Tajemství ukryté v centru Prahy: Toto místo turisté ještě neobjevili
Spousta z nás si ráda zajede někam na pěkný výlet v rámci dovolené či víkendu. Často se však bohužel setkáváme s tím, že oblíbené výletní destinace jsou doslova zalidněny nepřeberným množstvím turistů, ať už z Česka či ze zahraničí. Málokdy je tak zážitek nakonec takový, jaký bychom chtěli. Koneckonců, kdo by se chtěl neustále prodírat davy cizích lidí a ve výsledku si nestihnout užít památky. Najdou se však i takové destinace, o kterých turisté zatím tolik neví, ale i tak překypují krásou a půvabem.
Určitě se vám to někdy stalo. Jeli jste na výlet a na místě jste ke své hrůze zjistili, že destinace je zaplněna obrovitým množstvím lidí. Někomu to nemusí být příjemné a proto je vhodné mít v repertoáru i takové destinace, o kterých víte, že se tam pravidelně přílišná množství lidí nenacházejí. Člověk ale často neví, kde hledat. Často máme tendenci koukat po takových místech v zahraničí. To však mnohdy není třeba, protože i naše končiny oplývají krásnými místy, o kterých turisté zatím tolik neví.
Vyšehradské sady a jejich historie
Počátky historie Vyšehradských sadů se datují až do 15. století, kdy se na místě nacházely vinice a zahrady kanovníků. V 17. století, v době vlády Habsburků, byla na tomto místě vystavěna opevněná citadela se zbrojnicí ve svém středu. Samotná podoba Vyšehradských sadů tak, jak vypadají dnes, pak byla ustanovena během 19. století. Opevněnou zbrojnici však bohužel v roce 1927 schvátil mohutný požár, který prý tehdejší Pražané sledovali až do noci.
Vyšehradské sady jsou ohraničeny celou řadou starých budov. Jedná se například o ojedinělé zbytky románského mostu, budovu starého purkrabství, starého děkanství či bazilika svatého Petra a Pavla. Na cestě mezi purkrabstvím a děkanstvím se pak nachází významný strom, konkrétně lípa srdčitá, která je nazývána jako Strom míru. Většina hranic parku je pak vyznačena hradbami, které se táhnou po obvodu a je z nich překrásný výhled na Prahu, zejména pak na její západní část.
Místo plné soch
Kromě klidu, starých budov a pěkných parků se ve Vyšehradských sadech nachází i umělecká potěcha pro oči. Od roku 1948 se zde totiž nacházejí tři sousoší Josefa Václava Myslbeka. Tato sousoší se původně nacházela na Vyšehradském mostě, kdy Myslbek v roce 1888 vyhrál soutěž o výzdobu mostu. Vyšehradský most byl však během druhé světové války poškozen bombardováním, takže po válce došlo k přesunutí soch právě do sadů. V roce 1977 sem pak bylo umístěno ještě čtvrté sousoší od stejného autora.
Každé sousoší je vyvedeno v nadživotní velikosti a zobrazuje vždy dvě postavy z české historie. Dvě sousoší jsou vyvedeny dle klasických českých pověstí, další dvě jsou pak vytvořeny na základě rukopisu královédvorského, který je dnes však již považován za falzifikát. Sousoší, která se zde nacházejí, jsou tedy následující:
- Libuše a Přemysl (1890) – bájní čeští vládci sídlící na Vyšehradě. Toto sousoší bylo během náletů nejvíce poškozeno.
- Ctirad a Šárka (1895) – hrdinové z pověstí o dívčí válce
- Lumír a Píseň (1888) – bájný pěvec vyveden v kontrastu vůči alegorii písně v podobě ženy s hudebním nástrojem
- Záboj a Slavoj (1892) – vůdci povstání Čechů proti německým vojskům
Procházka napříč krásou
Pokud se rozhodnete vydat se právě do Vyšehradských sadů, čeká vás jedinečný zážitek. Sady díky svému vyvýšenému umístění na ostrohu Vyšehradské skály umožňují nahlížet do pražské kotliny. Výškové členění z velké části ovlivnila výstavba barokní pevnosti a parky zde se nacházející pamatují doby Národního obrození. Mnohé stromy a stromořadí v těchto parcích jsou pamětníky právě z této části naší historie.
K historii českého státu se však vztahují i samotné vyšehradské vinice, stejně tak jako symbolika obsažená v květinových záhonech i kompozice samotných parků. Nacházejí se zde klidná přírodní zákoutí, která díky svému až skrytému umístění poskytují útočiště rostlinným a živočišným druhům, které by člověk našel spíše ve volné přírodě, než ve velkoměstě.
Kromě parků s dlouholetou historií oplývají Vyšehradské sady také vlastní kompostárnu, skalní step, školku okrasných rostlin, včelí úly nebo okrasné jezírko plné ryb. Pokud se sem tedy rozhodnete vydat, nejenom že se setkáte s velkým kusem naší historie, ale dost možná najdete i nějaké klidné zákoutí, kde budete obklopeni zelení moci rozjímat, daleko od ruchu každodenního života.
zdroje: encyklopedie.praha2.cz cs.wikipedia.org praha-vysehrad.cz