nejlépe se k tomu hodí strouhanka. Může jít přitom jak o strouhanku z rohlíků či housek, stejně jako o chlebovou strouhanku. Ta je na bramboráky ještě lepší, protože jim dodá mnohem zajímavější chuť. Strouhanku přitom pomalu přisypávejte a těsto míchejte, dokud nebude dostatečně husté.
Strouhanka brambory spojí podobně dobře jako mouka, takže se nemusíte bát, že by se vám bramboráky při smažení potrhaly nebo že by se vám kvůli ní třeba připálily. A když už budete v tom experimentování, můžete zkusit nahradit i samotné brambory – nebo k nim jen přimíchat další surovinu. Skvělé jsou třeba cuketové bramboráky, přidat můžete nastrouhanou dýni hokaido, patizon a další tykvovitou zeleninu.
A když místo strouhanky použijete starší chleba a vynecháte brambory, máte rázem chlebové bramboráky, které jsou vynikající přílohou. Jejich příprava přitom probíhá úplně stejně jako u klasických, včetně typického koření.
Zdroj: vareni.cz, kucharkaprodceru.cz, toprecepty.cz