Tajemství úspěšných lidí: Jak si vybrat správné hobby
Většina lidí se snaží vyplnit své volno nějakou zábavnou aktivitou. Jenže může být velký rozdíl mezi zabíjením času a koníčkem. Člověk totiž zabíjí čas z nudy, zatímco hobby se věnuje pro potěšení. Přesto se najdou lidé, kteří tzv. neví, co by. Vybrat si vhodného koníčka ovšem může být jednodušší, než se zdá. Hobby se navíc během života mohou měnit, takže se nemusíte upínat k jednomu. Někteří psychologové ostatně míní, že zdravý člověk se nějaké aktivitě věnuje vždy jen po nějakou dobu a až se ji nabaží, přechází plynule k další. Jak si ale správně vybrat skutečně naplňující hobby?
Zvažte své časové a finanční možnosti
Časové možnosti jsou důležité. Člověk v důchodu má obvykle více času než člověk pracující, nicméně v tomto ohledu se liší také jednotlivé koníčky. Pokud se rozhodnete zaběhnout ultramaraton, trénink vám nezabere jen pár minut denně. Zároveň je nutné zvážit vaše finanční možnosti, protože některá hobby mohou být opravdu drahá. Budete-li si chtít založit herbář, příliš peněz neutratíte. Sbírka starých automobilů už ovšem může poněkud „nabourat“ rodinný rozpočet, nepatříte-li tedy mezi miliardáře.
Upozorňujeme: některé koníčky nejenže nemusí být finančně náročné, ale dokonce vám mohou nějakou tu „kačku“ vydělat. Za peníze lze např. blogovat či vytvářet videoobsah. Umíte-li nějaký cizí jazyk či hrát na hudební nástroj, můžete své znalosti předávat dál, a to ne zcela zadarmo.
Zamyslete se, zda vám vyhovuje kontakt
Pokud pracujete doma u počítače, možná vás budou zajímat koníčky mezi lidmi. Pracujete-li naopak mezi lidmi a s lidmi, zřejmě se budete chtít věnovat hobby, které bude tak trochu asociální. Ujasněte si tedy, zda by vás měl koníček zavést do společnosti, nebo byste chtěli být raději o samotě. Dnes už navíc není zase takový problém tato zdánlivě protichůdná přání propojit, a to konkrétně v online světě. Zde kolem sebe můžete mít spoustu lidí, byť zprostředkovaně, ale zároveň budete stále sami.
Doporučujeme: chcete-li vše podnikat se svým protějškem, najděte si takové hobby, které bude bavit vás oba. Důležité je pochopitelně o věcech mluvit, což platí univerzálně.
Zaměřte se na veškeré stránky své osobnosti
Cesta k nalezení vhodného hobby může (a měla by) vést skrze důkladnou sebereflexi. Možná svým současným životem některé stránky vaší osobnosti vyjadřujete a další potlačujete. Vhodný koníček tedy může být skvělou možností, jak osvobodit to, co příliš nevyjadřujete. Některé jedince mohlo v dětství a mládí bavit malování, ale již dlouho se mu nevěnují. Pak není nic jednodušší, než si koupit malířské plátno, barvy a štětce a osvobodit v sobě umělce. Vrátit se alespoň na chvíli ke svým dětským zájmům nemusí být od věci. Tento zdánlivý krok zpět vás může dokonce posunout dál.
Další tipy pro výběr vhodného hobby
Existuje samozřejmě mnoho dalších faktorů, které lze při výběru hobby zvážit. Některé z nich budou pro někoho nepodstatné, pro další ovšem zcela zásadní. Na co se lze tedy ještě zaměřit?
- Měli byste se zamyslet, zda by pro vás měl být koníček výzvou. Je lepší hobby spíše odpočinkové, nebo fyzicky náročné či adrenalinové? Má být jednoduché na přemýšlení, nebo chcete, aby šlo o intelektuální výzvu?
- Poměrně jednoduchých krokem může být učinit koníčkem něco, co už děláte. Pokud např. trávíte spoustu času na gauči u filmů či seriálů, můžete se začít trochu hlouběji věnovat dějinám kinematografie, technikám natáčení nebo životopisům režisérů a herců.
- Pokud se skutečně nudíte, začněte prostě zkoušet věci. Vyzkoušejte alespoň jednou týdně podniknout něco nového. Možná se vám po čase „vyvrbí“ něco, čemu byste se rádi věnovali více a pravidelně.
Tip na závěr: pokud vám nejde jen o zábavu a chcete se spíš věnovat něčemu, co má smysl, můžete se začít občansky angažovat. Možná máte ve svém okolí či ve své obci něco, co vás tíží, takže se můžete zasadit o změnu. To pochopitelně může platit i pro globální témata.
Zdroje: iDnes, Psychology Today, The Muse