Tajemství zeleného čaje: Jak vám může pomoci s detoxikací i hubnutím
Chlubí se bohatou historií a řadou benefitů na lidské zdraví. Není proto divu, že se těší takové popularitě a patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě.
Tento blahodárný elixír se pyšní tisíciletou historií a fascinuje svou jemnou chutí. V průběhu staletí se stal symbolem zdraví, pohody i pohostinnosti. Tvoří také nedílnou součást kulturního dědictví, a to především v Číně a Japonsku.
Od zavátých lístků k nejoblíbenějšímu nápoji
Nálev z lístků popíjeli lidé již tisíce let před naším letopočtem. Oceňovali jeho povzbuzující vlastnosti, ale i blahodárné účinky na zdraví. Své kořeny má v Číně, tamní císař ho prý náhodně objevil, když listy divoce rostoucí rostliny zavál vítr do jeho vařící vody. A zelený čaj byl na světě. Stejně jako třeba černý čaj nebo oolang, pochází i on z listů rostliny Camellia sinensis. Rozdíl je však v jeho zpracování, listy se totiž po sklizni rychle suší, aby nedošlo k fermentaci. Zůstávají v nich tak všechny důležité látky, chuť je navíc jemná a často svěže trpká.
Symbol kulturního dědictví i pohostinnosti
Zelený čaj je ten pravý, tedy původní čaj, v podstatě odpovídá tomu, co lidé před tisíciletími objevili. V různých kulturách má své specifické místo. V Japonsku se pojí s tradičním čajovým obřadem, který je jakousi formou meditace, v Číně je zase považován za každodenní nápoj, zároveň představuje také symbol pohostinnosti. Na Západě zase začíná být spojován se zdravým životním stylem, detoxikací a hubnutím.
Antioxidanty nabitý elixír
Zelený čaj přináší našemu organismu řadu benefitů, pyšní se totiž mnoha prospěšnými látkami. Najdete v něm vysoký obsah vitamínů, minerálů a stopových prvků, nechybí v něm vitaminy skupiny B, vitamin C a E, zinek, selen a fluorid. Představuje také bohatý zdroj antioxidantů, tzv. katechinů, které bojují proti volným radikálům a podporují celkové zdraví. Zelený čaj pomáhá bojovat s řadou nemocí, a to včetně různých typů rakoviny či srdečních chorob. Snižuje také pravděpodobnost vzniku onemocnění jater, riziko rakoviny jater až o 26 % a chronických onemocnění jater dokonce o 51 %. Obsahuje totiž látku zvanou epigalokatechin-3-galát neboli EGCG, která je silným antioxidantem a podporuje přirozené detoxikační procesy. A játra, jak známo, jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle. I v tomto případě ale platí staré známé tvrzení: všeho s mírou. Stačí si dopřát dva až tři šálky zeleného čaje denně.
Pro zdravou mysl
Zelený čaj prospívá i naší mysli a duševnímu zdraví obecně. Podle vědeckých studií pomáhá chránit před některými neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Snižuje také stres a tlumí úzkosti, funguje rovněž jako excelentní přírodní stimulant, osvěžuje totiž mysl. I proto je oblíbeným nápojem všech mistrů meditace. Kvůli obsahu kofeinu ho popíjejte spíš v průběhu dne. Večer si ho naservírujte jen tehdy, když potřebujete dodělávat svoji práci až do ranního kuropění.
Na teplotě záleží
Příprava zeleného čaje není složitá, přesto však při ní řada lidí dělá chyby a zbytečně si tak obírá o cenné látky, které tento zelený elixír nabízí. Aby zelený čaj nebyl příliš trpký, musíte lístky zalévat horkou vodou o teplotě 70 až 80 °C. A to navíc jen krátkou dobu, protože jinak se z nich vylouhuje příliš mnoho tříslovin, což neprospěje ani chuti, ani zdravotním účinkům čaje. Opatřit si nezapomeňte také správné pomůcky, nutností je nádoba, ve které čaj louhujete, sítko a druhá nádoba, kam nálev přes sítko přelijete. Hodit se bude také čajový teploměr nebo varná konvice, u které se dá regulovat teplota.
Jednotlivé zelené čaje se od sebe chuťově značně liší. Je třeba hledat a testovat, které vám zachutnají nejvíce. Obecně ale neuděláte chybu, když zvolíte zelené čaje z Číny, která je považována za jejich pravlast, případně ty japonské.
Zdroj: denik.cz, ireceptar.cz, marianne.cz